Connect with us

Aktuale

Bie çmimi i naftës, OPEC paralajmëron ulje të prodhimit

Published

on

Në tregjet botërore, çmimet e naftës ranë ndjeshëm javën e kaluar pasi bankat qendrore të vendeve perëndimore rrisin normat e interesit për të frenuar inflacionin, gjë që do të ngadalësojë rritjen ekonomike dhe do të dobësojë kërkesën për “arin e zi”, raporton Reuters në një përmbledhje të rregullt javore të tregut.

Çmimi i një fuçie në tregun e Londrës ra javën e kaluar me 7,9 për qind – në 93,02 dollarë, ndërsa në tregun amerikan, një fuçi ra me 6,7 për qind – në 86,87 dollarë.

Rënia e çmimeve është kryesisht pasojë e frikës së tregtarëve se shtrëngimi i politikës monetare në vendet perëndimore do të shkaktojë një ngadalësim të rritjes ekonomike, e ndoshta edhe një recesion. Prandaj, kërkesa për naftë pritet të dobësohet.

Ekonomia amerikane teknikisht është tashmë në recesion dhe për shkak të krizës energjetike; recesioni po kërcënon edhe vendet e Evropës.

Pavarësisht kësaj, si FED i SHBA ashtu edhe Banka Qendrore Evropiane janë detyruar të rrisin normat e interesit për të frenuar inflacionin e lartë.

Nga ana tjetër, mbështetja e çmimeve sigurohet nga një ulje e mundshme e prodhimit të OPEC-ut. OPEC dhe partnerët do të takohen më 5 shtator për të diskutuar politikën e prodhimit, me disa anëtarë që bëjnë thirrje për ulje të prodhimit.

Tregu po ndjek gjithashtu bisedimet në grupin G7 të ekonomive më të zhvilluara në botë për kufizimin e çmimeve të naftës ruse. Në një deklaratë të përbashkët të premten, ministrat e financave të G7 u bënë thirrje të gjitha vendeve që importojnë naftë ruse t’i bashkohen kësaj mase.

Thelbi i idesë është të detyrojë Rusinë t’u shesë naftë blerësve të mëdhenj, si India, me një çmim shumë më të ulët në të ardhmen. Kjo do të zvogëlonte presionin në tregun botëror të naftës dhe do të zbuste efektin e luftës së Ukrainës në çmimin e energjisë, sipas anëtarëve të G7. Nga ana tjetër, Rusia nuk do të përfitonte më nga rritja e çmimit të naftës me të cilën financon makinën e saj të luftës./Media Ndërtimi

Aktuale

KAWA Group, tashmë pjesë e industrisë së ndërtimit në Mbretërinë e Bashkuar

Published

on

Kompania e njohur e ndërtimit KAWA Group, sapo ka inauguruar hapësirën në qendër të Londrës.

Përmes një ceremonie festive është hapur hapësira më e re e KAWA Group, e cila edhe zyrtarisht do të operoj në Mbretërinë e Bashkuar,

KAWA Group do të bëj eksportin e shtëpive modulare, kabinave, kontejnerëve, përpunimin e kuzhinave, dyerve dritareve dhe gjithçka tjetër rreth produkteve të drurit e metalit.

https://www.facebook.com/profile.php?id=61554337212013

https://www.instagram.com/kawagroup.uk/

Këtë vit, KAWA Group do të shënoj vitin jubilar, 15 vjetorin e themelimit, ndërsa si kompani vazhdon të jetë liderë në tregun e ndërtimeve.

Përgjatë viteve, KAWA i ka shtuar gamës së gjerë të ndërtimeve, njësi tejet inovative të banimit dhe biznesit.

Pas zyrës së hapur në Londër, KAWA Group shumë shpejt pritet që rrjetin e operimit ta zgjeroj edhe në qendrat kryesore të Evropës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Përfaqësuesit e personave me nevoja të veçanta kërkojnë t’iu sigurohet transporti për punë

Published

on

Në Komisionin për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media është mbajtur dëgjim publik për ndryshim plotësimin e Ligjit për zyrtarët publik. Kërkesa për votimin e këtij projektligji patën personat me aftësi të kufizuar, të cilët me anë të saj kërkojnë transport dhe mundësimi i punës online.

Përfaqësuesi i personave me aftësi të veçanta, Gentrit Zeqiri, është shprehur se mungesa e kushteve për transport po ua vështirëson krijimin e kushteve për punë të këtyre zyrtarëve.

“Propozimi i parë ka qenë sigurimi i transportit të zyrtarëve me nevoja të veçanta nga shtëpia në punë dhe anasjelltas dhe propozimi i dytë, është të ju lejohet zyrtarëve me aftësi të veçanta të punojnë edhe nga shtëpia së paku 3 ditë në javë. Sa i përket propozimit të parë është t’iu sigurohet transporti për shkak të mungesës së qasjes ku kemi shume raste, ankesa të këtyre zyrtarëve përkundër faktit që pranohen në shumë punë…për shkak të transportit ata detyrohen t’i lënë këto punë për shkak të vështirësive që kanë”, tha Zeqiri.

Për Zeqirin është e rëndësishme edhe mundësimi i punës online për këta zyrtarë, sipas tij kërkesa e këtij grupi është të mundësohet puna nga shtëpia së paku për tri ditë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Mbi 70 biznese promovohen në panairin “Pan Expo Group-Kosova 2024”

Published

on

Është hapur Panairi i Përgjithshëm Ndërkombëtar “Pan Expo Group-Kosova 2024”, në Prishtina Mall, për herë të parë në Kosovë, ku po marrin pjesë mbi 70 biznese nga vendi, rajoni dhe më gjerë.

Qëllimi i këtij panairi është që kompanitë pjesëmarrëse të ndajnë eksperiencën e tyre me njëra- tjetrën, të mund të shpalosin ofertat e tyre, si dhe të tërheqin klientë dhe bashkëpunëtorë rinj.

Përveç kësaj, qëllim tjetër i këtij organizimi është promovimi i ndërmarrësisë, inovacionit si dhe edukimit të gjeneratave të reja për iniciativën e lirë në biznes.

Organizimi i këtij panairi u vlerësua shumë i rëndësishëm edhe nga vetë bizneset pjesëmarrëse, për çka edhe u shprehën të kënaqur me mundësinë e dhënë për të promovuar produktet dhe shërbimet e tyre.

Drejtoresha e “Pan Expo Group”, Elisa Stefa tha se pavarësisht sfidave të kaluara për organizmin e një panairi të tillë, është e kënaqur me pjesëmarrjen, kualitetin dhe cilësinë e bizneseve. Ajo tregoi se në këtë panair po marrin pjesë biznese nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe vende të tjera jashtë rajonit.

Panairi “Pan Expo Group-Kosova 2024” do të jetë i hapur deri më datën 19 maj. Përgjatë ditëve të panairit do të ketë showroom-e, prezantime live, seminare, aktivitete dhe konferenca./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending