Connect with us

Aktuale

Krijohet doreza e derës që mundëson hapjen e saj pa e prekur me dorë

Published

on

Dizajnerët e arkitekturës Ivo Tedbury dhe Freddie Hong kanë krijuar një paisje shtesë,e cila vendoset në dorezë, që mundëson hapjen e derës pa e prekur me dorë, si përpjekje për të ndihmuar në zvogëlimin e shpërndarjes së koronavirusit.

Tedbury dhe Hong, të cilët janë njoftuar gjatë studimeve në shkollën e arkitekturës Barlett, kanë dizajnuar një paisje plastike të lakuar e cila i bashkëngjitet dorezës së derës “së stilit të daljes emergjente” me anë të një palë lidhëseve.

Idea është për të hapur derën me anë të parakrahut e jo me dorë, transmeton Ndërtimi.info.

Dyshja e kanë krijuar këtë paisje për të zvogëluar përhapjen e COVID-19, i cili thuhet se mbijeton për ditë të tëra në sipërfaqe dhe shpërndahet përmes prekjeve apo kontakteve të njerëzve me ato sipërfaqe.

“Unë jetoj në një bllok të apartamenteve dhe isha i frustruar me numrin e dyerve që i shfrytëzojmë bashkërisht me botën e jashtme”, ka thënë Tedbury për Dezeen.

“Nëse duhet të dilni jashtë për të blerë ushqime, mund të përfundoni me duar të ndotura për 30 sekonda”, ka shtuar ai.

Dizajni i paisjes, i cili mund të shtypet me printer 3D brenda 3 orëve, është në dispozicion për ta shkarkuar në platformën Hands-Free Architecture.

Tedbury ka thënë se përderisa arkitektët dhe dizajnerët nuk munden të luftojnë në frontin mjekësor, ata mund të adaptojnë mjedisin e nërtuar në mënyrë që të parandalojnë përhapjen e virusit.

Një numër i konsiderueshëm i arkitektëve dhe dizajnerëve kanë gjetur zgjidhje kreative për probleme të shkaktuara nga koronavirusi.

Arkitektët Italian Carlo Ratti dhe Italo Rota kanë projektuar një pod të kujdesit intenziv në kontejnerë transporti, i cili mund të i’u bashkëngjitet spitaleve që po luftojnë pandeminë.

Projekti që transformon kontenierët në spitale

Gjithashtu, dizajnerët grafik kanë zhvilluar imazhe të mbështëtjes dhe ilustrime informative të cilat përmbajnë këshilla se si ngadalësohet përhapja e virusit.

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Aktuale

Prokuroria e Pejës sekuestron ekskavatorë e kamionë nga një eksploatues i zhavorrit

Published

on

Pesë bagerë, tre nga ta ekskavatorë dhe dy lugë ngarkuese si dhe katër kamionë janë sekuestruar gjatë një aksioni që është realizuar të mërkurën, më 12.06.2024, me urdhër të Prokurorisë së Pejës.

Makineritë e rënda për përpunimin e zhavorrit e gurit dyshohet se janë përdorur për të shkatërruar apo degraduar natyrën.

Kallxo.com ka kontaktuar me zëdhënësin e Prokurorisë së Pejës, Shkodran Nikçin, i cili konfirmoi aksionin e të mërkurës.

Sipas tij, një kompani po kryente vepër penale në seperacionin i cili gjendet në fshatin Ozdrim të Pejës.

Pronari i kompanisë dyshohet se ka kryer veprën penale të ndotjes, degradimit ose shkatërrimit të mjedisit.

Në fotografitë të cilat i ka siguruar Kallxo.com janë disa prej makinerive që janë sekuestruar nga njëri nga prokurorët e Pejës në një rast që ka trajtuar ditëve të fundit.

“Janë në kuadër të veprimeve të shumta hetimore që janë bërë në lidhje me këto çështje që prekin degradimin e natyrës. Mund të ju konfirmoj se janë sekuestruar makineri nga një kompani në lidhje me këtë rast” – tha Nikçi./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Aktuale

Pritet marrëveshja për ndërtimin e objektit për degën e Farmacisë në hapësirat e QKUK-së

Published

on

Ministria e Shëndetësisë dhe Universiteti i Prishtinës, Hasan Prishtina, do të nënshkruajnë marrëveshje për ndërtimin e objektit të degës së Farmacisë të Fakultetit të Mjekësisë, raporton Ekonomia Online. Kjo u bë e ditur pas një takimi që ka pasur ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, me takim Rektorin e Universitetit të Prishtinës, Prof. Dr. Qerim Qerimi dhe drejtues të QKUK-së e Fakultetit të Mjekësisë.

“Gjatë takimit, Rektori i Universitetit të Prishtinës, Dr. Qerimi dhe U.D. Dekani i Fakultetit të Mjekësisë, Dr. Fatos Sada, i dorëzuan Ministrit Vitia kërkesën për lejimin e shfrytëzimit të hapësirës brenda QKUK-së për ndërtimin e objektit për degën e Farmacisë të Fakultetit të Mjekësisë.

Gjithashtu, në këtë takim është diskutuar dhe dakorduar që të nënshkruhet një marrëveshje bashkëpunimi, e cila do të rregulloj punën e integruar të stafit akademik brenda dy institucioneve gjegjëse (FM-UPHP dhe SHSKUK-së)”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Kosovë – Shqipëri, nis zbatimi i regjimit të lirë të trafikut ndërkufitar

Published

on

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë Taulant Balla njoftoi se sot (e mërkurë) ka hyrë në fuqi regjimi i lirë i trafikut në kufirin mes Shqipërisë dhe Kosovës, pjesë e marrëveshjeve të nënshkruara mes dy qeverive.

Balla, përmes një postimi në rrjetet sociale Facebook, se në pikat e kalimit kufitarë në Morinë dhe Vermicë do të ketë korsi të dedikuara për kalimin e lehtësuar të kufirit.

“Sot fillon zbatimi i regjimit të lirë të trafikut lokal të kufirit në hapësirën prej 30 km nga të dy anët e kufirit mes Shqipërisë dhe Kosovës, në pikat e veçanta të kalimit kufitar. Ndërsa në Pikat Kufitare të Morinës dhe Vermicës do të ketë korsi të dedikuara për kalimin e lehtësuar të kufirit”, shkruan Balla në Facebook.

Në bazë të kësaj marrëveshjeje të nënshkruar më 26 nëntor 2021, zona kufitare e lëvizjes së lirë të banorëve me leje të trafikut lokal kufitar është deri në 30 km brenda territorit të palëve nënshkruese.

Marrëveshja parashikon ekzistencën e një entiteti territorial-administrativ, 30 km në brendësi të Shqipërisë dhe 30 km në brendësi të Kosovës, ku shtetasit në të dyja anët do të përfitojnë shërbime të njëjta si në Kosovë, ashtu edhe në Shqipëri, sikur të jenë shtetas të të dyja vendeve.

Nga kjo marrëveshje përfitojnë rreth 300 mijë banorë, të cilët mund të ndjekin lirisht shkollën që nga fillorja e deri në të mesmen, në varësi të vendndodhjes së institucioneve arsimore në të dy anët e kufirit. Mund të shkojnë të punojnë në të dy anët e kufirit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending