Connect with us

Art

Hapet ekspozita “Hapësira e përpjekjes politike: Miniera e Trepçës 1989”

Published

on

Të mërkurën në Muzeun e Kosovës, është hapur ekspozita që niset nga përkushtimi për të kuptuar format e reja të angazhimit politik që gjetën artikulim gjatë grevës së minatorëve të organizuar nga 20 deri më 28 shkurt, 1989.

Nëntoka ishte hapësira e përpjekjeve të tyre politike dhe lokacioni nga ku ata krijuan një marrëdhënie tjetër me atë që ishte duke ndodhur politikisht mbi tokë.

Ndërtimi i arkivit të hapur dhe të qasshëm me intervista të historisë gojore me minatorët e përfshirë në grevë ishte pikënisja e hulumtimit. Arkivi gjeneroi një shumësi zërash dhe këndvështrimesh që udhëzuan narrativen mbi ngjarjet që çuan drejt grevës, ndërsa bashkëbisedimet e detajshme me minatorët informuan konceptin e ekspozimit.

Ekspozita do të qëndrojë hapur deri më 28 shkurt, 2023, nga e marta deri të dielën, prej orës 10:00 deri në 18:00, në Muzeun Kombëtar të Kosovës./Media Ndërtimi.

 

Art

Skulptura e Skënderbeut do të vendoset në Zvicër

Published

on

Skulptori Gëzim Muriqi ka sjellë veprën e tij më të fundit, ai ka bërë një skulpturë gjigande të heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeut.

Sipas skulptorit, kjo vepër ka qenë kërkesa e një kosovari i cili jeton prej vitesh në Zvicër dhe e donte këtë skulpturë si shenjë falënderimi për shtetin zviceran.

“Kjo është një kërkesë e një bashkëkombësi tonë i cili jeton në Zvicër. Është iniciativë individuale e tij. Bëhet fjalë për zotin Veli Berisha, një shqiptar nga Kosova, i cili idenë kryesore e ka për të falënderuar shtetasin zviceran për të gjitha ato që ata i kanë bërë për komunitetin tonë.

Duke qenë se figura e Nënë Terezës është konsumuar më shumë, atëherë ai ka menduar të gjejë një shenjë falënderimi e cila do jetë unifikuese, ai përveçse është heroi jonë kombëtar është edhe hero i evropianëve. Kështu që do vendoset në Zvicër, ende është duke u biseduar lokacioni, nuk është përcaktuar por besoj se brenda këtij viti do të promovohet”,tha për Euronews Albania skulptori Gëzim Muriqi./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Art

Qendra Daneze e Arkitekturës hap ekspozitën e parë të përhershme 

Published

on

Qendra Daneze e Arkitekturës (DAC) ka njoftuar se ekspozita e parë e përhershme mbi Arkitekturën Daneze do të hapet më 24 mars 2023, në Kopenhagë. Ekspozita e titulluar “So Danish!” tregon historinë e evolucionit të arkitekturës në vend, duke filluar nga epoka e vikingëve dhe duke vazhduar deri në ditët e sotme. Duke paraqitur këtë histori, ai synon të ndihmojë vizitorët të kuptojnë rolin dhe ndikimin e arkitekturës në shoqërinë demokratike daneze.

Ekspozita fton vizitorët në një udhëtim duke eksploruar mënyrat në të cilat arkitektura ka luajtur gjithmonë një rol qendror në formimin dhe kuptimin e kulturës daneze. Përveç pikave kryesore të historisë së arkitekturës daneze, ngjarja paraqet gjithashtu mundësinë për t’u zhytur në periudha të stilit individual, për t’u njohur me arkitektët dhe për të zbuluar projekte të reja që kanë pasur ndikim në praktikën e arkitekturës në vend.

Punimet e arkitekturës së paraqitur mbulojnë të gjitha nivelet e shkallës, nga ndërtesat dhe hapësirat urbane te projektet e infrastrukturës dhe arkitektura e peizazhit. Instalimet specifike synojnë të ringjallin ndërtesat ikonike dhe t’i sjellin ato në jetë në përvoja të vogla kinematografike, të cilat shpresojnë të rikrijojnë ndjenjën e qëndrimit në ndërtesën fizike.

Ekspozita është pjesë e programit të Kopenhagës të fokusuar në arkitekturë për këtë vit, pas shpalljes nga UNESCO të Kopenhagës si Kryeqytet Botëror i Arkitekturës për vitin 2023. Qyteti po pret gjithashtu Kongresin Botëror të Arkitektëve UIA, i hapur midis 2 dhe 6 korrikut 2023, një ngjarje që ka shpallur së fundmi programin e saj dhe temat udhëzuese. Ngjarje të tjera të parashikuara përfshijnë Festivalin e Arkitekturës së Kopenhagës, konkursin e Mozaikut të Filmit dhe Open House në Kopenhagë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Art

Ekspozita grupore “Një vend pa mure”, hapet sonte në GKK

Published

on

Sonte në Galerinë Kombëtare të Kosovës nga ora 19:00 hapet ekspozita grupore “Një vend pa mure”.

Në njoftimin e Ministrisë thuhet se kjo ekspozitë është e artisteve Djellza Azemi, Anjesa Dellova, Anita Mucolli, Kelly Tissot dhe jpp.

“Duke sjellë së bashku artiste që punojnë me media dhe disiplina të ndryshme, ekspozita trajton konceptin e hapësirës dhe kohës, gjuhës dhe lidhjeve ndërnjerëzore, si dhe shtëpisë krahas ritualeve dhe kujtesës”, thuhet në njoftim.

Kurse ekspozita është kuruar nga Shkelqim Qestaj./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending