Connect with us

Infrastrukturë

Çfarë janë shtëpitë inteligjente dhe si t’i shfrytëzojmë ato?

Published

on

Shtëpitë inteligjente përdorin teknologjinë për t’u ofruar banorëve komoditet më të madh, kursime, rehati dhe siguri. Me mjedise të automatizuara, rutina shtëpiake janë të thjeshta. Ajo që dikur dukej si një e ardhme e largët tani është e arritshme pasi pajisjet inteligjente janë bërë më të qasshme. Ato mundësojnë një nivel të ri ndërveprimi midis shtëpisë dhe banorëve të saj përmes lidhjeve Wi-Fi dhe Bluetooth.

Ndryshe nga një shtëpi e lidhur, e cila kërkon ndërhyrjen e përdoruesit për të kryer veprime, shtëpitë inteligjente janë programuar për të kryer detyra pa ndërveprim njerëzor. Për ta bërë këtë realitet, themeli qëndron te automatizimi – që do të thotë se kontrolli i besohet një sistemi, i cili mund të jetë një aplikacion në telefonin tuaj, i aftë për të centralizuar cilësimet dhe funksionimin e të gjitha pajisjeve shtëpiake, nga televizori te dritat e garazhit. Prandaj, hapi i parë është të përcaktoni se cilin asistent virtual dëshironi; ato më të zakonshmet dhe gjerësisht të pajtueshme janë Alexa (Amazon) dhe Home (Google). Hapi tjetër është marrja e pajisjeve specifike që dëshironi dhe verifikimi që ato mund të komunikojnë në mënyrë efektive me sistemin e zgjedhur fillimisht.

Përpara se ta shndërroni shtëpinë tuaj në një të zgjuar, le të theksojmë shkurtimisht përfitimet e një banese të automatizuar. Me të, ju mund të shijoni siguri dhe komoditet të shtuar duke kontrolluar në distancë pajisjen elektronike – të tilla si fikja e një hekuri të mbetur ndezur, menaxhimi i alarmeve ose planifikimi i dritave të jashtme për t’u ndezur dhe fikur në kohë të caktuara.

Komoditeti rritet përmes programimit të ajrit të kondicionuar, duke e ndezur atë disa minuta para mbërritjes, duke siguruar një ambient më të freskët ose duke e vendosur aparatin tuaj të kafesë që të fillojë të ziejë sapo të bjerë alarmi.

Shtëpia gjithashtu bëhet më ekonomike duke programuar pajisjet dhe dritat që të funksionojnë gjatë orëve të nevojshme, duke shmangur shpenzimet e panevojshme. Për këto arsye dhe më shumë, eksploroni pajisjet e rekomanduara për të nisur këtë udhëtim praktik në shtëpinë tuaj:

Asistent virtual

Asistentët virtualë mund të instalohen si një aplikacion në telefonin tuaj celular dhe janë thelbësorë për organizimin e sistemit të automatizimit në një shtëpi inteligjente. Përndryshe, mund të blini një Echo Dot (për Alexa) ose një Google Nest Mini (për Home).

Nobreak

Një shtëpi e zgjuar mbështetet në energjinë elektrike për një lidhje të qëndrueshme interneti dhe për të mbajtur pajisjet elektronike në funksion. Në këtë drejtim, një UPS (Furnizimi me energji të pandërprerë) është thelbësor, pasi mbron pajisjet nga ndërprerjet dhe luhatjet e energjisë, duke parandaluar dëmtimet e mundshme dhe duke siguruar funksionimin e vazhdueshëm të pajisjeve.

Socket inteligjente

Të njohura si një nga pajisjet më të mira për të filluar ndërtimin e një shtëpie inteligjente, këto priza janë të lehta për t’u instaluar dhe nuk kërkojnë rinovim. Këto priza lidhen drejtpërdrejt me sistemin elektrik dhe, me aftësinë e tyre Wi-Fi, ju lejojnë të kontrolloni çdo pajisje të lidhur duke përdorur telefonin tuaj. Me to, ju mund të programoni dhe planifikoni ndezjen dhe fikjen, duke lehtësuar karikimin e pajisjeve vetëm gjatë periudhave të caktuara të ditës dhe duke kursyer energjinë elektrike, për shembull.

Llambë e zgjuar

Kontrolli i çelësit të ndezjes dhe fikjes mund të duket mjaft i zakonshëm pasi keni të bëni me një llambë inteligjente. Përveç opsionit për të planifikuar këto funksione ose për t’i përdorur ato përmes komandave zanore, kjo pajisje ofron gjithashtu aftësi zbehjeje (kontrolli i ndriçimit), të cilat mund të vendosen për t’u rregulluar ndërsa nata përparon për të krijuar një atmosferë më komode. Në varësi të modelit, mund të zgjidhni nuancat më të ngrohta (tonet e verdha) ose ato më të ftohta (tonet e bardha) bazuar në aktivitetin në dhomë dhe madje ta bëni atë të dridhet në ritmin e këngës që luhet.

Ndërprerës i zgjuar

Kush nuk ka ndjerë një ngurrim masiv për t’u ngritur nga divani ose krevati vetëm për të fikur dritën? Çelësat inteligjentë ju lejojnë ta bëni atë nga kudo që jeni, duke përdorur vetëm zërin ose telefonin tuaj. Mund të blini një çelës muri inteligjent ose një përshtatës që lidhet me sistemin elektrik dhe çelësin ekzistues. Avantazhi kryesor është se nuk e shkëput llambën inteligjente nga rrjeti elektrik, që do të thotë se nuk do të prishë asnjë orar të paracaktuar. Kujtesë: ky është i vetmi produkt për të cilin rekomandohet instalimi profesional./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Palestra e sportit në Gjilan në vlerë prej 2.3 milionë euro

Published

on

Palestra e sportit “Bashkim Selishta-Petriti” në Gjilan do të rinovohet dhe do të ofrojë kushte moderne për sportistët.

Është nëshkruar momorandum bashkëpunimi nga sekretari i MKRS-së, Xheladin Krasniqi dhe kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni, në praninë e ministrit, Hajrulla Çeku dhe drejtorit të sportit në MKRS, Ibër Alaj.

Ky projekt është investim i përbashkët i ministrisë dhe komunës në vlerë 2.3 milionë euro.

Përmirësim i infrastrukturës sportive në gjithë vendin është njëri ndër prioritetet kryesore të Ministrisë së Sportit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Pse kaq pak gjermanë jetojnë në shtëpi apo banesa të blera?

Published

on

Më pak se gjysma e gjermanëve jetojnë në shtëpi apo banesa që i kanë blerë. Shumica jetojnë në banesa me qira. Situata është e ndryshme në jug dhe lindje të Evropës. Pse ka kaq shumë dallime?

Më shumë se 83 milionë vetë jetojnë në Gjermaninë një sipërfaqe prej 357.580 kilometra katrorë. Prej tyre, më pak se gjysma jetojnë në shtëpitë dhe banesat e tyre. Sipas të dhënave të zyrës evropiane të statistikave Eurostat, në vitin 2022, 47 për qind e familjeve gjermane jetonin në banesat e tyre, ndërsa pjesa tjetër prej rreth 53 për qind janë qiramarrës, gjë që e vendos Gjermaninë në fundin e vendeve në Evropë, nëse përjashtohet Zvicra. Rumania, Sllovakia, Kroacia, Hungaria dhe Mali i Zi kanë përqindjen më të lartë sa i përket pronësisë së pasurive të paluajtshme. Në këto vende më shumë se 90 për qind e popullsisë jeton në shtëpinë ose apartamentin e vet. Por pse dallimet janë kaq të mëdha?

“Kazerma rezidenciale”

Gjermania ka një përqindje kaq të vogël të pronësisë në krahasim me Evropën Jugore dhe Lindore, kryesisht për arsye historike. Ato datojnë në shekullin e 19-të, koha pas Luftës Franko-Prusiane dhe themelimit të Perandorisë Gjermane në 1871. Në atë kohë, Gjermania u zhvillua nga një vend bujqësor i vonë feudal në një komb industrial. E kjo do të thotë se njerëzit lëviznin nga fshatrat në qytete për të gjetur punë atje. Prandaj, shumë apartamente të lira duhej të ndërtoheshin shpejt.

Miliona pa vendbanime pas Luftës

Qeveria e re u përpoq të krijonte shpejt një hapësirë ​​të re jetese me ndihmën e një sërë masash dhe njëkohësisht u përpoq të parandalonte rritjen tepër të madhe të qirave për shkak të mungesës së hapësirave të banimit.

Për këtë arsye ndërtimi i banesave u shpall prioritet absolut. “Ndërtimi i banesave është kushti më i rëndësishëm që populli gjerman të drejtohet drejt rimëkëmbjes politike, ekonomike, por edhe etike dhe kulturore”, tha në shkurt 1950 kancelari i atëhershëm Konrad Adenauer, duke folur për krizën e strehimit.

“Një e katërta e banesave u shkatërrua në luftë,” thotë Konstantin Kolodilin nga Instituti Gjerman për Kërkime Ekonomike (DIW). Në disa qytete, shkalla e dëmtimit ishte dukshëm më e lartë. Strehimi është shpallur prioritet kombëtar.

Bumi i banesave në vitet pesëdhjetë

Në vitin 1950 u miratua i ashtuquajturi Ligji i parë për Strehimin. Si rezultat i këtyre masave, më shumë se pesë milionë apartamente të reja u ndërtuan në vitet e pasluftës. Mungesa e banesave ishte e madhe edhe në Gjermaninë Lindore. Në të njëjtën kohë me Ligjin e parë për ndërtimin e banesave në Perëndim, u miratua edhe i ashtuquajturi Akti i Rindërtimit për të nxitur ndërtimin e banesave. Në mesin e viteve 1950, ky ligj inkurajoi ndërtimin e blloqeve të apartamenteve të stilit sovjetik, tipike për Evropën Lindore.

“Në vitet 1950-1960 ndërtoheshin kryesisht apartamente me qira në pronësi të kooperativave të ndërtimit. Si rezultat, kishte një përqindje të lartë të qiramarrësve”, shpjegon profesori Günter Fornholz, i specializuar në historinë e ndërtimit. Që atëherë, norma e qiramarrësit ka ndryshuar pak. Disa ndërtesa u bënë pronë e kompanive të pasurive të paluajtshme, por qiramarrësit mbetën në apartamente.

Continue Reading

Infrastrukturë

Stambolli frikë nga një tërmet shkatërrues dhe cunami, vendosen tabela paralajmëruese

Published

on

Autoritetet në Turqi jetojnë prej muajsh nën kërcënimin e një tërmeti të madh në Stamboll, i cili dyshohet se do të jetë me magnitudë më të madhe se 7 gradë Rihter dhe si pasojë do të ketë një cunami shkatërrues.

Kjo është arsyeja pse në disa pjesë të Stambollit janë vendosur tabela paralajmëruese për cunami prej disa muajsh, duke u bërë thirrje njerëzve të lëvizin në pjesët më të larta të qytetit larg brigjeve të Bosforit.

Shenjat e para të tilla u vendosën në Buyukcekmeç, një zonë më e gjerë e Stambollit, një lagje në anën evropiane të qytetit që është shtëpia e një bregdeti të gjatë, por edhe ku zonat me popullsi të dendur ndahen nga deti vetëm nga plazhet dhe shëtitore e gjatë.

Por në të njëjtën kohë, tabela të tilla u vendosën edhe në pjesët qendrore të Stambollit, si në Fanari. Sipas shkrimit të “Protothema” greke, të njëjtat shenja ekzistojnë në rrethin e Patriarkanës Ekumenike në rrethin historik.

“Një tërmet i madh në Turqi është i sigurt”

Efthimios Lekas, profesor i gjeologjisë së aplikuar të tektonikës dinamike dhe menaxhimit të fatkeqësive natyrore dhe president i Organizatës për Planifikimin dhe Mbrojtjen nga Tërmetet, paralajmëroi edhe një herë për një tërmet të madh që u raportua në Stamboll, dhe vlerësime të ngjashme u bënë nga sizmologë nga e gjithë bota.

“Çarja analoge e veriut, e cila fillon nga deti Kaspik dhe përfundon në detin Egje në një gjatësi prej 1300 kilometrash, ka vetëm një pjesë që nuk është thyer dhe nuk ka shkaktuar ndonjë tërmet të madh dhe ai është ai që ndodhet në det në jug të Stambollit”, tha prof. Lekas ​​për shërbimin publik grek ERT.

Në të njëjtën kohë, ai sqaroi se nuk është një çarje e re, por një strukturë e madhe tektonike që është pjesë e thyerjes së Anadollit të Veriut.

Dega e dytë është ajo që shkon nga Nikomedia, kalon nga Bursa, pas së cilës ndahet në dy degë, 50 kilometra në jug. I pyetur nëse një tërmet i tillë mund të jetë shkatërrues edhe për Greqinë, Lekas ​​u përgjigj:

“Po, të dyja këto thyerje kanë një drejtim – Lindje dhe Perëndim. Prandaj, të dyja thyerjet kanë një projeksion në detin Egje, jo në zonën kontinentale të Greqisë”, tha ai, duke shtuar se këto vlerësime nuk vijnë vetëm nga sizmologë turq, por edhe nga kolegë në mbarë botën.

“Pra, fakti është se ne mund të presim një tërmet të madh në Stamboll”

Prof. Lekas ​​tregon se alarmi është shpallur kryesisht për faktin se Stambolli ka një sasi dhe dendësi të madhe të popullsisë. Një e treta e shtëpive në Stamboll janë të ndërtimit të vjetër dhe vetëm një e treta e atyre moderne janë ndërtuar sipas rregullave antisizmike.

“Por as kjo nuk na tregon shumë. Vitin e kaluar ne pamë se çfarë ndodhi në Antakia dhe më gjerë me ndërtimet e reja. Ndërtimi në qytetin e ri të Stambollit, pranë aeroportit, gjithashtu u tregua i pasigurt”, vuri në dukje ai./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending