Connect with us

Auto

Kompania suedeze e veturave Volvo shënon rënie të shitjes në treg

Published

on

Nga kompania suedeze Volvo nuk vijnë lajme edhe aq të mira, ky gjigant evropian ka njoftuar se ka shënuar rënie të shitjes në gusht dhe atë për 4.6 për qind, duke arritur të shet vetëm 43.666 mjete motorike në mbarë botën.

Në një kumtesë të lëshuar për media, thuhet se mungesa globale e komponentëve dhe shumë faktorë tjerë, kanë vazhduar të ndikojnë në porositë e pakta nga kjo kompani, transmeton Telegrafi.

Megjithatë kërkesat nuk është se janë të dobëta, por mungesa e shumë komponentëve si dhe mungesa e energjisë elektrike dhe shpërthimi i COVID-19, kanë ndërprerë prodhimin, thuhet ndër tjera në kumtesën e Volvo.

Volvo Cars gjithashtu ka bërë të ditur se përkohësisht do të mbyll fabrikën e saj në qytetin kinez Chengdu, për shkak të kufizimeve të shkaktuara si pasojë e COVID-19.

Madje edhe një fabrikë tjetër e tyre është goditur nga kjo mbyllje, dhe për këtë kompania ka shënuar rënie në shitje./Media Ndërtimi

Auto

Caraca, makina e kampingut që shndërrohet në anije

Published

on

Nëse James Bond do të kishte një rulotë, Caracat do të ishte e përkryera për agjentin fiktiv britanik – që mund të lëvizë në rrugë ashtu dhe në ujë.

Caracat transformohet në një anije që lundron në det, oqeane apo edhe ne asfalt si një mjet luksoz, transmeton Telegrafi.

Ky mjet hibrid që shitet për 130 mijë euro me çmimin fillestar, me disa orendi shtesë mund të kap vlerën e 300 mijë eurove.

Gjithçka çfarë nevojitet është që ta përdorni si rimorkio në vetura dhe ta tërhiqni deri në ujë, ku më pas aktivizohet motori elektrik që lundron me shpejtësi prej 30 kilometra në orë.

Prodhon 25 kuaj-fuqi dhe po cilësohet shumë e përshtatshme, në veçanti për ata që duan aventurë siç në rrugë ashtu dhe në ujë.

Kjo rulotë u prezantuar në fillim të këtij muaji në panairin e mjeteve lundruese në Dusseldorf të Gjermanisë.

Brenda ka kuzhinë, dhomë gjumi si dhe hapësirë për ndejë deri në 10 persona, që mund të argëtohen duke shijuar në maksimum peizazhet kur janë në ujë.

Çdo model është pajisur me sistemin që e rrit dhe zvogëlon atë. Caracat 66 që konsiderohet si më i vogli është 6.6 metra e gjatë, Caracat 76 ka madhësi të mesme prej 7.6 metra dhe Caracat 86 që është 8.6 metra./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Land Rover i famshëm i Mbretëreshës Elizabeth II ishte ndërtuar në Sydney

Published

on

Një Land Rover Ceremonial i vitit 1958, i cili është pjesë e Koleksionit Historik Kombëtar në Muzeun Kombëtar të Australisë, është një nga gjashtë veturat identike të ndërtuara në Sydney, posaçërisht për shërbimet mbretërore.

E konstruktuar si një komplet TKD (Total Knock Down) nga Pressed Metal Corporation me bazë në Sydney, Land Rover-i australian është i ngjashëm me veturat e përdorura nga Mbretëresha Elizabeth II në turneun e saj në Commonwealth në vitin 1954.

Sipas detajeve të publikuara nga RELMR (The Registry of Ex-Military Land Rovers) tetë vetura ishin ndërtuar nga Land Rover për këtë turne, me një prej tyre e cila u la për përdorim në Mbretërinë e Bashkuar, një e dërguar në Zelandën e Re dhe gjashtë prej tyre në ekspeditë me vela në Bermuda në nëntor të vitit 1953 dhe në Gjibraltar në maj të vitit 1954, shkruan Drive, transmeton Telegrafi.

E ndërtuar me një shasi prej 2187mm të Land Rover,e cila ishte e re për vitin 1954, Royal Review Land Rovers përdori një motor 2.0 litërsh me katër cilindra dhe të gjithat përfunduan me një nuancë të thellë vere e quajtur Royal Claret.

Në vitin 1958, qeveria australiane e porositi flotën e saj të Land Rover-ëve ceremonial për t’u përdorur për vizitat e ardhshme mbretërore dhe personaliteteve të larta. Kërkesa përkoi me vizitën e Nënës Mbretëreshë e planifikuar për më vonë gjatë atij viti.

Land Rover e bëri furnizimin me komponentë, dhe veturat u montuan në Sydney.

Për vizitën e Mbretëreshës në Australi në vitin 1963, Land Rover-ët Ceremonial u përdoren për parada, dhe më vonë u përdoren për të njëjtin qëllim kur Mbretëresha Elizabeth II dhe Princesha Anne e vizituan Sydney-n në vitin 1970./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Auto

Hyundai makina më efikase në ruajtjen e energjisë në motorët elektrikë

Published

on

Motorët elektrikë janë shumë më efikas se motorët me benzinë dhe naftë, por problemet lindin gjatë karikimit. Humbjet e energjisë të motorëve me benzinë dhe me naftë janë mjaft të mëdha dhe kjo i referohet kryesisht energjisë termike. Por edhe makinat elektrike nuk janë pa humbje.

Motorët elektrikë janë shumë më efikas, por problemet lindin gjatë karikimit. Konsumi i makinave elektrike nuk konsiston vetëm në energjinë elektrike që harxhon automjeti për lëvizje gjatë ngasjes.

Gjithashtu, duhet të keni parasysh të ashtuquajturat humbje të karikimit, pra energjinë elektrike që paguhet gjatë karikimit, por që nuk arrin në baterinë e makinës. Kjo humbje nuk është e njëjtë për të gjitha automjetet.

Ekspertët nga Auto Club Austriak (ÖAMTC) analizuan katër modele automjetesh dhe rezultati tregoi se humbjet gjatë karikimit të makinave elektrike mund të jenë deri në dhjetë për qind.

Humbjet e karikimit ndodhin në pika të ndryshme të zinxhirit midis stacionit të karikimit, kabllos së karikimit dhe automjetit, dhe pjesa më e madhe humbet kur konvertohet AC nga rrjeti në DC për bateritë.

Sipas studimit, kjo është një nga arsyet pse karikuesit DC të sektorit publik priren të kushtojnë më shumë se karikuesit AC. Operatorët e karikuesit DC përfundimisht do t’i kalonin humbjet e konvertimit tek klienti fundor përmes një çmimi më të lartë.

Gjatë karikimit me rrymë alternative, shndërrimi i nevojshëm bëhet vetëm në automjet, në të ashtuquajturin karikues në bord (OBC). Sipas studimit, ato humbje në OBC ishin rreth shtatë deri në nëntë për qind, në varësi të cilësisë dhe efikasitetit të karikuesit të automjetit.

Nëse merret parasysh i gjithë zinxhiri i humbjeve në proces, studimi tregon se ka humbje karikimi prej rreth dhjetë për qind kur ngarkohet me rrymë alternative.

Gjatë karikimit me rrymë alternative, Peugeot pësoi përqindjen më të lartë të humbjeve të karikimit, 4.59 kWh që përbën 9.92 për qind.

Hyundai humbi 8.79 për qind (6.68 kWh), VW 8.25 për qind (4.84 kWh), ndërsa karikimi Tesla Model 3 ishte më efikasi me një humbje prej 6.69 për qind (në 4.84 kWh).

Hyundai ishte më efikasi në përgjithësi kur bëhej fjalë për karikimin DC. Humbja në anën e karikuesit ishte 5.66 për qind, dhe ajo e veturës 0.41 për qind.

Tesla ishte e dyta këtu me 6.09 për qind ose 0.46 për qind, VW ishte e treta me më shumë me 8.07 për qind në anën e rrjetit dhe 2.55 për qind në anën e veturës, dhe Peugeot ishte gjithashtu i fundit këtu me një humbje prej 9.02 për qind në stacionin e karikimit dhe 3.56 për qind në vetë veturën./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending