Connect with us

Aktuale

Katastrofa zgjon nga gjumi një popull në krizë

Published

on

Neglizhenca, korrupsioni, keqmenaxhimi dhe kriza e thellë ekonomike kanë gufuar të martën në një prej ditëve më të rënda të Libanit, edhe ashtu të shembur.

Shpërthimi i 2 mijë e 750 tonë nitrati të amoniumit në depon e portit të Bejrutit ka përmbledhur gjithçka që po përjetonte Libani në vitet e fundit.

Lëndët kimike që gjendeshin në depo që prej vitit 2013 kanë lënë të vdekur 154 persona dhe kanë lënduar më shumë se 5 mijë të tjerë.

Shpërthimi i fuqishëm ka shkatërruar lagje të tëra të kryeqytetit. Shtëpi dhe lokale janë shndërruar në gërmadha. Dhjetëra njerëz ende janë të zhdukur.

Nga shpërthimi është krijuar një krater i gjerë deri në 140 metra.

Vala e shpërthimit theu xhamat e aeroportit ndërkombëtar të Bejrutit që gjendej 9 kilometra larg, ndërkaq zhurma është dëgjuar deri në Qipro, 200 kilometra larg.

Sipas matësve, shpërthimi ishte i barabartë me një tërmet 3.3 shkallësh.

Një anije me flamur të Moldavisë ishte ndalur në Bejrut në vitin 2013 pasi kishte problem teknike teksa po lundronte nga Gjeorgjia në Mozambik.

Anija Rosus ishte inspektuar ndërsa i ishte pamundësuar largimi nga porti. Pronarët e saj e braktisën kurse lëndët kimike u transferuan në depon e dymbëdhjetë. Me urdhër të gjykatës lëndët kimike është dashur të hiqeshin ose shiteshin menjëherë nga shteti.

Nitrati i amoniumit është në formë kristalesh të bardha dhe përdoret si burim i nitrogjenit për fertilizuesit agrikulturor. Mirëpo në rast se kombinohet me karburante, atëherë krijon shpërthime që përdoren nga industritë e minierave dhe ndërtimeve. Militantët në të kaluarën me këtë material kimik kanë krijuar bomba të fuqishme.

Ekspertët kanë thënë se nitrati i amoniumit është i sigurt nëse ruhet siç duhet. Sidoqoftë, nëse sasi e madhe e materialeve gjendet rreth tij për një kohë të gjatë, atëherë fillon të kalbet.

Nitrati i amoniumit edhe në të kaluarën ishte shkaktar i aksidenteve industriale. Në vitin 1947, një anije me dy mijë tonë kishte eksploduar në Teksas, duke lënë të vdekur 581 persona.

Një zjarr ka nxitur shpërthimin e kësaj lënde kimike edhe në Bejrut.

Burime të ndryshme kanë thënë se zjarri ka nisur nga saldimi në një vrimë të depos së 12, pikërisht aty ku po ruhej edhe nitrati i amoniumit.

Drejtues të portit kanë konfirmuar se punëtorët po rregullonin derën e depos pak minuta para shpërthimit.

Dogana e Libanit kishte paralajmëruar për rrezikun nga lënda kimike dhe kishte bërë thirrje për largimin e nitratit të amoniumit, mirëpo kërkesat e saj ishin refuzuar.

Që prej të martës kanë qarkulluar dokumente me të cilat, dogana i kishte dërguar letra gjykatës për më shumë se gjashtë herë që nga viti 2014 deri më 2017. Në krejt këto letra i kishte kërkuar udhëzime në lidhje me nitratin e amoniumit.

Shpërthimi ka zgjuar nga gjumi qeverinë e Libanit që ka urdhëruar arrestimin e zyrtarëve kryesorë të portit.

Porti i Libanit ishte fija e vetme që e mbante lidhjen e shtetit me krejt botën. Gati 80 për qind e drithërave vinte nga porti.

Mijëra libanezë janë të pakënaqur me premtimet e qeverisë për transparencë në rastin e shpërthimit në port.

Hetimet i shohin si formë e fshehjes së elitës politike të zhytur në korrupsion, keqmenaxhim.

Që prej të martës kanë nisur protestat kundër pushtetit. Këto protesta nisën pothuajse një vit më parë për shkak të mungesës së energjisë elektrike dhe ujit. Por përhapja e pandemisë ua ndali hovin. Tani kanë edhe një arsye më shumë për vazhdimin e tyre./Koha/

Aktuale

Vazhdon largimi i Evropës nga gazi rus, hapet tubacioni i ri i gazit Norvegji-Poloni

Published

on

Gazi ka filluar të rrjedhë në Poloni përmes një tubacioni të ri “Baltik Pipe”, thotë operatori i gazsjellësit të vendit Gaz-System.

Tubacioni, i cili shkon nga Norvegjia përmes Danimarkës, është një pjesë e madhe e përpjekjes së Polonisë për t’u larguar nga varësia e gazit rus.

Megjithatë, puna për tubacionin filloi vite përpara pushtimit rus të Ukrainës në muajin shkurt, raporton skynews.

Gazi filloi të rrjedhë pak pas orës 4 të mëngjesit të sotëm (koha e Mbretërisë së Bashkuar) dhe tubacioni ka një kapacitet vjetor prej 10 miliardë metra kub.

Ai vjen një ditë pasi u zbuluan rrjedhje në tubacionet e gazit Nord Stream që lidhin Rusinë me Evropën, megjithëse Rusia ndërpreu furnizimin me gaz në Poloni në prill pasi Polonia refuzoi kërkesën e Rusisë për të paguar në rubla.

Ndryshe, sabotimi është shkaku më i mundshëm i dëmtimit të tubacioneve të gazsjellësve Nord Stream 1 dhe 2./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

ATK inkason mbi 700 mijë euro borxhe nga bizneset

Published

on

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka njoftuar se pas një aksioni të djeshëm në disa subjekte biznesore, të cilët kanë borxhe të pa-paguara, ka inkasuar borxhe në vlerën mbi 700 mijë euro.

Ky aktivitet është realizuar në regjionin e Prishtinës, Ferizajt, Gjakovës, Mitrovicës, Prizrenit dhe Gjilanit.

Në kuadër të këtij aksioni, sipas ATK-së, mbledhësit tatimor kanë mbyllur dhe sekuestruar prona të bizneseve për mos-pagesë tatimit, duke shtuar se të njëjtat aktivitete të mbledhjes së detyrueshme do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim.

Përmes një njoftimi për media, Administrata Tatimore i njofton të gjithë tatimpaguesit që kanë obligime të pa-paguara, të kontaktojnë Departamentin e Mbledhjes së Detyrueshme dhe të paguajnë detyrimet tatimore, në mënyrë që të mos ballafaqohen me masa të konfiskimit.

Gjithashtu, nga ATK-ja kanë bërë thirrje që tatimpaguesit të jenë bashkëpunues në pagesën e borxheve të tyre, si dhe të njoftohen për mundësitë që ofron Ligji për Administratën Tatimore dhe Procedurat në pagesën e borxheve tatimore./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Strehimoret prej bambuje një zgjidhje pas shkatërrimit të rreth 1 milionë shtëpive nga vërshimet në Pakistan

Published

on

Përmbytjet katastrofike në Pakistan kanë prekur rreth 33 milionë njerëz, shumë prej të cilëve po kërkojnë ende strehim të sigurt pas shirave që dëmtuan ose shkatrruan më shumë se 1 milion shtëpi.

Ndërsa një e treta e vendit është e zhytur nën ujë, dhe ekspertët thonë se mund të duhen deri në gjashtë muaj që uji të tërhiqet.

E për të adresuar nevojën urgjente për strehim të banorëve, arkitekti Yasmeen Lari dhe Fondacioni Heritage i Pakistanit kanë punuar gjatë gjithë kohës për të pajisur njerëzit në provincën Sindh me aftësitë dhe materiale për të ndërtuar strehimore prej bambuje.

Strehimoret, të quajtura Lari OctaGreen (LOG), mund të ndërtohen nga gjashtë ose shtatë persona brenda pak orësh.

Sipas arkitektit Lari synimi është që të ndërtohen rreth 1200 strehimore të tilla, dhe deri tani janë ngritur rreth 350 të tilla.

Ky aksion i ndërtimit të strehimoreve prej bambuje është përkrahur edhe nga rajone tjera të Pakistanit, dhe synohet të ndërtohet 1500 strehimore për muaj.

Strehimoret nuk janë të kushtueshme, janë të thjeshta dhe nuk kanë impakt negativ në mjedis.

Çmimi për ndërtimin e një strehimoreje nga bambuja kushton rreth 25 mijë rupi pakistanezë që përkthehet në rreth 110 euro./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending