Connect with us

Infrastrukturë

Britania instalon reaktorin bërthamorë prej 500 tonësh të ndërtuar në Francë

Published

on

Pas një udhëtimi në det nga Franca, ku u ndërtua nga Framatome, reaktori mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar në Avonmouth Docks në Bristol, në jugperëndim të Anglisë. Më pas u dërgua me maune në Combwich Wharf në lumin Parrett në Somerset.

Reaketori u desh të bartaj përmes një transporti tokësor prej pesë orësh (6,5 km) deri në kantierin e instalimit. Ai u kompletua nga Osprey Group duke përdorur transportues modular vetëlëvizës Scheuerle Generation 3 dhe Generation 4 (SPMT).

Reaktorit është 13 metra i gjatë dhe peshon 500 ton. Ai u vendos në 4 skedarë, konfigurim me 16 boshte, me dy kolona krah për krah me 16 linja boshtesh për gjithsej 128 rrota.

Pjesa tjetër e instalimit do të bëhet në ndërtesën e reaktorit pasi të jetë ngritur kupola.

Reaktori krijon nxehtësinë për të prodhuar avull, për turbinat që aktualisht janë më të mëdha në botë.

Reaktori i fundit bërthamor i dorëzuar në Mbretërinë e Bashkuar, i prodhuar gjithashtu nga Framatome, ishte për stacionin Sizewell B i cili filloi të funksiononte në 1995. I dyti nga dy reaktorët do të trajtohet dhe transportohet në të njëjtën mënyrë si i pari./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Fillon asfaltimi i rrugës së Patrikanës në drejtim të Rugovës

Published

on

Mëngjesin e sotëm ka nisur asfaltimi i rrugës së Patrikanës që çon në drejtim të Rugovës.

Kjo rrugë ka kohë që ishte në gjendje te mjerueshme dhe shkaktonte ndotje nga pluhuri i madh pas kalimit të veturave.

Ky është një lajm i mirë edhe për turistët që frekuentojnë bukuritë e Rugovës gjatë stinës së verës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Komuna e Prishtinës fton qytetarët në diskutim të përgjithshëm publik

Published

on

Komuna e Prishtinës përmes një njoftimi ka bërë të ditur se kryetari Përparim Rama do mbajë diskutim të përgjithshëm publik me qytetarët më 25.06. 2024 në Sallën e Kuvendit Komunal me anë të live stream.

Në diskutim përpos kryetarit, të pranishëm do jenë edhe nënkryetarët, Alban Zogaj, Donjeta Lushaku si dhe ekipi i drejtorëve të drejtorive komunale.

Komuna u ka bërë thirrje qytetarëve të marrin pjesë, si mundësi për hapjen e temave të rëndësishme në interesin e përgjithshëm.

Qytetarët mund të lënë koment dhe sugjerime deri më 25.06.2024 në adresat e publikuara në link.

https://prishtinaonline.com/lajmet/4171/komuna-e-prishtines-organizon-diskutim-te-pergjithshem-publik

Continue Reading

Infrastrukturë

Ferrovial shet aksionet e kompanisë indiane të ndërtimit të rrugëve për 214 milionë euro

Published

on

Kompania e infrastrukturës me seli holandeze Ferrovial ka shitur aksionet e saj të kompanisë indiane të ndërtimit të rrugëve IRB Infrastructure Developers nëpërmjet degës së saj Cintra.

Ferrovial njoftoi se kishte shitur 5% të aksioneve të saj në IRB për 214 milionë euro (231.4 milionë dollarë amerikanë) nëpërmjet një ‘marrëveshjeje blloku’ ose vendosjes së 301.9 milionë aksioneve me investitorët institucionalë në Bursën Kombëtare të Stock (NBE) dhe Bursën e Bombeit (BSE). ).

Pavarësisht shitjes, Ferrovial mbetet aksioneri i dytë më i madh i IRB me 19.9% ​​të aksioneve.

Kompania holandeze gjithashtu do të mbajë të njëjtin përfaqësim në bordin e drejtorëve të IRB dhe se shitja e 5% të aksioneve do të rriste likuiditetin e aksioneve të IRB.

Operacioni vjen pas njoftimit të fundit për blerjen e 24% në IRB Infrastructure Trust. Ferrovial tha se kjo do të “plotësonte” strategjinë e saj në Indi, një treg me “perspektiva të shkëlqyera rritjeje afatgjata”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending