Connect with us

Aktuale

Dyshime për listën e kandidatëve për drejtor të Agjencisë Kadastrale

Published

on

Ministria e Punëve të Brendshme, muaj më parë kishte hapur konkurs për pozitën “Drejtor Ekzekutiv në Agjencinë Kadastrale të Kosovës”. Pozitë kjo, e cila është në kuadër të ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës.

Procesi tashmë ka arritur tek lista e ngushtë, e cila u bë publike me 7 shtator. Por edhe kësaj pozite, ia kanë mësyrë goxha njerëz të afërt me pushtetin, Lëvizjen Vetëvendosje.

Nga gjithsej 6 kandidatë, të cilët kanë arritur të hyjnë në garë të ngushtë, 3 nga ta, kanë lidhje me partinë në pushtet.

Madje kandidati i parë, Blerim Jashari i cili me profesion është gjeodet, Nacionale merr vesh se është baxhanaku i deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Salih Zybës.

Gazeta ka provuar të kontaktojë me Jasharin, për të kuptuar, nëse në këtë pikë që ka arritur në konkurs, ka ndikuar pushteti i baxhankut të tij, por i njëjti ka qenë i paqasshëm.

I dyti në këtë listë është Edon Maliqi, me të cilin deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Adnan Rrustemi, ka postuar foto me të muaj më parë.

Por përveç kësaj, Maliqi është edhe ligjërues në universitetin privat, UBT, të cilin e drejton Edmond Hajrizi, një mik goxha i mirë i ministrit të Mjedisit, ku edhe është hapur konkursi, Liburn Aliu.

Edhe ish këshilltarja e Kurtit në garë për këtë pozitë

Nora Kelmendi, e cila është e pesta në këtë listë, është një tjetër kandidate potenciale për të marrë këtë pozitë.

Nacionale javë më parë, kishte raportuar se Kelmendi, është kandidate e rrethit të ngushtë, me më së shumti gjasa për të marrë këtë pozitë, të lartë drejtuese.

Nora Kelmendi kishte qenë ish këshilltare e Kryeministrit Kurti, gjatë Qeverisë Kurti I.

Ajo gjithashtu ishte edhe ish shefe e kabinetit, të ish ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia.

E njejta kishte dhënë dorëheqje ditën kur u emërua ministri i ri i Shëndetësisë, Rifat Latifi.

“Po kam dhënë dorëheqje dje. Nuk kam ndonjë arsye tjetër, përveç angazhimeve pasi tani jam zgjedhur edhe asambliste. Kam qëndruar në kabinet pas dorëheqjes së ministrit Vitia, për të mos ngecur projektet. Tani është ministri i ri, por dorëheqja ime nuk ka të bëj me të”,kishte deklaruar Kelmendi.

Po ashtu, ajo është edhe anëtare e Vetëvendosjes dhe madje edhe asambleiste e kësaj partie në komunën e Prishtinës.

Në garën e saj për asambleiste, znj. Kelmendi kishte marrë një numër befasues të madh votash, plot 1782 ose gati sa duheshin për të fituar garën edhe si deputete e Kuvendit të Kosovës.

Ajo më herët ka qenë edhe drejtoresë e Kadastrit në Komunën e Prishtinës./Media Ndërtimi.

Aktuale

Lendlease del nga tregjet ndërkombëtare të ndërtimit

Published

on

Kompania australiane e ndërtimit dhe e pasurive të paluajtshme Lendlease ka njoftuar se do të shesë disa nga bizneset e saj jashtë shtetit, duke përfshirë operacionet e saj të ndërtimit në SHBA, MB dhe Evropë.

Njoftimi u bë si pjesë e një rishikimi të kompanisë pasi duket se do të lirojë deri në 4.5 miliardë dollarë AU (3 miliardë dollarë) kapital.

Në një deklaratë, kompania tha se ishte pjesë e planeve për të “thjeshtuar strukturën e saj organizative” dhe se do të “përqendrohej në biznesin e saj australian dhe platformën e investimeve ndërkombëtare lider në treg”.

Lëvizja, e një prej kompanive më të mëdha të ndërtimit të Australisë, krijon pasiguri rreth një sërë projektesh të papërfunduara në mbarë botën, duke përfshirë Malajzinë, Kinën, SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe Italinë.

Është raportuar se ristrukturimi mund t’i kushtojë Lendlease deri në 1.48 miliardë dollarë AU (985,000 USD) në zhvlerësime dhe tarifa në lidhje me shitjet e projektit dhe pasi ajo shënon emrin e mirë të lidhur me bizneset e saj të ndërtimit në SHBA dhe MB.

Kompania tha se do të disponojë një palë projekte të mëdha në Azi gjatë vitit të ardhshëm, duke përfshirë projektin më të madh të zhvilluesit në rajon, zhvillimin e përdorimit të përzier Exchange TRX në Kuala Lumpur./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Shtëpia e filmit ikonik “Home Alone” shitet për 5.2 milionë dollarë

Published

on

Shitet shtëpia nga filmi ikonik “Home Alone”, e cila ndodhet në Winnetka afër Çikagos. Ndërtesa luksoze kushton 5.2 milionë dollarë.

Shtëpia është rinovuar tërësisht dhe është zgjeruar në vitin 2018 dhe pronarët aktualë kanë jetuar në të për 12 vjet.

Pronarët e rinj do të kenë në dispozicion pesë dhoma gjumi dhe gjashtë tualete. Përveç kësaj, shtëpia ka një kinema, si dhe një fushë sportive të brendshme.

Në momentin e xhirimeve të pjesës së parë të filmit “Home Alone”, kjo shtëpi luksoze i përkiste familjes Abendschien. Ata e zotëronin shtëpinë nga viti 1988 deri në vitin 2011, kur e shitën për 2.4 milionë dollarë.

Kjo familje jetoi në shtëpi vetëm një vit e gjysmë kur e kërkoi Chris Columbus, regjisori i një prej filmave më të njohur të Krishtlindjeve.

“Ai na tha se shtëpia jonë është ideale për xhirime. Nuk e kishim idenë se filmi do të kishte një sukses të tillë,” thanë pronarët më herët.

Gjatë xhirimeve të “Home Alone”, ata kanë qëndruar kryesisht në dhomën e gjumit për rreth gjashtë muaj, ndërsa në pjesën tjetër të shtëpisë janë filmuar skena të njohura nga komedia./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Rusia do të ndërtojë central bërthamor “jetik” në Uzbekistan

Published

on

Rusia dhe Uzbekistani e kanë nënshkruar një marrëveshje, sipas të cilës, Moska do ta ndërtojë një central të vogël bërthamor në vendin e Azisë Qendrore.Kjo marrëveshje ishte në mesin e disa marrëveshjeve të nënshkruara më 27 maj në Tashkent mes presidentit rus, Vladimir Putin, dhe homologut të tij uzbek, Shavkat Mirziyoev.

Lideri uzbek e lartësoi projektin si “jetik” në një komunikatë të publikuar nga zyra e tij për media pas bisedimeve me Putinin, në të cilët u theksua se Uzbekistani i ka “rezervat e veta të mëdha të uraniumit”.

Ndërkohë, Putini u zotua se do të bëjë “gjithçka për të punuar në mënyrë efikase” për tregun e energjisë bërthamore të Uzbekistanit.

Nëse kjo marrëveshje miratohet, centrali bërthamor do të jetë i pari në Azinë Qendrore, dhe do ta thellojë edhe më shumë ndikimin rus në rajon.Putini theksoi se Rusia do t’i derdhë 400 milionë dollarë në një fond të përbashkët investimi 500 milionë dollarësh për t’i financuar projektet në Uzbekistan.

Mirziyoev tha gjithashtu se Tashkenti është i interesuar të blejë më shumë naftë dhe gaz nga Rusia./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending