Connect with us

Infrastrukturë

Kompania koreane e energjisë siguron një marrëveshje të madhe bërthamore në Rumani

Published

on

Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) ka njoftuar një marrëveshje me Nuclearelectrica (SNN), kompania shtetërore e energjisë bërthamore e Rumanisë.

Një raport në Korea JoongAng Daily tha se marrëveshja, e vlerësuar në 195 milionë euro, shënon kontratën më të madhe ndonjëherë të Koresë për një objekt të vetëm bërthamor.

Fusha e punës përfshin ndërtimin e një objekti heqjeje tritium për centralin bërthamor të Cernavodës që ndodhet 170 km në lindje të Bukureshtit në Rumani.

HNP kishte paraqitur ofertën e saj për projektin në tetor të vitit të kaluar dhe ceremonia e nënshkrimit u zhvillua në qendër të Seulit, me të pranishëm zyrtarë të rangut të lartë nga të dy vendet.

Impianti i heqjes së tritiumit do të jetë përgjegjës për nxjerrjen dhe ruajtjen e tritiumit, një formë radioaktive e hidrogjenit, nga uji moderator i ujit të rëndë që përdoret në reaktorët bërthamorë.

Objekt modern

Aktualisht, ekzistojnë vetëm dy objekte të tilla në mbarë botën, të vendosura në centralin bërthamor Wolsong në Kore dhe në stacionin gjenerues bërthamor Darlington në Kanada.

Puna e ndërtimit është planifikuar të fillojë në korrik dhe pritet të përfundojë deri në gusht 2027. Ministria e Tregtisë, Industrisë dhe Energjisë vlerëson se projekti Cernavoda do të gjenerojë porosi me vlerë rreth 70 milionë euro për furnizuesit vendas të pjesëve bërthamore, duke forcuar industrinë vendase.

Kthimi i Koresë në bërthamore

Qeveria e re ka promovuar në mënyrë aktive sektorin bërthamor të Koresë dhe synon të eksportojë dhjetë termocentrale bërthamore deri në vitin 2030, një largim nga politika e administratës së mëparshme për heqjen nga përdorimi.

Në të njëjtën kohë, SNN i Rumanisë ka kërkuar në mënyrë aktive bashkëpunime në sektorin bërthamor. Kompania kohët e fundit nënshkroi një memorandum mirëkuptimi me Samsung C&T, një kompani lokale ndërtimi, për të vendosur reaktorët e vegjël modularë të NuScale Power në Rumani.

Për më tepër, Rumania planifikon të përmirësojë një nga dy njësitë e saj të reaktorit bërthamor në uzinën e Cernavodës përmes një projekti prej 2.5 trilionë fitimesh (1.74 miliardë euro) në 2024.

Zbatimi i suksesshëm i marrëveshjes së objektit të heqjes së tritiumit e pozicionon Korenë në favor të ofertës së ardhshme për projektin e përmirësimit të reaktorit./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Fillon asfaltimi i rrugës së Patrikanës në drejtim të Rugovës

Published

on

Mëngjesin e sotëm ka nisur asfaltimi i rrugës së Patrikanës që çon në drejtim të Rugovës.

Kjo rrugë ka kohë që ishte në gjendje te mjerueshme dhe shkaktonte ndotje nga pluhuri i madh pas kalimit të veturave.

Ky është një lajm i mirë edhe për turistët që frekuentojnë bukuritë e Rugovës gjatë stinës së verës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Komuna e Prishtinës fton qytetarët në diskutim të përgjithshëm publik

Published

on

Komuna e Prishtinës përmes një njoftimi ka bërë të ditur se kryetari Përparim Rama do mbajë diskutim të përgjithshëm publik me qytetarët më 25.06. 2024 në Sallën e Kuvendit Komunal me anë të live stream.

Në diskutim përpos kryetarit, të pranishëm do jenë edhe nënkryetarët, Alban Zogaj, Donjeta Lushaku si dhe ekipi i drejtorëve të drejtorive komunale.

Komuna u ka bërë thirrje qytetarëve të marrin pjesë, si mundësi për hapjen e temave të rëndësishme në interesin e përgjithshëm.

Qytetarët mund të lënë koment dhe sugjerime deri më 25.06.2024 në adresat e publikuara në link.

https://prishtinaonline.com/lajmet/4171/komuna-e-prishtines-organizon-diskutim-te-pergjithshem-publik

Continue Reading

Infrastrukturë

Ferrovial shet aksionet e kompanisë indiane të ndërtimit të rrugëve për 214 milionë euro

Published

on

Kompania e infrastrukturës me seli holandeze Ferrovial ka shitur aksionet e saj të kompanisë indiane të ndërtimit të rrugëve IRB Infrastructure Developers nëpërmjet degës së saj Cintra.

Ferrovial njoftoi se kishte shitur 5% të aksioneve të saj në IRB për 214 milionë euro (231.4 milionë dollarë amerikanë) nëpërmjet një ‘marrëveshjeje blloku’ ose vendosjes së 301.9 milionë aksioneve me investitorët institucionalë në Bursën Kombëtare të Stock (NBE) dhe Bursën e Bombeit (BSE). ).

Pavarësisht shitjes, Ferrovial mbetet aksioneri i dytë më i madh i IRB me 19.9% ​​të aksioneve.

Kompania holandeze gjithashtu do të mbajë të njëjtin përfaqësim në bordin e drejtorëve të IRB dhe se shitja e 5% të aksioneve do të rriste likuiditetin e aksioneve të IRB.

Operacioni vjen pas njoftimit të fundit për blerjen e 24% në IRB Infrastructure Trust. Ferrovial tha se kjo do të “plotësonte” strategjinë e saj në Indi, një treg me “perspektiva të shkëlqyera rritjeje afatgjata”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending