Connect with us

Art

Leximi i “Kubizmit dhe Artit Abstrakt”, sonte në Prishtinë

Published

on

Roja e Natës në Muzeun e Artit Amerikan në Prishtinë: “Kubizmi dhe Arti Abstrakt”

Leximi i “Kubizmit dhe Artit Abstrakt” nga Alfred H. Barr Jr.

7 shkurt 2023 në orën 19:00

Stacion – Qendra për Art Bashkëkohor Prishtinë dhe Muzeu i Artit Amerikan në Prishtinë prezantojnë vazhdimin e serisë, Rojja e Natës në Muzeun e Artit Amerikan në Prishtinë, me leximin e “Kubizmit dhe Artit Abstrakt” nga Alfred H. Barr Jr.

Piktura, skulptura, arti industrial dhe tregtar, tipografia, fotografia, teatri dhe kinemaja kanë ndjerë ndikimin e kubizmit dhe artit abstrakt. Historia e artit jo-përfaqësues gjurmohet këtu nga paraardhësit e tij të fundit të shekullit të 19-të deri në rilindjen e tij të tanishme.

Ndonjëherë në historinë e artit është e mundur të përshkruhet një periudhë ose një brez artistësh si të fiksuar pas një problemi të caktuar.

Në fillim të shekullit të njëzetë, interesi dominues ishte pothuajse saktësisht i kundërt. Pushtimi piktural i botës së jashtme pamore ishte përfunduar dhe rafinuar shumë herë dhe në mënyra të ndryshme gjatë gjysmëmijëvjeçarit të mëparshëm. Artistët më aventureske dhe origjinale ishin mërzitur me faktet e pikturës. Nga një impuls i përbashkët dhe i fuqishëm ata u shtynë të braktisin imitimin e pamjes natyrore.

Si pjesë e serisë sonë në vazhdim, Ora e natës në Muzeun e Artit Amerikan në Prishtinë, do të lexojmë kolektivisht Parathënien e “Kubizmi dhe Arti Abstrakt” nga Alfred H. Barr Jr., duke përfshirë shënime mbi “Abstrakte” dhe “Abstrakte”, Arti dhe Politika” , ku ne thellohemi në koleksionet dhe i shqyrtojmë veprat në mënyrë më të detajuar.

Çdo ngjarje në këtë seri është një ushtrim kërkimor dhe mësimor mbi një vepër të vetme ose seri veprash nga koleksioni i Muzeut të Artit Amerikan në Prishtinë. Një ese, dokumentar, një lexim ose diskutim ndriçon temën në detaje dhe vendet që funksionojnë brenda jetës dhe karrierës së artistit ose vizitorëve dhe konteksteve më të gjera historike. Kjo seri është një udhëzues i vlefshëm për të eksploruar dhe interpretuar disa prej veprave më të dashura të artit në koleksionin e Muzeut të Artit Amerikan në Prishtinë.

(Materiali është i qashëm në gjuhën angleze, shqipe dhe serbe. Ngjarja është e kufizuar në 10 pjesëmarrës. RSVP ngjarjes për të konfirmuar pjesëmarrjen tuaj)./Media Ndërtimi.

Art

Vepra e artistit kosovar mbulon krahët e aeroplanit gjigant Boeing 737

Published

on

Artisti i njohur nga Kosova, Petrit Halilaj, që jeton në Berlin, po vazhdon të prezantojë projektet e tij të suksesshme nëpër botë.

Mbishkrimi “Nga Runiku me dashni”, vepra e tij tani mbulon krahët e aeroplanit gjigant Boeing 737 të Aeromexico, dhe kështu fluturon nëpër shumë shtete.

Bëhet fjalë për pikturën e pulave nga fshati i artisti Runik, vepër kjo që është pjesë e ekspozitës së tij „Runik“‚ në Ameriken Latine, në Muzeun Tamayo te Meksikes, e cila është e hapur deri më 7 prill 2024, raporton Albinfo.ch.

Fotot e avionit me veprën e artistit kosovar Petrit Halilaj i ka ndarë në Instagram edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili shkruan:

“Krahët e aeroplanit Boeing 737 të kompanisë ajrore Aeromexico u mbuluan me veprën e artistit nga Kosova, Petrit Halilaj. Aeroplani fluturoi mbi Meksikën, Brazilin dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikes, duke i dhënë krahë veprë së Halilajt. Me mbishkrimin ‘Nga Runiku me dashni!’ pulat e fshatit të Runikut, Komuna e Skenderajt, fshatit të artistit, të cilat i trajton shpesh në veprën e tij, fluturuan të lira në tre shtete e dy kontinente, sfiduan ligjet e natyrës, rrethanat politike e pengesat geografike“, shkruan Kurti.

Përveç sukseseve të shumta që arriti në botë, para disa muajve Petriti Halilaj u zgjodh edhe anëtar i Akademisë së Artit Botëror në Koln të Gjermanisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Art

Asociacioni i Artistëve Vizual prezanton ekspozitën ‘Kujtimet e së Nesërmes’ në GKK

Published

on

Galeria Kombëtare e Kosovës prezanton ekspozitën kolektive të Asociacionit të Artistëve Vizual të Kosovës e titulluar “Kujtimet e së Nesërmes”, e kuruar nga James Walmsley. Hapja e ekspozitës bëhet të premten me 8 dhjetor nga ora 18:00.

Kjo ekspozitë trajton tranzicionin nga lufta dhe konflikti në Kosovë drejt një shoqërie më të. qëndrueshme, më optimiste dhe më të sigurt. Artistët pjesëmarrës trajtojnë tema të thella si humbja, rrënimi dhe rilindja, si dhe bukuria dhe cenueshmëria e botës natyrore, së bashku me ndikimin e teknologjive të reja në strukturën tonë delikate shoqërore.

Arti në Kosovë ka hyrë në një fazë të re, duke dalë guximshëm dhe me besim nga hijet e luftës.

Përpjekjet e rëndësishme të ngjarjeve dhe zhvillimet kulturore viteve të fundit kanë forcuar dhe vërtetuar komunitetin dinamik dhe të rëndësishëm të artit të Kosovës, si dhe ndikimin dhe rëndësinë e tij globale.

Deri sa Kosova po largohet nga lufta, fatkeqësisht luftërat aktuale dhe të tmerrshme në botë po shkaktojnë destabilitet të ri global. Këto konflikte na kujtojnë se sa e brishtë është jeta jonë e përditshme.

Kërcënimi dhe realiteti i luftës dhe padrejtësisë është ende gjithandej rreth nesh. Punimet e paraqitura i referohen natyrës ciklike të gjendjes njerëzore dhe se si historia, nëse nuk jemi të kujdesshëm dhe vigjilentë, mund të përsëritet./Media Ndërtimi

Continue Reading

Art

Nis edicioni i 2-të i Bienales së grafikës në Mitrovicën e Veriut

Published

on

Edicioni i II-të i Bienales Ndërkombëtare të Grafikës, “Mitrovica Print 2023”, hapet të hënën më 4 dhjetor 2023, Galerinë e Arteve “Kadri Kadriu” në Mitrovicën e Veriut.Bienalja hapet në ora 17:00, ndërsa veprat e tyre do t ‘i ekspozojnë 99 artistë nga 34 shtetet e botës. Banalja është kuruar nga Tafil Peci, me kritikë të Hivzi Muharremit.

Tri çmimet që do të ndahen në kuadër të kësaj bienale do të përcaktohet nga një juri në përbërje të: Fatmir Krypa, Fehim Huskoviq dhe Burhan Ahmeti.

Bienalja do të jetë e hapur deri më 20 dhjetor në Galerinë “Kadri Kadiu”.Organizmi i bienales “Mitrovica Print 2023” për këtë viti është mbështetur nga Komuna e Mitrovicës së Veriut dhe Ministrisë së Kulturës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending