Connect with us

Dizajn

Dizajnohet “një nga biçikletat elektronike më të lehta në botë”

Published

on

Kompania franceze e biçikletave Angell ka projektuar S/Rapide, një biçikletë elektrike që përmban një ekran të integruar me prekje dhe timon vibrues që synon të kombinojë teknologjinë inteligjente me “dizajn të shkathët dhe të shkathët”.

S/Rapide është një version i përmirësuar i biçikletës origjinale Angell dhe është krijuar për ta bërë udhëtimin e përditshëm më miqësor ndaj mjedisit.

“Me transportin rrugor që përbën mbi 10 për qind të emetimeve globale të gazeve serrë, një shifër që vazhdon të rritet më shpejt se çdo sektor tjetër, biçikletat Angell janë krijuar për të transformuar në mënyrë inovative udhëtimet e banorëve të qytetit duke reduktuar ndikimin mjedisor,” tha marka.

S/Rapide është biçikleta e dytë elektronike e projektuar nga dizajnerja e Angell Ora Ito dhe përmban një kornizë të lehtë me qafë pate, një sedilje lëkure dhe një shirit më të vogël të pjerrët që, sipas markës, e bëjnë këtë model “një nga elektronikët më të lehtë në botë. biçikleta”.

Modeli përfshin një ekran me prekje plotësisht të personalizueshëm që mund të shfaqë shpejtësinë, indeksin e ndotjes, nivelet e baterisë dhe një sistem të integruar GPS./Media Ndërtimi.

Dizajn

Rinovohen kioskat ‘jugosllave’ duke sjellë pak nga historia e Ballkanit në Amerikë

Published

on

Në fund të shekullit të 20-të, kioskat me ngjyra të ndezura K67 ishin të vendosura nëpër rrugët e ish-Jugosllavisë. Të konceptuara si kabina të vogla kubike me përmasa tetë këmbë rreth e qark, strukturat u përdorën si stendat e gazetave, kafenetë, zyrat postare, kabinat e shoqëruesve dhe më shumë.

Ngjyrat e tyre të guximshme vinin në kontrast me mjediset e tyre urbane të betonit, dhe sot, për një kohë të kufizuar, një kioskë e restauruar zbukuron oborrin e ndërtesës së Arteve të Bukura në Universitetin e Hjustonit (UH).

Kioska K67 është projektuar në vitin 1966 nga arkitekti slloven Saša Janez Mächtig dhe bazohet në module të përforcuara me polifibër.

Ndërsa kutitë kompakte mund të qëndrojnë të vetme, ato gjithashtu mund të lidhen me njëra-tjetrën për të formuar një hapësirë ​​më të madhe. Rreth 7,500 u prodhuan përpara se prodhimi të ndalohej në 1999; shumica e modeleve të mbetura u shkatërruan gjatë Luftërave Jugosllave.

Dijana Handanović, një asistent profesor në Kolegjin e Arkitekturës dhe Dizajnit Gerald D. Hines të Universitetit të Hjustonit, ka marrë përsipër të restaurojë kioskat, duke sjellë pak nga historia e Ballkanit në Teksasin lindor.

Një njësi e vetme, e dhënë në një nuancë të kuqërremtë, portokalli do të shfaqet jashtë ndërtesës së Arteve të Bukura për pjesën e mbetur të semestrit.

Handanović, një refugjate nga Bosnja dhe Hercegovina, zgjodhi Universitetin e Hjustonit për ekspozitën për shkak të lidhjes së saj me shkollën.

Pas arratisjes nga konflikti në Bosnje dhe Hercegovinë ku u rrit, ajo u zhvendos në Austri dhe përfundoi duke studiuar anglisht në Shtetet e Bashkuara në UH, ku vazhdoi të merrte mësime për dizajn të brendshëm.

Projekti i saj i fundit kujton përvojat e kaluara në Jugosllavi dhe momentet kur vendi i mëparshëm u shemb.

Për ekspozitën, profesori i kompozicionit Rob Smith dhe një grup studentësh kompozuan 24 vepra, secila e frymëzuar në mënyrë unike nga përdorimet e mëparshme të kioskave. Kjo muzikë u luajt në hapjen e ekspozitës më 26 janar dhe mund të dëgjohet në emision.

“Unë u përqafova në UH me krahë hapur, duke filluar nga Qendra e Gjuhës dhe Kulturës,” tha ajo. “Kjo eshte shtepia ime. Dua të kthej dhe të krijoj atë ndjenjë për studentët që ishin si unë. Nëpërmjet kioskës, ata mund të ndalojnë, të takojnë dikë dhe të krijojnë historinë e tyre.”

Kjo nuk është hera e parë që një nga dizajnet e Mächtig ka prekur tokën amerikane. Në vitin 2019, një nga modelet e mbijetuara u shfaq në qytetin e Nju Jorkut si një pavijon i dizajnit, pjesë e programimit të vendosur nga Aleanca Times Square.

Continue Reading

Dizajn

65 përfaqësues të kompanive kosovare marrin pjesë në panairin gjigant të mobileve në Stamboll

Published

on

Panairi më i madh i mobileve në Evropë, po organizohet në Stamboll, i cili ka bashkuar prodhuesit më të rëndësishëm të mobileve botërore.

“Ne projektojmë të ardhmen e mobileve së bashku me fuqinë që marrim nga ju.”, është motoja e këtij panairi ku po marrin pjesë 65 përfaqësues te kompanive nga Kosova.

Panairi i cili do të jetë i hapur deri më 29 janar 2023 në Stamboll, përmban produkte te reja, dizajne orientale kryesisht, klasike ai dhe ekskluzive. /Media Ndërtimi.

 

Continue Reading

Dizajn

Viva Magenta shpallet ngjyra e vitit 2023 nga Sistemi i ngjyrave Pantone

Published

on

Çfarë janë ngjyrat pantone?

Kur njerëzit flasin për ngjyrat Pantone, zakonisht ata i referohen ngjyrës së specifikuar në Sistemin e Ngjyrave Pantone (PMS). Ky është një sistem ngjyrash i standardizuar i përdorur në shumë industri në prodhim, i cili përshkruan ngjyrat me një numër të caktuar. Sistemi Pantone është gjuha standarde për komunikimin me ngjyra nga projektuesi te prodhuesi te shitësi me pakicë te klienti. Fjala “Pantone” vjen nga kompania që shpiku sistemin, Pantone Inc.

Si funksionojnë ngjyrat Pantone?

Pantone Matching System standardizon 1114 ngjyra dhe i cakton çdo ngjyre një numër dhe emër. Duke përdorur sistemin Pantone, njerëzit në vende të ndryshme mund t’i referohen së njëjtës ngjyrë duke ditur vetëm numrin që e identifikon atë. Kjo i ndihmon prodhuesit dhe të tjerët të shmangin gabimet si devijimi i ngjyrës. Për sa kohë që një fabrikë ka numrin e duhur Pantone për ngjyrën e produktit tuaj, ata mund të jenë të sigurt nëse ngjyra do të përputhet ose jo me specifikimet tuaja.

Cila është ngjyra e vitit në  Sistemin e ngjyrave Pantone?

Tashmë dijmë zyrtarisht ngjyrën e vitit 2023 Pantone dhe duhet thënë që është luksoze! Viva Magenta 18-1750, godet me vetitë e saj. Është një ngjyrë e gjallë, sensuale dhe e gëzueshme që na çon në vitin 2023. Me ridizajnimet e fundit të logos nga markat kryesore si Instagram dhe Baskin Robins, ne e kemi parë tashmë këtë ngjyrë të ngrohtë të shfaqet.

Viva Magenta është një e kuqe e bollshme dhe lozonjare. Pantone e përshkruan Viva Magenta si të fuqishme dhe fuqizuese, duke inkurajuar lirinë e vetë-shprehjes dhe eksperimentimit. 2023 është viti kur  futemi me “kokë” në jetë dhe zgjerojmë horizontet tona. Pavarësisht nëse më në fund keni nisur atë biznes që keni dashur gjithmonë, ose nëse e keni shtyrë veten nga zona juaj e rehatisë në një mënyrë tjetër, Viva Magenta është një festë e jetës që po krijoni me veten tuaj.

Kombinime me ngjyrën e vitit Pantone 2023

Po kërkoni ngjyra për t’u kombinuar me Viva Magenta? Kjo e kuqe e gjallë Pantone kombinohet mirë me tone të thella  si jeshilja smerald dhe bluja e thellë, si dhe ngjyrat e neonit.

Le të hedhim një sy në disa kombinime ngjyrash me Viva Magenta.

Viva Magenta në një gamë ngjyrash monokromatike

Marka e njohur e enëve të gatimit, Great Jones, përdor ngjyrën e vitit 2023 të Pantone në një gamë ngjyrash monokromatike. Kombinoje Viva Magenta me ngjyrat e tjera rozë dhe të kuqe për të krijuar një estetikë të pasur dhe të lezetshme. Mund të krijoni kontrast duke përdorur tone më të lehta. Kjo do të ndihmojë në krijimin e një hierarkie vizuale.

Viva Magenta e kombinuar me nuanca tokësore

Ju mund ta “zbutni” Viva Magenta duke e kombinuar me nuanca të heshtura prej dheu, si bezhë ranore dhe kafe kanellë. Viva Magenta mund të bëhet e butë dhe romantike duke e kombinuar me ngjyra rozë monokromatike. Ne e duam fleksibilitetin e kësaj ngjyre dhe ndikimin që bën pa marrë parasysh se me çfarë kombinohet!(Pikark.com)/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending