Connect with us

Aktuale

Kengo Kuma, figura më e rëndësishme në arkitekturën bashkëkohore japoneze

Published

on

Ri-interpretimi i tij i elementeve arkitektonike tradicionale japoneze për shekullin e 21-të ka përfshirë inovacione në përdorimin e materialeve natyrore, mënyra të reja të të menduarit për dritën e lehtësinë, dhe arkitekturën që përmirëson në vend të asaj që dominon.

Miksimi i teknologjisë së lartë të elementeve dhe ndikimeve tradicionale janë bërë të njohura në të gjithë Japoninë dhe më gjerë, dhe punimet e tij të fundit kanë filluar të zgjerohen nga Japonia në Kinë dhe Perëndim.

I lindur në Yokohoma, më 8 gusht 1954, dhe diplomuar në Universitetin e Tokios në 1979, Kuma punoi si studiues në Universitetin e Columbia deri në 1986. Praktika e tij e parë ‘Spatial Design Studio’ u themelua në 1987, e ndjekur në 1990 nga studio e tij aktuale ‘Kengo Kuma & Associates’, megjithëse ai vazhdoi të jepte mësim në Columbia.

Si profesor në Shkollën e Lartë të Arkitekturës në Universitetin e Tokios, ai drejton një shumëllojshmëri të projekteve kërkimore në lidhje me arkitekturën, urbanizmin dhe dizajnin brenda laboratorit të tij, Kuma Lab.

Kengo Kuma & Associates ka mbi 150 arkitektë në Tokio dhe Paris, duke hartuar projekte të llojeve dhe shkallëve të ndryshme në të gjithë botën.

Në vend që të shkonte jashtë vendit si shumë nga bashkëkohësit e tij, Kuma shfrytëzoi rastin për të gjetur dhe angazhuar zanatçinj të vegjël, që u bënë më të spikatur gjatë trazirave ekonomike, diçka që ai e vlerëson me gjallërimin e stilit të tij, duke lëvizur fokusin e tij nga piktura e madhe në përdorimin e përsëritur të elementeve të vegjël.

Kjo është gjithashtu ajo që çoi në përqendrimin e tij në rishpikjen e materialeve natyrore. Arkitektura tradicionale japoneze përqendrohet shumë në ritmin dhe dritën, por përdorimi i materialeve natyrore në mënyrë konvencionale për ta arritur këtë e kufizon shumë paletën.

Në vend të kësaj, Kuma filloi të merrte materiale si guri duke i përdorur ato sikur të ishin dru i lehtë ose qelq, duke marrë profile të holla prej tyre dhe duke i përdorur ato si grimca.

Paralelisht, Kuma solli risi materiale për të mbështetur zejtarinë tradicionale lokale përmes punëve të tij.

Duke bashkëpunuar me mjeshtrit japonezë të specializuar në dru, tokë ose letër, ai ndihmoi në mirëmbajtjen e teknikave shoqëruese të ndërtimit ndërsa i modernizonte ato, duke sjellë njohuritë e tij në modularitet.

Kjo punë bëri që Kuma të fitojë një Çmim Global për Arkitekturën e Qëndrueshme në 2016.

Krahasuar shpesh me bashkëkohësit Shigeru Ban dhe Kazuyo Sejima, Kuma shquhet gjithashtu për shkrimet e tij kreative.

Ai është krijuesi i Stadiumit të Ri Kombëtar në Tokio, i cili u ndërtua për Lojërat Olimpike që do të mbaheshin në verën e 2020.

Aktuale

Vazhdon largimi i Evropës nga gazi rus, hapet tubacioni i ri i gazit Norvegji-Poloni

Published

on

Gazi ka filluar të rrjedhë në Poloni përmes një tubacioni të ri “Baltik Pipe”, thotë operatori i gazsjellësit të vendit Gaz-System.

Tubacioni, i cili shkon nga Norvegjia përmes Danimarkës, është një pjesë e madhe e përpjekjes së Polonisë për t’u larguar nga varësia e gazit rus.

Megjithatë, puna për tubacionin filloi vite përpara pushtimit rus të Ukrainës në muajin shkurt, raporton skynews.

Gazi filloi të rrjedhë pak pas orës 4 të mëngjesit të sotëm (koha e Mbretërisë së Bashkuar) dhe tubacioni ka një kapacitet vjetor prej 10 miliardë metra kub.

Ai vjen një ditë pasi u zbuluan rrjedhje në tubacionet e gazit Nord Stream që lidhin Rusinë me Evropën, megjithëse Rusia ndërpreu furnizimin me gaz në Poloni në prill pasi Polonia refuzoi kërkesën e Rusisë për të paguar në rubla.

Ndryshe, sabotimi është shkaku më i mundshëm i dëmtimit të tubacioneve të gazsjellësve Nord Stream 1 dhe 2./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

ATK inkason mbi 700 mijë euro borxhe nga bizneset

Published

on

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka njoftuar se pas një aksioni të djeshëm në disa subjekte biznesore, të cilët kanë borxhe të pa-paguara, ka inkasuar borxhe në vlerën mbi 700 mijë euro.

Ky aktivitet është realizuar në regjionin e Prishtinës, Ferizajt, Gjakovës, Mitrovicës, Prizrenit dhe Gjilanit.

Në kuadër të këtij aksioni, sipas ATK-së, mbledhësit tatimor kanë mbyllur dhe sekuestruar prona të bizneseve për mos-pagesë tatimit, duke shtuar se të njëjtat aktivitete të mbledhjes së detyrueshme do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim.

Përmes një njoftimi për media, Administrata Tatimore i njofton të gjithë tatimpaguesit që kanë obligime të pa-paguara, të kontaktojnë Departamentin e Mbledhjes së Detyrueshme dhe të paguajnë detyrimet tatimore, në mënyrë që të mos ballafaqohen me masa të konfiskimit.

Gjithashtu, nga ATK-ja kanë bërë thirrje që tatimpaguesit të jenë bashkëpunues në pagesën e borxheve të tyre, si dhe të njoftohen për mundësitë që ofron Ligji për Administratën Tatimore dhe Procedurat në pagesën e borxheve tatimore./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Strehimoret prej bambuje një zgjidhje pas shkatërrimit të rreth 1 milionë shtëpive nga vërshimet në Pakistan

Published

on

Përmbytjet katastrofike në Pakistan kanë prekur rreth 33 milionë njerëz, shumë prej të cilëve po kërkojnë ende strehim të sigurt pas shirave që dëmtuan ose shkatrruan më shumë se 1 milion shtëpi.

Ndërsa një e treta e vendit është e zhytur nën ujë, dhe ekspertët thonë se mund të duhen deri në gjashtë muaj që uji të tërhiqet.

E për të adresuar nevojën urgjente për strehim të banorëve, arkitekti Yasmeen Lari dhe Fondacioni Heritage i Pakistanit kanë punuar gjatë gjithë kohës për të pajisur njerëzit në provincën Sindh me aftësitë dhe materiale për të ndërtuar strehimore prej bambuje.

Strehimoret, të quajtura Lari OctaGreen (LOG), mund të ndërtohen nga gjashtë ose shtatë persona brenda pak orësh.

Sipas arkitektit Lari synimi është që të ndërtohen rreth 1200 strehimore të tilla, dhe deri tani janë ngritur rreth 350 të tilla.

Ky aksion i ndërtimit të strehimoreve prej bambuje është përkrahur edhe nga rajone tjera të Pakistanit, dhe synohet të ndërtohet 1500 strehimore për muaj.

Strehimoret nuk janë të kushtueshme, janë të thjeshta dhe nuk kanë impakt negativ në mjedis.

Çmimi për ndërtimin e një strehimoreje nga bambuja kushton rreth 25 mijë rupi pakistanezë që përkthehet në rreth 110 euro./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending