Connect with us

Art

Katari prezanton artin e tij publik dhe shpall vepra të reja përpara Kupës së Botës FIFA 2022

Published

on

Me afrimin e shpejtë të Kupës Botërore të FIFA-s në Katar 2022, Muzetë e Katarit (QM) kanë njoftuar një program të gjerë të artit publik që do të shtrihet gradualisht jo vetëm në kryeqytetin e Dohas, por në të gjithë emiratin e vogël në Gjirin Persik. Siç parashikohet nga QM, hapësirat publike të vendit – parqet, zonat tregtare, stacionet hekurudhore, sheshet e hoteleve, institucionet kulturore, Aeroporti Ndërkombëtar Hamad dhe, natyrisht, tetë stadiumet pritëse të Kupës së Botës 2022 – do të shndërrohen në atë që QM e përshkroi si një “muze i gjerë arti në natyrë” pak përpara festimeve të lidhura me futbollin që pritet të tërheqë mbi një milion vizitorë.

Nisja e programit të artit publik vjen vetëm disa muaj pasi QM njoftoi një tre muze të ardhshëm për Dohën: një kampus arti bashkëkohor i dedikuar nga Alejandro Aravena, një muze arti orientalist i projektuar nga Herzog & de Meuron dhe Muzeu i Autove i Katarit në OMA. Në mars, QM debutoi Muzeun Olimpik dhe Sportiv të Katarit 3-2-1, i projektuar nga arkitekti me bazë në Barcelonë, Joan Sibina, në stadiumin Khalifa International.

E përbërë nga më shumë se 100 vepra arti me shtrirje mesatare, ekstravaganca e artit publik të kohës së FIFA-s do të shfaqë 40 pjesë të reja dhe të porositura që bashkojnë një turmë të madhe veprash – skulptura monumentale, instalime me dritë dhe më shumë – tashmë të dukshme në sferën publike në të gjithë Doha dhe përtej. Siç u përmend nga QM në një njoftim për shtyp, Katari ishte ndër shtetet e para të Gjirit që krijoi një program publik arti, i cili aktualisht përfshin vepra nga Richard Serra, Tom Claaseen, Bruce Nauman, Louise Bourgeois, Urs Fischer, Subodh Gupta dhe të tjerë. Artistët me origjinë nga Katari dhe nga e gjithë Lindja e Mesme – Adel Abidin, Ahmed Al Bahrani, Shouq Al-Mana, Monira Al Qadiri dhe Shua’a Al Muftah për të përmendur vetëm disa – janë të përfaqësuar mirë në koleksionin e artit publik të vendit.

Punime të reja nga pesha të rënda të artit ndërkombëtar nga jashtë rajonit do të zbulohen gjithashtu në javët në vijim, nëse nuk e kanë bërë tashmë. Këta artistë përfshijnë Olafur Eliasson, Jeff Koons, Yayoi Kusama, KAWS, Rashid Johnson, Ernesto Neto, Lawrence Weiner, Faye Toogood, Katharina Fritsch dhe të tjerë.

“Programi i artit publik i Muzeve të Katarit, më shumë se çdo gjë tjetër, shërben si një kujtesë se arti është kudo rreth nesh, nuk kufizohet në muze dhe galeri dhe mund të shijohet dhe festohet nëse do të shkosh në punë, në shkollë apo në shkretëtirë. ose në plazh,” tha Abdulrahman Ahmed Al-Ishaq, Drejtor i Artit Publik i Muzeve të Katarit, në një deklaratë.

Në fillim të kësaj vere, fotografi Iwan Baan kapi veprat ekzistuese të artit publik të Katarit, duke përfshirë disa porosi të sapo instaluara. Vetëm një shije e vogël e asaj që pritet për pjesëmarrësit e Kupës së Botës FIFA 2022 mund të gjendet në galerinë në krye të kësaj faqeje, me vendndodhjen e secilës vepër të renditur në titullin e saj përkatës.

Kupa e Botës FIFA Katar 2022 fillon më 21 nëntor me një ndeshje midis Senegalit dhe Holandës në stadiumin Al Thumama me kafkë afër Aeroportit Ndërkombëtar Hamad./Media Ndërtimi.

Art

“Mbi ekologjinë”, instilacioni i Doruntina Kastratit që tregon për pasojat mjedisore

Published

on

Doruntina Kastrati prodhon instalacione, skulptura dhe video dokumentarë ose eksperimentalë që derivojnë prej një hulumtimi të gjërë.

Kastrati ka zhvilluar një praktikë individuale që e sfidon sistemin e limituar artistik dhe e drejton vëmendjen e shikuesit tek çështjet sociale dhe politike në rajonin e Ballkanit.

Punimi i saj paraqitet në katin e tetë të Grand Hotel Prishtina të titulluar – mbi ekologjinë – si pjesë e ekspozitës tematike “Grand Scheme of Things”.

Ring the bells my land, 2017/22, © Doruntina Kastrati. Photo © Manifesta 14 Prishtina / Majlinda Hoxha.

Continue Reading

Art

Prezantohet në shkretëtirën e Nevadës vepra më e madhe e artit tokësor në botë

Published

on

Quhet City dhe është vepra më e madhe e artit bashkëkohor në histori. Një instalacion gjigant më shumë se 2 km i gjatë dhe 500 metra i gjerë ku alternohen lugina, kodrina, konstruksione betoni, argjinatura dhe bimë. Vepra, e krijuar nga artisti amerikan Michael Heizer midis viteve 1970 dhe 2022, dëshiron të jetë një homazh për strukturat megalitike të së kaluarës, nga piramidat te ndërtimet Maja, të rishikuara në një çelës minimalist.

Qyteti ndodhet në shkretëtirën e Nevadës, në Shtetet e Bashkuara, dhe ka kushtuar mbi 40 milionë dollarë për t’u ndërtuar. Për të financuar veten, Heizer, tani shtatëdhjetë e shtatë vjeç, kishte krijuar një organizatë jofitimprurëse, Fondacioni Triple Aught, i cili tani është përgjegjës për menaxhimin e ndërtimit të madh, raporton a2news.com

Vepra përbëhet nga disa instalime, më të rëndësishmet prej të cilave janë monumenti 45 °, 90 °, 180 ° i përbërë nga një sërë pykash që hedhin hije në tokë dhe “Complex One”, Kompleksi Një, vepra e parë e krijuar nga Heizer në vitet ’70, frymëzuar lirisht nga piramida e madhe egjiptiane e Zoserit.

Qyteti është një labirint i madh i kufizuar nga bordurat e ulëta, shpatet e betonit, zonat e mbuluara me bimësi, rërë, dhe kodra të buta ose shpate të pjerrëta. Materialet e përdorura janë të gjitha me burime lokale dhe, pavarësisht nga përmasat e saj kolosale, kjo vepër arti tokësore është e integruar në mënyrë të përkryer me mjedisin përreth.

Heizer sigurisht që nuk e vendosi aksesueshmërinë ndër kriteret kryesore që udhëhiqnin punën e tij. Qyteti është i rrethuar nga qindra kilometra shkretëtirë dhe mund të vizitohet, me prenotim, nga grupe të vogla njerëzish. Kushdo që dëshiron ta shikojë nga lart, mund ta kërkojë në Google Maps në këtë adresë.

Continue Reading

Art

Vendoset një instalacion në kufirin e paqartë politik që ndan qytetin e Mitrovicës

Published

on

Petrit Abazi, një kurator i lindur në Mitrovicë, bashkon artistët Stanislava Pinchuk dhe Piers Greville për të eksploruar mënyrat e pajtimit, riparimit dhe shërimit, duke vendosur dy vepra individuale arti brenda kufirit fluid dhe të paqartë politik të vetë lumit Ibër që ndan qytetin e Mitrovicës.

Instalacioni i Pinchuk-ut “Evropa pa monumente” paraqet një plazh urban dhe fushëlojë në një qytet me burime tejet të pakta për hapësira publike qytetare dhe rekreative. “Çka është këtu” e Greville-it është një urë e mishëruar nga vetë njerëzit.

Duke vendosur një kornizë në mes të lumit, artisti fton qytetarët nga të dy anët e qytetit të notojnë në shenjë solidariteti, së bashku kundër rrymës.

Kanë mbetur vetëm dhjetë ditë për të parë këtë instalacion të jashtëzakonshëm pasi do të çmontohet. Këtë bashkëpunim mund ta shihni në qytetin e Mitrovicës në kuadër të Manifesta 14 Prishtina./Media Ndërtimi.

 

Continue Reading

Trending