Connect with us

Infrastrukturë

KEK-u nxjerrë në shitje rreth 50 mijë tonë qymyr, në vlerë mbi 2.6 milionë euro

Published

on

Korporata Energjetike e Kosovës [KEK], nëpërmjet platformës elektronike për prokurimin publik në Kosovë, ka nxjerrë në shitje rreth 50 mijë tonelata qymyr.

Ky ankand publik, është ndarë në dy lote. Për lotin e parë, sasia është 35 mijë tonë ndërsa për lotin e dytë 15 mijë tonë.

Vlera e parashikuar për këtë ankand nga kjo ndërmarrje publike është 2,660,900 euro, dhe kriter për dhënie të kontratës, sipas KEK-ut është çmimi më i lartë, raporton Kallxo.com.

Për më tepër, KEK-u tregon se ku gjenden blloqet për qymyr.

“Dy blloqet e planifikuar për eksplantim gjenden në pjesën veri lindore te sektorit te Sitnicës dhe kanë afërsisht sasinë 50.000 t qymyr dhe masat të djerrinës përafërsisht 12.000 – 14.000m3  në mungesë te shpimeve nuk dihet saktë kontakti djerrinë – qymyr ne bllokun e parë ku përfshihet Grebeni (pjesa jashtë profilit te hapur) dhe ku i njëjti bllok përfshin edhe një pjese te rrugës për hyrje / dalje për kasetat e TC, Kosova B.”, tregohet në dokumentet e ankandit.

Çmimi për një ton qymyr është përcaktuar 45.10 euro+TVSh [Tatimit mbi Vlerën e Shtuar]./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Fillon asfaltimi i rrugës së Patrikanës në drejtim të Rugovës

Published

on

Mëngjesin e sotëm ka nisur asfaltimi i rrugës së Patrikanës që çon në drejtim të Rugovës.

Kjo rrugë ka kohë që ishte në gjendje te mjerueshme dhe shkaktonte ndotje nga pluhuri i madh pas kalimit të veturave.

Ky është një lajm i mirë edhe për turistët që frekuentojnë bukuritë e Rugovës gjatë stinës së verës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Komuna e Prishtinës fton qytetarët në diskutim të përgjithshëm publik

Published

on

Komuna e Prishtinës përmes një njoftimi ka bërë të ditur se kryetari Përparim Rama do mbajë diskutim të përgjithshëm publik me qytetarët më 25.06. 2024 në Sallën e Kuvendit Komunal me anë të live stream.

Në diskutim përpos kryetarit, të pranishëm do jenë edhe nënkryetarët, Alban Zogaj, Donjeta Lushaku si dhe ekipi i drejtorëve të drejtorive komunale.

Komuna u ka bërë thirrje qytetarëve të marrin pjesë, si mundësi për hapjen e temave të rëndësishme në interesin e përgjithshëm.

Qytetarët mund të lënë koment dhe sugjerime deri më 25.06.2024 në adresat e publikuara në link.

https://prishtinaonline.com/lajmet/4171/komuna-e-prishtines-organizon-diskutim-te-pergjithshem-publik

Continue Reading

Infrastrukturë

Ferrovial shet aksionet e kompanisë indiane të ndërtimit të rrugëve për 214 milionë euro

Published

on

Kompania e infrastrukturës me seli holandeze Ferrovial ka shitur aksionet e saj të kompanisë indiane të ndërtimit të rrugëve IRB Infrastructure Developers nëpërmjet degës së saj Cintra.

Ferrovial njoftoi se kishte shitur 5% të aksioneve të saj në IRB për 214 milionë euro (231.4 milionë dollarë amerikanë) nëpërmjet një ‘marrëveshjeje blloku’ ose vendosjes së 301.9 milionë aksioneve me investitorët institucionalë në Bursën Kombëtare të Stock (NBE) dhe Bursën e Bombeit (BSE). ).

Pavarësisht shitjes, Ferrovial mbetet aksioneri i dytë më i madh i IRB me 19.9% ​​të aksioneve.

Kompania holandeze gjithashtu do të mbajë të njëjtin përfaqësim në bordin e drejtorëve të IRB dhe se shitja e 5% të aksioneve do të rriste likuiditetin e aksioneve të IRB.

Operacioni vjen pas njoftimit të fundit për blerjen e 24% në IRB Infrastructure Trust. Ferrovial tha se kjo do të “plotësonte” strategjinë e saj në Indi, një treg me “perspektiva të shkëlqyera rritjeje afatgjata”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending