Connect with us

Ndërtim

Bechtel prodhon masterplanin e portit të Irlandës për industrinë e erës në det të hapur

Published

on

Kompania Shannon Foynes Port (SFPC) ka zgjedhur kompaninë Bechtel për të përditësuar masterplanin e saj Vision 2041 për të akomoduar investimet në det dhe në tokë rreth portit.

Bechtel do të ndihmojë SFPC-në të planifikojë zgjerimin e portit, duke mbështetur industrinë në zhvillim të erës në det të hapur dhe prodhimin e karburanteve alternative të transportit detar që mund ta shndërrojnë Shannon Foynes në një port kryesor evropian.

Porti është gjithashtu i pozicionuar mirë pranë zonës së erës së Atlantikut që do të jetë thelbësor për Irlandën që të arrijë ambicien e saj për të gjeneruar 20 GW erë në det deri në vitin 2050. Objektet e zgjeruara në Shannon Foynes do të përfshijnë objektet e prodhimit të hidrogjenit dhe amoniakut për ruajtjen afatgjatë të energjisë dhe do konsideroni gjithashtu eksportin e energjisë/karburanteve të rinovueshme të prodhuara.

Roli i Bechtel do të jetë të vlerësojë dhe rifreskojë masterplanin e portit, i njohur si Vision 2041, për të shfrytëzuar më së miri këto avantazhe dhe për të nxitur rritjen dhe për të mbështetur industrinë e erës në det të hapur në rajon.

“Nëntë vjet më parë, Vizioni 2041 u konsiderua një masterplan shumë ambicioz, megjithatë ne kemi përmbushur të gjitha objektivat e rritjes së nivelit më të lartë të identifikuar për periudhën e ndërmjetme,” tha Patrick Keating, shefi ekzekutiv i SFPC. “Në të ne identifikuam gjithashtu mundësinë përpara për ata që atëherë ishin vetëm sektorë në zhvillim, të tilla si burimet e rinovueshme në det të hapur. Grykëderdhja tani shihet jo vetëm nga SFPC, por sektori ndërkombëtarisht si një qendër në zhvillim e zinxhirit të furnizimit me energji të rinovueshme. Për më tepër, ekziston potenciali plotësues i rritjes për grykëderdhjen si një qendër kryesore logjistike.”

“Ekziston një rast gjithnjë e më i fortë për të investuar në infrastrukturën portuale për të mbështetur rritjen e erës në det të hapur dhe rëndësia e krijimit të zinxhirëve të furnizimit lokal nuk mund të nënvlerësohet,” tha John Williams, drejtor menaxhues i Bechtel për Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandën. “Portet veprojnë si pika qendrore gjatë prodhimit, instalimit dhe funksionimit të fermave me erë në det të hapur, dhe Shannon Foynes është strategjikisht ideale për të mbështetur industrinë e erës në det të Irlandës, si dhe për të zgjeruar për të luajtur një rol edhe më të madh në transportin evropian. Jemi të ngazëllyer që kemi mundësinë për të bashkëpunuar me Shannon Foynes Port Company në përditësimin e planit të tyre.”/Media Ndërtimi.

Ndërtim

Ndërtimi i objektit kërkimor nënujor, akomodon 20 banorë

Published

on

Proteus Ocean Group, një sipërmarrje sociale e sektorit privat, ka zgjedhur firmën inxhinierike me bazë në Itali Drass Group si partnerin e saj në Ndërtimin e Prokurimit Inxhinierik (EPC) për ndërtimin e Proteus, një objekt kërkimi nënujor.

Drass Group është i specializuar në teknologjitë nënujore dhe hiperbarike dhe do të ndihmojë në konsultimin e Proteus Ocean Group për projektimin, ndërtimin dhe instalimin në vend të projektit.

Thuhet se objekti përmban laboratorë kërkimi për eksperimente në vend, një strukturë të prodhimit video në shkallë të plotë për media dhe programe edukative të transmetimit të vazhdueshëm të drejtpërdrejtë, dhe një pishinë hëne për t’u ofruar studiuesve qasje të pandërprerë në oqean.

Ai do të përfshijë gjithashtu serën e parë nënujore dhe zonat sociale, hapësirat e punës dhe dhomat e gjumit për deri në 20 banorë.

“Frymëzuar nga puna e eksploruesve dhe ndërtuesve para nesh, Proteus do të luajë një rol jetësor në ruajtjen dhe kuptimin e oqeaneve tona, duke çuar më tej shkencën e oqeanit, duke mundësuar eksplorimin dhe vendosjen e lidhjes njerëzore të oqeanit të nevojshëm për të frymëzuar brezat e ardhshëm për të mbrojtur burimin e njerëzimit. jeta,” tha Fabien Cousteau, themeluesi i Proteus Ocean Group.

E vendosur në brigjet e Curaçao, një ishull në veri të Venezuelës, objekti kërkimor synon t’u mundësojë studiuesve, akademikëve, qeverive dhe industrive private, mediave dhe aquanautëve privatë të kalojnë më shumë kohë në thellësi.

Instalimi i Proteus pritet të fillojë në vitin 2025./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Bëhet një zgjidhje e qëndrueshme për ndërtimin detar

Published

on

Aty ku strukturat e betonit nënujorë shihen shpesh si pushtues që dëmtojnë biologjinë detare, krijuesit e ECOconcrete këmbëngulin se përzierja e tyre ka potencialin për të sjellë jetë të re në zonat përreth porteve, valëve të valëve dhe zhvillimeve ujore.

Në një pyetje dhe përgjigje me Construction Europe, Andrew Rella i kompanisë, PHD, përshkruan produktin dhe procesin.

Si e zvogëlon ECOconcrete sasinë e kërkuar të çimentos? Gjithashtu, si prodhohet pa pasur nevojë për kimikatet e pranishme në shumicën e betoneve të përdorura në porte?

Përgjigje: Përzierja jonë, e bërë nga mbi 50% materiale të ricikluara dhe nënprodukte, mund të përfshihet drejtpërdrejt në përzierjen e betonit në një sasi të barabartë me 10% të përmbajtjes së materialeve çimento. Në varësi të dizajnit të përzierjes, shtimi i përzierjes do të rrisë rezistencën në shtypje deri në 10%, gjë që në projekte të ndryshme ka rezultuar në një mundësi për të reduktuar përmbajtjen origjinale të materialeve çimento. Përzierja shtohet krahas përzierjeve të tjera të kërkuara (si superplastifikuesit, futësit e ajrit, ngadalësuesit, përshpejtuesit) për të neutralizuar një sërë faktorësh negativë të betonit standard dhe për ta bërë betonin më mikpritës për jetën detare.

Teknologjia ECOconcrete promovon rekrutimin e specieve kalcitike si barnacles, koralet, gocat e detit dhe algat korale që ngërthejnë betonin dhe krijojnë një shtresë mbrojtëse bio-mbrojtjeje. Bio-mbrojtja mund të zbut forcat hidrodinamike dhe kimike dhe të rrisë më tej jetëgjatësinë e betonit.

Krahasuar me betonin tradicional, teknologjia e ECOncrete ka treguar aftësinë për të dyfishuar biodiversitetin dhe bollëkun e specieve detare, për të siguruar një lavaman aktiv të karbonit gjatë jetëgjatësisë së strukturës dhe për të përmirësuar ndjeshëm cilësinë e ujit./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Projektohet për t’u ndërtuar ura më e gjatë prej 2 km në Skandinavi

Published

on

Arup ka nënshkruar një kontratë me Administratën Norvegjeze të Rrugëve Publike (NPRA) për të projektuar kalimin 2 km të gjatë Julsundet në Norvegji.

Kur të përfundojë, Arup thotë se struktura do të jetë ura më e gjatë e varur në Skandinavi dhe një nga më të gjatat në botë.

Kompania do të punojë në partneritet me firmën norvegjeze inxhinierike Aas-Jakobsen në projektin për të ofruar dizajn të detajuar për urën, e cila pritet të ketë një hapësirë ​​kryesore prej 1,625 m.

Një ekip inxhinierësh të Arup pritet të udhëheqin dizajnin e kuvertës së çelikut ortotropik të urës dhe do të kryejnë një analizë të lodhjes, duke përdorur teknika modelimi dhe nxjerrjeje stresi për të provuar në të ardhmen strukturën.

Projekti i urës bie në kuadër të përmirësimit E39 Ålesund to Molde, i cili në fund synon të krijojë një autostradë bregdetare pa traget në vend.

Jesper Jensen, menaxher i zhvillimit të biznesit të Arup për Skandinavinë, tha: “Në bazë të marrëdhënieve tona të biznesit me Administratën Norvegjeze të Rrugëve Publike dhe Aas-Jakobsen, ky projekt është një hap drejt zhvillimit të projekteve të tjera të mëdha infrastrukturore në Skandinavi.

“Ne po angazhojmë ekspertët tanë globalë për të mbështetur shpërndarjen e suksesshme të këtij dizajni teknikisht sfidues dhe ambicioz, një nga urat më të gjata të varura në botë.”/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending