Connect with us

Infrastrukturë

Foster + Partners zbuloi planet kullën zyre prej 140,000 metra katrorë në Nju Jork

Published

on

Studioja britanike e arkitekturës, Foster + Partners zbuloi planet për ‘350 Park Avenue’, një kullë zyre 140,000 metra katrorë në Nju Jork.

Kulla ndodhet në bulevardin më të famshëm të Nju Jorkut dhe Foster + Partners është duke projektuar kullën e tretë të zyrës tregtare në këtë rrugë.

“350 Park Avenue është një simbol i ri i rilindjes së kësaj rruge me famë botërore, që rezulton nga nisma e rizonimit të qytetit në Midtown. Me formën e saj të përmbysur, të zbehtë butësisht, ndërtesa ndjek traditën e kullave të veçanta përgjatë Park Avenue, duke krijuar një siluetë që është shumë “e Nju Jorkut”. Në nivelin e tokës, sheshi i peizazhit publik është një gjest bujar qytetar, që mirëpret njerëzit në hollin e hyrjes me dy lartësi. Kulla është konceptuar si një seri flautash qelqi që maksimizojnë dritën dhe pamjet nga Manhattan dhe ofrojnë hapësira pune me hapësirë ​​​​të madhe që përfitojnë nga mungesa e kolonave të qosheve. Kulla tërësisht elektrike është projektuar për të përmbushur nevojat e vendit të punës së së ardhmes me një sërë pllakash fleksibël, me tarraca të gjelbra kaskadë dhe dysheme të larta komoditeti që do të përcaktojnë një brez të ri ndërtesash në Park Avenue. tha Nigel Dancey, Shef i Studio, Foster + Partners.

Pallati ka katër super kate me dy lartësi që lidhen me tarracat. Këto super kate ofrojnë një gamë të larmishme të hapësirave të bashkisë, hapësirave të punës dhe zonave të mirëqenies. Ndërtesa ka një holl të ndarë, i cili lejon ndarjen e saj, duke siguruar fleksibilitet afatgjatë. Për më tepër, kati i tregtimit ka një lartësi tavan prej rreth 4.5 metra.

425 Park Avenue është një zhvillim modern i zyrës i krijuar nga Foster + Partners. Ajo u përfundua në vitin 2022 dhe konsiderohet të jetë ndërtesa e parë e zyrave me bllok të plotë e ndërtuar në Park Avenue në mbi 50 vjet. Ndërtesa është gjithashtu selia e Korporatës Hearst. Foster + Partners ishte përgjegjës për kullën e mrekullueshme që ngrihet mbi ndërtesën origjinale të Art Deco të viteve 1920./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending