Connect with us

Aktuale

Britania e Madhe me mega projekt për shfrytëzimin e lumit Mersey për prodhim të energjisë elektrike, mund të furnizojë 1 milion shtëpi

Published

on

Lumi Mersey është një nga rrugët ujore më ikonike të Europës.

Përveç të qenit një qendër kryesore për ndërtimin e anijeve dhe industrinë, ka qenë një burim frymëzimi për një mori shkrimtarësh, artistësh dhe muzikantësh gjatë viteve.

Nëse gjithçka shkon sipas planit, Mersey gjithashtu mund të luajë një rol të madh në të ardhmen e qëndrueshme të Mbretërisë së Bashkuar.

Autoritetet në Liverpool duan, që lumi të jetë shtëpia e një projekti të madh të energjisë nga batica, i cili, thonë ata, mund të furnizojë deri në 1 milion shtëpi, duke gjeneruar mijëra vende pune për rajonin.

Nëse ndërtohet, objekti do të kishte një kapacitet prej të paktën 1 gigavat, dhe do të përdorte ndryshimin midis niveleve të baticës në lumin Mersey, ndryshim i cili është i dyti për nga madhësia në Mbretërinë e Bashkuar.

Martin Land, drejtor i Projektit Mersey Tidal Power, përshkroi se si do të funksiononte sistemi në praktikë.

Ideja, shpjegoi ai, është ta përqendrojmë atë në krijimin e “një strukture për të frenuar ose kontrolluar valën, ne e lëmë lartësinë të rritet në njërën anë dhe ana tjetër ka një nivel të ulët”.

“Dhe pastaj e lëmë ujin e detiti, të kalojë nëpër turbina dhe të prodhojë energji elektrike,” shtoi ai. “Pra, do të përdoret energjia potenciale, që është diferenca në lartësinë e baticës.”

Ky konfigurim është i ndryshëm nga instalimet, që përdorin turbina me rrymë baticore, të cilat, në terma shumë të thjeshtë, shpesh mund të duken paksa si turbinat e erës nënujore.

Land tha se fazës së konceptit të projektit po i vjen fundi, dhe tani ka një sërë skenarësh për vazhdimin.

Duke përfshirë një trup uji, një mori baticash ngjan me një digë. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë së Rinovueshme thotë se baticat nuk janë domosdoshmërisht të lidhura me bregun dhe janë në gjendje të “ulen brenda oqeanit”.

Sistemet e breshërisë së baticës në funksion sot përfshijnë termocentralin ei baticës La Rance 240 MW të prodhuesit tregtar dhe distributorit të energjisë elektrike Electricite de France SA (EDF), si dhe termocentralin e baticës së liqenit Sihwa të Koresë së Jugut 254 MW, aktualisht më i madhi në botë.

Një rrugë e gjatë

Propozimet fillestare për që përfshinin Mersey-n, u formuluan në vitin 1924. Projekti aktual ka bërë një sërë hapash përpara kohët e fundit.

Në dhjetor 2022, u nënshkrua një marrëveshje me Korporatën e Burimeve Ujore të Koresë, pronari dhe operatori i objektit të liqenit Sihwa.

Në një deklaratë në atë kohë, Autoriteti i Rajonit të Liverpool City tha se K-Water kishte rënë dakord të “ndante njohuritë për fuqinë e baticës”.

Autoritetet në MB janë optimistë, në lidhje me perspektivat për projektin e tij të energjisë baticore, duke deklaruar se “ka ardhur koha e fuqisë së baticës” falë përmirësimeve teknologjike dhe emergjencës klimatike.

Pasi të funksionojë, Mersey Tidal Power, do të kishte potencialin për t’u bërë skema më e madhe e energjisë baticore në botë.

Objektet e energjisë baticore kanë ekzistuar për dekada, La Rance i EDF daton në vitet 1960, por një numër projektesh kanë bërë përparime të mëdha vitet e fundit.

Në shkurt 2023, për shembull, një firmë me seli në Edinburg tha se grupi i saj i rrymës së baticës, kishte arritur të prodhonte 50 gigavat orë energji elektrike.

Dhe përsëri në korrik 2021, një turbinë baticore me peshë 680 tonë metrikë, filloi prodhimin e energjisë të lidhur me rrjetin në Qendrën Europiane të Energjisë Detare në Orkney, një arkipelag që ndodhet në veri të kontinentit të Skocisë.

Në tetor të të njëjtit vit, u njoftuan planet për një projekt prej 2.05 miliardë dollarë, që përfshinin turbinat nënujore në ujërat e Swansea, një qytet bregdetar në Uells.

Nevojitet mbështetje nga qeveria

Propozimet për Projektin Mersey Tidal Power përfaqësojnë një shembull tjetër, se si Mbretëria e Bashkuar po kërkon të shfrytëzojë vijën e saj të gjerë bregdetare dhe të bëhet një forcë në sektorin në zhvillim të energjisë detare.

Çdo dizajn do të duhet të marrë parasysh lundrimin e numrit të konsiderueshëm të anijeve, të mëdha dhe të vogla, që udhëtojnë përgjatë lumit.

Nëse realizohet plotësisht, kostoja e projektit do të ishte e konsiderueshme, Autoriteti i Kombinuar i Rajonit të Qytetit të Liverpool-it (Liverpool City Region Combined Authority) e quan atë një zhvillim prej “miliarda paundësh”.

Duke pasur parasysh shkallën e madhe të projektit, padyshim që do të nevojitet mbështetja nga qeveria qendrore në Londër.

Autoritetet e Liverpoolit synojnë të fillojnë procesin formal të miratimit nga ana e qeverisë, si dhe përzgjedhjen e skemës për t’u ndjekur, në mënyrë që të mund të vazhdojnë me ndërtimin dhe ta vënë në funksionim këtë plan dekadën e ardhshme./Media Ndërtimi

Aktuale

Këta janë top 10 prodhuesit më të mëdhenj të pajisjeve të ndërtimit në botë

Published

on

Renditja vjetore e International Construction e 50 prodhuesve më të mëdhenj të pajisjeve të ndërtimit në botë sipas shifrave të shitjeve, ka zbuluar se shitjet për vitin 2022 ishin 230.6 miliardë dollarë, një nga shifrat më të larta të regjistruara ndonjëherë në listë.

Një arsye e madhe për këtë rritje është performanca e prodhuesve me bazë në SHBA. OEM me bazë në SHBA përbënin mbi 26% të të ardhurave totale të Tabelës së Verdhë, nga 21% në listën e fundit.

Dhjetë prodhuesit më të mëdhenj të pajisjeve të ndërtimit në botë për vitin 2022 ishin:

10. JCB, MB

JCB hyn në dhjetëshen e parë për herë të parë në disa vite, me shitje të forta në tregun kryesor të OEM-ve të Indisë duke rritur vlerën e saj përfundimtare. OEM po investon shumë në teknologjinë e hidrogjenit.

 1. Sandvik, Suedi

Një tjetër ngritje në tabelë për Sandvik – kompania ishte në vendin e dhjetë vitin e kaluar. Kompania ka bërë blerje të shumta, me OEM që ka bërë dhjetë blerje në 2022, duke ndihmuar në shpjegimin e rritjes së renditjes së tyre.

 1. Hitachi, Japoni

Hitachi kishte shitje të pajisjeve të ndërtimit prej 9.2 miliardë dollarësh, një rritje e qëndrueshme nga rezultatet e saj përfundimtare vitin e kaluar. Në vitin 2022, marka pa fundin e sipërmarrjes së saj të përbashkët me John Deere, me kryetarin e Hitachi, Sonny Ishii, duke thënë në ConExpo se, “Tregu i Amerikës është tregu i vetëm më i rëndësishëm, ose prioriteti, për Makineritë e Ndërtimit Hitachi”.

 1. Liebherr, Gjermani

Liebherr pa një rritje të mirë në vitin 2022. Në raportin e vet ajo tha se segmentet e saj të ndërtimit dhe minierave – lëvizja e tokës, teknologjia e trajtimit të materialeve, makineritë e thella të themeleve, vinçat e lëvizshëm dhe zvarritës, vinçat kulla, teknologjia e betonit dhe pajisjet e minierave – kishin një rritje mesatare në qarkullim prej 6.9%. Liebherr thotë se po merr një qasje neutrale ndaj teknologjisë për kërkimin e saj, e cila përfshin rritjen e përdorimit të vajrave vegjetale të hidrogjenizuara (HVO), për përdorim të mundshëm në pajisjet e ndërtimit.

6.Pajisjet e konstruksionit Volvo

Kur u rregullua për ndryshimet e monedhës, Volvo Construction Equipment (Volvo CE) pati shitje prej 9.9 miliardë dollarësh, duke e mbajtur atë në vendin e gjashtë. Kompania është një nga OEM-të kryesore kur bëhet fjalë për pajisjet e ndërtimit elektrik, me një nga sferat më të mëdha të disponueshme komerciale duke përfshirë ekskavatorin e ri elektrik me bateri 23 tonësh.

 1. Sany, Kinë

Sany me bazë në Kinë zbret një vend në tabelë, nga numri katër në numrin pesë. Tregu kinez i ndërtimit u përball me sfida në vitin 2022 pas dy viteve të forta, kështu që pritej një rënie e përgjithshme e OEM-ve me bazë në Kinë në tryezë.

 1. John Deere, SHBA

John Deere me bazë në SHBA e rriti renditjen e saj në Tabelën e Verdhë me një vend, siç bëri në tabelën e mëparshme. Blerja e Wirtgen Group nga kompania ka qenë një sukses dhe i ka siguruar kompanisë akses në tregje të reja.

 1. XCMG, Kinë

Pavarësisht rënies së shitjeve, XCMG mbetet OEM i tretë më i madh në botë. Siç është rasti me të gjitha OEM-të kryesore kineze, kompania po kërkon në mënyrë aktive të rrisë pjesën e saj në tregun ndërkombëtar dhe rezultatet e saj më të fundit treguan shitje rekord jashtë shtetit. Një nga drejtuesit kryesorë të tyre beson se ka më shumë rritje në këto tregje.

 1. Komatsu, Japoni

Komatsu mbetet në vendin e dytë në listë dhe ka zgjeruar hendekun mes tij dhe pjesës tjetër të tabelës me shitje që, kur u rregulluan për monedhën, ishin të ngjashme me tabelën e fundit të verdhë. OEM njoftoi së fundmi zhvillimin e një koncepti të ekskavatorit hidraulik me madhësi të mesme, të mundësuar nga një qelizë karburanti hidrogjeni. Prodhuesi tha se zhvillimi i makinës është në përputhje me qëllimin e saj për të arritur neutralitetin e karbonit në pajisjet e ndërtimit.

 1. Caterpillar, SHBA

Caterpillar ruan pozicionin e saj tradicional si prodhuesi më i madh i ndërtimit në botë me shitje me shitje prej 37.5 miliardë dollarësh – afërsisht 16% e totalit të të gjithë tabelës. Një ekzekutiv i lartë në OEM i tha kohët e fundit International Construction për planet e OEM-ve në lidhje me qëndrueshmërinë dhe teknologjinë e re./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Mbahet gara e maturantëve me biçikleta “Siguria në rrugë 2023”

Published

on

Akademia “Tempulli”  dhe AMRKS me sukses organizuan Garat me Biçikleta në kuadër të edicionit të tetë të revistës shkollore “Siguria në rrugë 2023”.

Garat u mbajtën në  sheshin “Xhorxh Bush” në Prishtinë, ku pjesëmarrës ishin maturantë të shumë shkollave në Kosovë si përfaqësues të shkollave.

Drejtori i Akademisë “Tempulli”, Muhamed Krasniqi tha se këtë vit bëhen një dekadë prej kur kanë nisur këto aktivitete për sigurinë në rrugë. Si të tilla, ai ka shtuar se tashmë kanë marrë karakter edukativ dhe arsimor. Pjesëmarrës në këto aktivitete për 10 vjet, kanë qenë më shumë se 10 mijë nxënës.

“Është edicioni i tetë me radhë. Sot do të garojnë maturantët nga shkollat përfaqësuese të Republikës së Kosovës, për të fituar njërin nga shpërblimet që janë, biçikleta për vendin e parë, dytë dhe të tretë”, ka thënë Krasniqi.

Nënkryetarja e Prishtinës, Donjeta Sahatçiu ka theksuar se janë duke punuar për zgjerimin e shtigjeve për biçikletat dhe do të vazhdojnë të promovojnë sigurinë dhe lëvizjet me biçikleta në kryeqytet dhe komuna vazhdon të jetë e zotuar të punoj në sigurinë e shtigjeve për biçikleta.

Nënkoloneli i Policisë së Kosovës, Jeton Rexhepi theksoi se mbështesin çdo aktivitet, me qëllim të uljes së rasteve të aksidenteve në rrugë.

Në garat e sotshme pjesëmarrës ishin 19 garues në 12 shtigje, ku vendi i parë, dytë dhe i tretë u shpërblyen me nga një biçikletë, dhe shkolla e tyre fituese u pajis më kupë.

 • Fituesi i vendit të parë u shpall Darsei Gashi, përfaqësues i shkollës së mesme teknike Skënder Luarasi nga Suhareka, i cili shtegun e kaloi pa asnjë penallti, brenda 40 sekondave.
 • Fituesi vendit të dytë u shpall Enris Xhelili nga shkolla e mesme teknike Mehmet Isai nga Gjilani, i cili shtegun e kaloi me sukses dhe pa asnjë penallti për 46 sekonda.
 • Fituesi i vendit të tretë u shpall Anit Kololli, përfaqësues i shkollës së mesme teknike Skënder Luarasi nga Suhareka, i cili shtegun e kaloj pa asnjë penallti, brenda 48 sekondave./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Shtëpitë e qytetit bregdetar ‘fantazëm’ po dalin në shitje për £5,000 në Britani

Published

on

Qyteti bregdetar i Horden, në verilindje të Anglisë ka mbetur një qytet “fantazmë” që prej mbylljes së minierës së tij teksa banorët e mbetur në varfëri dhe problemet sociale të drogave e krimit, kanë bërë që disa nga shtëpitë e zbrazura të dalin në shtije për vetëm 5,000 paundë.

E përditshmja vendase The Mirror shkruan se që prej mbylljes së papritur industrisë së gjerë të minierave vendi nuk ka gjetur më identitetin e tij dhe vijon degradimin.

Më parë Horden, në kontenë e Durham, thyente rekorde për produktivitetin e tij dhe punësonte mijëra njerëz të zonës.

Miniera është mbyllur nga autoritetet në që në 1987, dhe tashmë rrugët janë të mbushura me shtëpi të mbyllura me dërrasa, që mund të bihen secila për 5000 paundë secila teksa vendasit vijojnë të largohen nga zona.

E përditshmja tjetër britanike  Daily Star  raporton për transformimin negativ të Horden ashtu si të shumë qytezave të tjera ku industritë janë zhdukur pas viteve 1980s, siç është ilustruar dhe në një dokumentar të komentuesit David Burnip, injohur me emrin në rrjet Wandering Turnip, i cili vizitoi qytezën së fundmi në një përshkrim keqardhjeje.

Një vendas që foli me Burnip tha se qyteza ishte “fundosur që prej mbylljes s ëminierës”.

“Gjithçka kishte ishin klubet e burrave dhe punëtorëve të minierës dhe me mbylljen e saj nuk mbetet më asgjë”.

Ai shtonte se tashmë kontrollin e kanë marrë drogat që kanë prekur të mbeturit në moshat 40 e 50 vjeçare.

Rrjedhimisht kostot e pronave në Horden kanë rënë drastikisht, teksa katër shtëpi ishin në shitje sivjet për vetëm 5000 paundë.

Gjithsesi mes pronave në Horden, disa në rrugën Tees Street ishin shitur për £30,250 – edhe pse ishin blerë në vitin 2006 për më pak se gjysmën e çmimit.

Një tjetër ishte shitur në maj për £22,750, teksa ishte blerë pesë vjet më parë për £36,000.

Kështu që jo të gjitha shtëpitë kanë dalë në treg me çmime të rrënuara duke bere qe vendasit te shpresojnë ende për një rimëkëmbje te qytezës se tyre.

Continue Reading

Trending