Connect with us

Ndërtim

Këshilli Evropian ka ndarë 100 milionë euro për rindërtimin në Shqipëri

Published

on

BE po vë në dispozicion pothuajse të gjitha paratë e mbetura nga buxheti i këtij viti për të luftuar pandeminë COVID-19.

Këshilli Europian ka miratuar sot dy propozime që ndryshojnë buxhetin e BE për vitin 2020 në mënyrë që të çlirojnë fonde për t’iu përgjigjur krizës së COVID-19. Paratë gjithashtu do të vihen në dispozicion për të ndihmuar Greqinë të merret me presionet e shtuara migratore dhe të mbështesë rindërtimin e Shqipërisë pas tërmetit. Mbështetja financiare është rritur me 3.57 miliardë euro, duke arritur në 172.2 miliardë euro.

Pagesat janë rritur me 1.6 miliardë euro, duke arritur në një total prej 155.2 miliardë euro. Drafti për ndryshimin e buxhetit Nr. 1 rrit zotimin për 567 milion euro dhe pagesat për 77 milion euro. 115 milionë euro janë ndarë për masat e bashkëfinancimit për të adresuar shpërthimin e COVID-19.

Kjo përfshin ndihmën e shteteve anëtare të riatdhesojnë qytetarët e bllokuar, si dhe të marrin pajisje mbrojtëse personale përmes prokurimeve të përbashkëta. 3.6 milion euro të tjera janë angazhuar për forcimin e Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC). 350 milion euro do të jenë në dispozicion për të mbështetur Greqinë pasi vendi përballet me presione në rritje migratore.

Fondet do të përdoren për të zhvilluar lehtësirat e pritjes, forcimin e sistemeve dhe procedurave të azilit dhe përmirësimin e mbrojtjes së kufijve të jashtëm të Greqisë dhe Bullgarisë. Disa nga këto masa do të ndihmojnë gjithashtu në luftimin e COVID-19, pasi migrantët dhe refugjatët përfaqësojnë një grup shumë të prekshëm.

100 milion euro janë ndarë për të mbështetur rindërtimin në Shqipëri, pas tërmetit që goditi vendin në 26 nëntor 2019. Shtesa të tjera janë vëvë në dispozicion për Zyrën e Prokurorit Publik Evropian, Gjykatën Evropiane të Auditorëve dhe Avokatin e Popullit. Drafti për ndryshimin e buxhetit Nr 2 cakton një angazhim shtesë prej 3 miliardë euro dhe 1.53 miliardë euro në pagesa për të trajtuar pandeminë COVID-19.

7 miliardë euro do të përdoren për të financuar ofrimin e ndihmës së kujdesit shëndetësor urgjent, siç është depozitimi dhe shpërndarja e burimeve thelbësore, krijimi i spitaleve të përkohshme dhe transporti ndërkufitar i pacientëve.

Këto veprime do të kanalizohen përmes Instrumentit të Ndihmës së Urgjencës (ESI), e cili u krijua në vitin 2016 për t’u marrë me fluksin masiv të refugjatëve në Greqi.

Për këtë qëllim, Këshilli paralelisht ka miratuar një rregullore për të riaktivizuar ESI dhe për të zgjeruar fushën e saj. 300 milionë euro të mbetura do të përdoren për të rritur kapacitetet për grumbullimin, bashkërendimin dhe shpërndarjen e furnizimeve thelbësore mjekësore, siç janë pajisjet mbrojtëse dhe ventilatorët. Masat e tilla do të financohen përmes Mekanizmit të Unionit për Mbrojtjen Civile./ACP

Ndërtim

Mercedes-Benz dhe Binghatti do të ndërtojnë një rrokaqiell super të lartë në Dubai

Published

on

Mercedes-Benz do të bashkëpunoj me firmën Binghatti Properties për të ndërtuar një rrokaqiell super të lartë në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe.

Projekti është emëruar zyrtarisht Mercedes-Benz Places në Dubai; Struktura 65-katëshe do të arrijë 341 metra.

Hiper-pronat e Binghatti janë projektuar posaçërisht për ata që vlerësojnë vërtetë arkitekturën e shkëlqyer, duke u dhënë banorëve të tyre përvojën sesi dizajni modern dhe i menduar, i kombinuar me teknologjinë e fundit mund të bëjë një pronë më shumë sesa thjesht një vend ku jetoni.

Siç mund ta shohim nga imazhi i paraqitur, ndërtesa do të ketë një vijë çati të lakuar dhe fasada do të shfaqë logon e kompanisë së automobilave.

“Me Mercedes-Benz Places në Dubai, ne po e kapërcejmë fushën e automobilave për të krijuar përvoja të jashtëzakonshme të markës. Partneriteti me Binghatti, i cili mburret me ekspertizë të gjerë në zhvillimin e pasurive të paluajtshme, është një ndeshje ideale për ne. Kulla jonë rezidenciale e markës inauguruese synon të krijojë baza të reja, të lakmuara që përmbledhin thelbin e markës sonë, duke u ofruar klientëve tanë një vend të shenjtë për të mbërritur, për t’u çlodhur dhe për ta thirrur me të vërtetë në shtëpi.”, thotë Britta Seeger, një anëtare e bordit të Mercedes-Benz Group AG.

“Ne jemi të emocionuar të bashkëpunojmë me Mercedes-Benz, një emër ikonë, për të aktualizuar rezidencën e parë luksoze të markës Mercedes-Benz në botë. Mercedes-Benz Places në Dubai kapërcen të qenit thjesht një zhvillim i pasurive të paluajtshme; është gati t’i japë prioritet komunitetit dhe lëvizshmërisë, duke vendosur një standard të ri për jetesë inteligjente.”, kryetari i Binghatti Properties Muhammed Binghatti.

Detaje të mëtejshme do të njoftohen më 24 janar 2024, gjatë një ngjarjeje në Dubai.

Continue Reading

Ndërtim

Pas 24 vitesh, filloi ndërtimi i shtëpive të shqiptarëve në Veri

Published

on

Ministri i Infrastrukturës, Liburn Aliu, deklaroi në gusht të 2023, se tashmë ka marrë rrugën e duhur ndërtimi dhe renovimi i shtëpive në veri të Kosovës.

“Tashmë janë marrë të gjitha hapat për fillimin e ndërtimit të dhjetë (10) Shtëpive në Veri të Republikës së Kosovës, me ç’rast me datë 23.08.2023, është realizuar takimi i parë në zyrën e Kryetarit të Komunës së Mitrovisë së Veriut, z. Erden Atiq, bashkë me kryefamiljarët, njëherit përfituesit e shtëpive, ku edhe është realizuar vizita në lokacionet e caktuara për ndërtimin e shtëpive.”, deklaroi ministri Aliu.

Ndërtimi dhe renovimi i shtëpive në veri të Kosovës, ka qenë i ndarë në 3 LOTE: LOT 1: Ndërtimi i 10 shtëpive, që tashmë ka marrë rrugën e duhur, si dhe LOT 2: Ndërtimi i 11 shtëpive dhe LOT 3: Renovimi i 4 shtëpive, që shumë shpejtë pritet që të përfundojnë procedurat edhe për këto dy LOT-et e tjera, në mënyrë që projekti të përfundojë në tërësi sa më parë./Media Ndërtimi

Aliu: Ndjenjë e veçantë tek po rindërtohen shtëpitë e shqiptarëve në Veri

Continue Reading

Ndërtim

10 familje do të bëhen me shtëpi të reja në Malishevë

Published

on

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati ka bërë të ditur se shumë shpejt 10 familje me kushte të rënda ekonomike të kësaj komune do të bëhen me shtëpi të reja.

Kjo falë bashkëpunimit të kësaj komune me organizatën “Qatar Charity”.

“Një lajm i mirë! Po shkon drejt finalizimit ndërtimi i 10-të shtëpive për familjet në kushte të rënda ekonomike. Është kënaqësi e madhe që në prag të festës së fundvitit, të takoja nga afër disa nga 10-të familjet, të cilat shumë shpejt jetesën e tyre do ta vazhdojnë në shtëpitë e reja të banimit, shtëpi të cilat do të jenë të pajisura me të gjitha elementet e nevojshme për një familje. Ndërtimi i këtyre shtëpive po bëhet falë një bashkëpunimi të mirë të Komunës sonë me organizatën “Qatar Charity”, të cilës përzemërsisht i jemi tejet mirënjohës e falenderues”, ka shkruar Kastrati në Facebook.

Continue Reading

Trending