Connect with us

Aktuale

Fuqizimi i dollarit, amerikanët rrisin investimet në paluajtshmëri në Evropë

Published

on

Rritja e vlerës së dollarit karshi euros, dhe duke parë rritjen e çmimeve të vendbanimeve në SHBA, shumë prej shtetasve amerikan janë duke e shfrytëzuar mundësinë për të blerë shtëpi në Evropë.

Kate Everett – Allen, kryeshefja për hulumtimin ndërkombëtar të rezidencave në “London’s Knight Frank”, thotë se gjashtë janë destinacionet për investim të amerikanëve në Evropë: Londra, Parisi, Provenca, Toskana, afër lumit Komo në Itali dhe Lisbona.

Përveq Lisbonës, ku çmimet patën një rritje prej 11.5 përqind në fillim të vitit, rritja e çmimit në destinacionet tjera ishte modest ose pothuajse nuk kishte fare rritje.

Sipas hulumtimit të “Knight Frank” çmimet në Londër dhe Paris patën një rritje prej më pak se 5 përqind, ndërsa në Toskanë çmimet pësuan rënie prej 1.6 përqind.

Nga ky hulumtim i “Knight Frank”, SHBA dominon listën e rritjes së çmimeve, ku 9 nga 20 vendet e para janë qytete amerikane.

Ndërsa top tre qytetet me rritje çmimi, Feniksi, Majam dhe San Diego patën një rritje prej 29 përqind.

Duke marrë parasysh këtë rritje më të ulët të çmimeve në Evropë sa i përket shtëpive, edhe shtetasit amerikan me të ardhura më modeste po tentojnë të shfrytëzojnë rastin për investim në Evropë.

Biznesmenja nga Nashville Robin Adkins, thotë se ka rënë në dashuri me Caprin, ishullin Italian afër Napolit. Ajo thotë se tash e një kohë ka menduar që të investojë në këtë ishull, dhe me ndryshimin e kursit të valutave, ajo thotë se nga 450 mijë euro tashmë ka bërë 500 mijë euro, të cilat tani konvertohen me 500 mijë dollarë.

E kjo shumë për Adkins është e mjaftueshme për të blerë një apartment në Anacapri, zonë kjo e destinuar për komunitetin perëndimor.

Fuqizimi i dollarit më ka shtyrë të bëjë një investim aty, thotë Adkins/Media Ndërtimi

Aktuale

Ndërroi jetë arkitekti modernist Zvi Hecker

Published

on

Zvi Hecker, një arkitekt me origjinë polako-izraelite, ndërroi jetë më 25 shtator 2023.

Ai ishte i mirënjohur për qasjen e tij arkitekturore që i kushtoi rëndësi të madhe përdorimit të gjeometrisë dhe asimetrisë.

Nga viti 1955 deri në vitin 1957, Zvi Hecker ndoqi një kurs studimi për pikturë në Institutin e Artit dhe Dizajnit Avni, pasi filloi një kurs profesional si arkitekt. Hecker ishte banor i Berlinit dhe Tel Avivit. Ai mori pjesë aktive në zhvillimin strategjik të iniciativave për komunitetin hebre gjerman, përveç angazhimit në disa projekte ndërkombëtare.

Zvi Hecker ka mbajtur pozicione mësimdhënëse në disa institucione akademike të respektuara në vende të ndryshme, duke përfshirë Kanadanë, Shtetet e Bashkuara, Izraelin dhe Austrinë. Këto institucione përfshijnë Universitetin Laval në Kanada, Universitetin e Teksasit në Arlington dhe Universitetin e Uashingtonit në St./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Rritet nafta ne tregjet globale, çmimi arrin gati 100 dollarë për fuçi

Published

on

Çmimi i naftës po i afrohet 100 dollarë për fuçi.

Të hënën kontratat feature te naftës brent u rritën duke arritur ne 93.9 dollarë për fuçi. Ky shtrenjtim në tregjet ndërkombëtare ka ardhur për shkak të shkurtimeve të prodhimit të naftës nga dy prodhuesit kryesore, Rusia dhe Arabia Saudite.

Çmimet janë rritur me rreth 10% në javët e fundit ndërsa pikëpyetjet janë të mëdha se si do të vijojnë më tej, në një kohë që dy vendet kanë zgjatur shkurtimet e furnizimit deri në fund të vitit, transmeton abcnews.al.

Javën e kaluar, Moska ndaloi përkohësisht eksportet e benzinës dhe naftës në shumicën e vendeve me qëllim stabilizimin e tregut të brendshëm, duke nxitur shqetësimet për furnizimin me këto lëndë.

Megjithatë, çmimet e larta të naftës kanë favorizuar Rusinë e cila ka rritur të ardhurat. Kremlini mblodhi 17.1 miliardë dollarë nga eksportet e naftës së papërpunuar gjatë gushtit, nga 15.3 miliardë dollarë që arkëtoi në korrik sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

65 euro një metër dru në tregun e Prishtinës

Published

on

Qytetarët i shohin drutë si alternativë për ngrohje gjatë dimrit.

Ministria e Ekonomisë ka lansuar thirrjen për subvencionimin e pajisjeve efiçiente për ngrohje për shtëpi dhe banesa. Përmes kësaj thirrjeje, qytetarët do të subvencionohen deri në 2 mijë euro. Afati do të jetë i hapur për aplikim deri më 22 nëntor të këtij viti. Ndërkaq, përmes kësaj thirrjeje po synohet që të kursehet energjia elektrike. Por, ka qytetarë që ngrohjen për dimër kanë vendosur ta bëjnë me dru.

Familja Demolli ka vendosur që edhe këtë vit të ngrohet me dru, pavarësisht që brenda në shtëpi i kanë të vendosura edhe nxehëset.

Ngrohjen me dru ata po e shohin si alternativën më të lirë e më të mirë.

Ngrohjen me dru Vesel Demolli e sheh si alternativë edhe për vitet e ardhshme.

Në Prishtinë, një metër dru, aktualisht po kushton 65 euro.

E, prapa kamerave të RTK-së, shitësit kanë treguar se interesimi i qytetarëve për të blerë dru ka qenë shumë i madh. Ndërsa, një metër dru kushton nga 60 deri në 65 euro.

Për të kursyer energjinë elektrike, e për të mos ndotur ajrin, Ministria e Ekonomisë ka lansuar thirrjen për subvencionimin e pajisjeve efiçiente për ngrohje.

Por cilat janë pajisjet që do të subvencionohen?

Pompa termike – 30% e vlerës investive apo deri në 2 mijë euro

Kondicioneri – 40 për qind apo deri në 400 euro Kaldaja me biomasë – 70 për qind, apo deri në 1 mijë e 200 euro

Stufa individuale me biomasë – 70 për qind apo deri në 435 euro

Ministrja e Ekonimise Artane Rizvanolli, dhe Alessandro Bianciardi nga Zyra e BE-së në Kosovë, kanë thënë se janë duke besuar se është duke u ngritur vetëdija e qytetarëve për rëndësinë për të kursyer energjinë që të ketë një të ardhme më të qëndrueshme.

Ndërsa për njohësin e energjetikës, Fatos Aliun, subvencionimet e efiçiencës konsiderohen si të pamjaftueshme.

Në lidhje me këtë, e pyetur nga RTK, ministrja Rizvanolli ka thënë se janë duke investuar edhe në ngritjen e kapaciteteve prodhuese./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending