Connect with us

Infrastrukturë

600 tonë skele çeliku përdorën për renovimin e Katedrales së Zagrebit

Published

on

Katedralja e Zagrebit – e njohur gjithashtu me emrin e saj të plotë, Katedralja e Fjetjes së Virgjëreshës së Bekuar dhe Shën Stefan dhe Ladislaus – është një nga monumentet më të famshme të kryeqytetit kroat.

Me sa duket, ky projekt historik gotik ka qenë objekt i projekteve të ndërtimit dhe rindërtimit vazhdimisht për pjesën më të madhe të historisë së përafërt 800-vjeçare të sitit që kur u ndërtua për herë të parë në shekullin e 13-të.

Pas një historie të hershme të trazuar që përfshin pushtuesit si Mongolët dhe Perandorinë Osmane, katedralja u dëmtua rëndë në tërmetin e 9 nëntorit 1880 që goditi Zagrebin dhe regjistroi një magnitudë 6.3 të shkallës Rihter. Një rindërtim i gjatë pasoi dhe katedralja u rihap në 1906, sipas Javës së Kroacisë.

Kohët e fundit, ekuipazhet ngritën 600 tonë skela çeliku rreth dy kunjave të katedrales në fund të prillit, sipas një video të publikuar nga StringersHub, dhe përforcimi është në vend për të mbrojtur strukturën nga tërmetet e ardhshme me magnitudë 6 ballë. shkalla e Rihterit.

Ky prag është kyç sepse pikë referimi u godit përsëri nga një tërmet me magnitudë 5.5 më 22 mars 2020, i cili shkaktoi dëme duke tundur një kryq guri nga maja e kullës jugore në çatinë e Pallatit të Kryepeshkopit më poshtë.

Kulla veriore u dëmtua gjithashtu dhe kërkoi që ekuipazhet të hiqnin pjesën e sipërme me eksplozivë të kontrolluar në prill 2020.

Kunjat u riparuan pas tërmetit të vitit 2020 dhe skelat u hoqën në nëntor 2022 dhe treguan katedralen të zhveshur për herë të parë pas dy vitesh.

Sipas Live Cam Croatia, skela aktuale rreth kunjave është faza e parë e rinovimit që pritet të përfundojë këtë verë dhe deri në fund të projektit, katedralja duhet të jetë në gjendje të përballojë një tërmet si ai i marsit. 2020.

Mirëmbajtja e skelave gjatë periudhave të ndërtimit ka rezultuar të jetë një detyrë më vete. Gjatë një projekti tjetër rindërtimi në vitin 2012, disa nyje çeliku të skelave u ndryshuan dhe u gërryen gjatë gjithë rrugës përmes seksionit kryq.

Fakulteti i Inxhinierisë Mekanike dhe Arkitekturës Detare të Zagrebit u thirr për të ekzaminuar dëmtimin dhe sipas Revistës Fastener + Fixing, çështja u zgjidh duke aplikuar CorrVerter MCI Rust Primer të Cortec Corporation, i cili ndaloi avancimin e korrozionit në skela.

Megithëse qëllimi i projektit aktual të rindërtimit të Katedrales së Zagrebit është heqja e skelave dhe shfaqja e arkitekturës së jashtëzakonshme, ka disa që janë mësuar me pamjen e çelikut që rrethon majat e vendit; Një peticion në Change.org kërkon që monumenti të mbajë skelat përgjithmonë, pjesërisht për të kursyer në kostot e mëtejshme të restaurimit, të cilat do të ishin të panevojshme me strukturën e përhershme mbështetëse./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Arkitekti Shigeru Ban ‘zbarkon’ prototipin e shtëpive të përkohshme nw Marok pas tërmetit shkatërrues

Published

on

Arkitekti fitues i çmimit Pritzker Architecture Shigeru Ban ka krijuar një prototip për një shtëpi të përkohshme që ai planifikon të hapë në Marok pas tërmetit shkatërrues të këtij muaji.

Struktura është përsëritja më e fundit e modelit të Shtëpisë së Dretë të Banit, të cilin ai e zhvilloi si një strehë e shpejtë dhe e përballueshme për viktimat e fatkeqësive natyrore.

Paper Log House u krijua nga Shigeru Ban Architects with Voluntary Architects’ Network, organizata joqeveritare (OJQ) që ai themeloi në 1995.

Ai do të hapet në Marok pas tërmetit me magnitudë 6.8 më 8 shtator, i cili mori mbi 3,000 jetë dhe shkaktoi dëme të konsiderueshme në ndërtesa, duke përfshirë shkollat ​​dhe monumentet e trashëgimisë.

Ban e prezantoi projektin dje në Shkollën Kombëtare të Arkitekturës në Marrakech, ku dha gjithashtu një leksion për të ndarë ekspertizën e tij në ofrimin e ndihmës në fatkeqësi.

Ai qëndron sot në Marrakech me synimin për të vizituar dhe vlerësuar zonat e prekura nga fatkeqësia dhe për të identifikuar vendet e mundshme për instalimin e strukturave.

Ban ka punuar në vendet e fatkeqësive natyrore për më shumë se 30 vjet dhe ai themeloi VAN në 1995 për të mbështetur projektet e tij të ndihmës ndaj fatkeqësive.

Modeli Paper Log House u krijua fillimisht në vazhdën e tërmetit të madh Hanshin në 1995 në Kobe, Japoni dhe së fundmi është instaluar gjithashtu në Antakya për t’u përdorur si një ndërtesë shkolle pas tërmetit Turqi-Siri të vitit 2023.

VAN është gjithashtu i njohur për sistemin e tij të ndarjes së letrës që ofron privatësi për njerëzit që jetojnë në strehimore të përkohshme. Ngjashëm me Paper Log House, ai përdor tuba kartoni dhe është projektuar të jetë i shpejtë dhe i lirë për t’u ndërtuar.

Ajo u instalua kohët e fundit nëpër strehimore të përkohshme në Evropë ku strehohen ukrainasit që ikin nga pushtimi rus, si dhe në strehimin për viktimat e tërmetit Turqi-Siri.

Pas tërmetit në Marok në fillim të këtij muaji, UNESCO tha se po mbështet autoritetet lokale në përpjekjet e saj për të rindërtuar shkollat ​​dhe monumentet e trashëgimisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Nënshkruhet marrëveshja për ndërtimin e Rrugëve të Fshatrave ndërkufitarë mes Kosovës dhe Shqipërisë

Published

on

Është nënshkruar protokolli për zbatimin e marrëveshjes për ndërtimin e Rrugëve të Fshatrave ndërkufitarë që ndërlidhin fshatrat ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, nga zëvendësministri i MMPHI-së,  Hysen Durmishi, dhe Drejtori i Fondit Shqiptar të Zhvillimit,  Dritan Agolli.

“Nëpërmjet kësaj marrëveshje përveç se do të ndërlidhemi më afër me njëri tjetrin ekonomikisht, bashkarisht do të kontribuojmë në vlerësimin e gjendjes dhe përmirësimin e rrugëve të fshatrave ndërkufitare që lidhin zonat kufitare Shqipëri-Kosovë.”, deklaroi zv.ministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi.

Zona e përbashkët në mes të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, e cila do të mbulohet me këtë program zhvillimi, është e përbërë nga Bashkia e Hasit dhe Kukësit në Republikën e Shqipërisë, si dhe Komunat e Prizrenit dhe Dragashit në Republikën e Kosovës.

Zonat e bashkëpunimit, siç përcaktohen në raportin mbi shqyrtimin dhe vlerësimin e gjendjes së rrugëve të fshatrave ndërkufitarë që lidhin zonat kufitare Kosovë – Shqipëri, janë fshatrat si më poshtë:

Zapod (🇦🇱) – Kërstec (🇽🇰 )

Pogaj (🇦🇱) – Gorozhup (🇽🇰) dhe

Dobrunë (🇦🇱) – Blinishtë (🇽🇰).

Continue Reading

Infrastrukturë

Prezantohet një alternativë ekologjike ndaj betonit tradicional në Bienalen e Arkitekturës së Çikagos

Published

on

Për hapjen e edicionit të 5-të Bienales së Arkitekturës së Çikagos, Skidmore, Owings & Merrill (SOM) prezantoi një alternativë ekologjike ndaj betonit tradicional. I quajtur “Bio-Block Spiral”, instalimi është në The Mews në Fulton Market në Çikago. Krijimi u zhvillua me Prometheus Material, një kompani materialesh që ofron materiale ndërtimi të qëndrueshme për një të ardhme me karbon negativ.

Alternativa inovative u krijua duke përdorur mikroalga natyrale që thithin karbonin, të cilat i nënshtrohen një procesi bioçimentimi fotosintetik. Bio Block u krijua si një alternativë ndaj betonit dhe potencialisht mund të zvogëlojë emetimet globale të CO2 deri në 8%. Materiali aktualisht po i nënshtrohet testimit të performancës dhe është i disponueshëm për projekte të ndryshme për të zëvendësuar Njësitë e Masonerisë së Betonit me intensitet karboni (CMU) që përdoren zakonisht në ndërtimet moderne sot.

“The Spiral” ul emetimet e karbonit me një ton metrikë vetëm duke përdorur Bio-Blocks në vend të blloqeve konvencionale të betonit. Në fakt, ajo u ndërtua duke përdorur metodat tradicionale të muraturës nga punëtorë të aftë të sindikatave. Instalimi i lejon pjesëmarrësit e Bienales të vëzhgojnë dhe prekin Bio-Blloqet, por gjithashtu inkurajon vizitorët të dëshmojnë se si materiali reagon ndaj ndryshimeve në erë, lagështi dhe temperaturë gjatë muajve të vjeshtës në Çikago. I krijuar posaçërisht për temën e Bienales të këtij viti: “Kjo është një provë”, ekrani shënon një pikë kthese në udhëtimin drejt një industrie ndërtimi neutrale ndaj karbonit.

Instalimi fillimisht u frymëzua nga përbërja e ngjashme me guaskën e bio-çimentos. I ndodhur në zemër të Tregut Fulton, ai inkurajon vizitorët të largohen nga rrugët e ngarkuara dhe të eksplorojnë prezantimin. Hapësira qendrore e The Spiral ofron pamje të rrugës Halsted, me blloqe të rrotulluara në intervale të rregullta duke krijuar hapje, duke theksuar thjeshtësinë e ndërtimit të bllokut dhe llaçit. Fundet e palosur nxjerrin në pah përshtatshmërinë e formës së bllokut dhe forcojnë integritetin strukturor të instalimit, duke e lejuar atë të qëndrojë më vete. Për më tepër, metodat e patentuara të prodhimit të The Bio-Block Spiral tregohen dhe shpjegohen në një film të montuar në mur që projektohet pas instalimit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending