Connect with us

Ndërtim

Bechtel do të ndërtoj resortin e parë të skive në natyrë të Arabisë Saudite

Published

on

Bechtel ka fituar kontratën për të ofruar ndërtime dhe shërbime konsulence për menaxhimin e projektit për Trojena, pjesë e projektit të megacity Neom të regjimit saudit.

Trojena ndodhet 50 km nga bregu i Gjirit të Aqabës në zemër të rajonit malor të Neom.

Ai do të zërë mbi 1400 kilometra katrorë me lartësi që variojnë nga 1500 m deri në 2600 m mbi nivelin e detit.

Pesëdhjetë e shtatë kilometra katrorë do t’i kushtohen zhvillimit kryesor, ku për shkak të klimës malore, temperaturat bien nën zero në dimër. Zhvilluesi shpreson të shfrytëzojë këto kushte për të ofruar resortin e parë të skive në natyrë të Gjirit.

Arabia Saudite synon të presë Lojërat Dimërore Aziatike 2029 në Trojena, pasi ka paraqitur ofertën fituese.

“Neom është pa diskutim projekti më ambicioz në kujtesën e gjallë dhe ne jemi krenarë që zgjerojmë rolin tonë për të mbështetur projektin Trojena,” tha Jake Mumm, drejtori menaxhues rajonal i Bechtel për infrastrukturën.

“Nga këndvështrimi i ndërtimit, Neom ofron mundësi karriere një herë në jetë për shtetasit sauditë, të cilët do të ndihmojnë për të hapur sytë e botës ndaj bukurisë natyrore të jashtëzakonshme të Mbretërisë së bashku me teknologjinë futuriste.”, shtoi Mumm.

Duke komentuar çmimin e ofertës, drejtori ekzekutiv i Trojena, Philip Gullett, tha  se Neom dhe Trojena vazhdojnë të tërheqin firma ndërkombëtare si bashkëpunëtorë të një të ardhmeje të re ku njerëzit mund të jetojnë, punojnë dhe luajnë në harmoni me natyrën.

“Vizioni ynë sfidon praktikat aktuale të industrisë dhe vendos themelin se çfarë mund të jenë zhvillimet e qëndrueshme rajonale dhe turistike.

Është frymëzuese të dëshmosh se si mendjet kryesore të botës po bashkohen për të ripërcaktuar qëndrueshmërinë duke ruajtur një zhvillim të porositur që përshtatet me mjedisin dhe tejkalon pritjet e vizitorëve. Turistët do të mund t’i përjetojnë të gjitha këto në Trojena, një destinacion që nuk ngjan me asnjë tjetër në tokë.”, tha ai./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Kodet e ndërtimit po e pengojnë përdorimin e printimit 3D për ndërtimet jorezidenciale

Published

on

Pse printimi 3D është ende i sheshtë në ndërtimet komerciale?

Sipas një ekzekutivi të Buro Happold, kodet e ndërtimit – jo aftësitë apo dizajni – po e pengojnë teknologjinë.

E shpallur si një mënyrë më e shpejtë, më e sigurt dhe më e pastër për të ndërtuar, teknologjia e printimit 3D ende nuk është përshkallëzuar në një mënyrë kuptimplote për ndërtimet jorezidenciale.

Ndërkohë që qeveria amerikane ka dhënë para nga granti për të hulumtuar aftësitë e printimit 3D në hapësirë, dhe disa projekte të provës së konceptit nga urat në kazermat e ushtrisë kanë grumbulluar tituj, përdorimi i aplikuar i printimit 3D në ndërtimet komerciale mbetet i sapolindur.

Patti Harburg-Petrich, drejtoreshë në zyrën e Los Anxhelosit të firmës inxhinierike Buro Happold me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, thotë se fajtori i vërtetë ka të ngjarë të jetë ai që të gjitha risitë e reja të ndërtesave janë të detyruara të lundrojnë: vetë kodi i ndërtimit.

Këtu, Harburg-Petrich flet me Construction Dive për atë që e pengon printimin 3D dhe ku mund të gjejë adoptim më të gjerë në ndërtimet jashtë vendit dhe sektorin jorezidencial./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Ferizaj do të bëhet me Spital Rajonal e QKMF të re

Published

on

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, priti në vizitë, ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia.

Kryetari i Ferizajt deklaroi pas takimit se gjendja në sistemin e shëndetësisë në Ferizaj është me kapacitete të kufizuara, si me spitale ashtu edhe me resurse humane.

Megjithatë,  sipas tij, lajmi i mirë për këtë komunë është se do të përfundojë ndërtimi i Spitalit Regjional të Ferizajt dhe i QKMF-së së re.

E  ministri Arben Vitia deklaroi se punimet do të fillojnë sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që të zgjidhet ky problem.

“Sa më shpejt që është e mundur do të fillojnë punimet, apo do të vazhdojnë në fakt punimet në ndërtesën aktuale” tha Vitia.

Pas vizitës në komunë, ministri Vitia ka vizituar Spitalin Rajonal dhe Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Ferizaj./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Kundërshtohet ndërtimi i stacionit të policisë kufitare në Veri

Published

on

Lista Serbe i ka dërguar një letër proteste vendeve të QUINT-it, BE-së e KFOR-it, pas vendimit të Qeverisë e cila i shpalli me interes të veçantë publik disa prona të paluajtshme në komunën e Leposaviqit, më saktësisht në zonat kadastrale Dren dhe Leshak.

Subjekti më i madh politik i serbëve në Kosovë po konsideron se tokat “po rrëmbehen me shpronësim të paligjshëm nga Kurti”.

Për ta shpronësimi po bëhet pa bazë ligjore dhe këto “lëvizje të njëanshme kuptohen si dhunë institucionale dhe kidnapim i tokës serbe”.

“Në të njëjtën kohë në letër, u bëhet thirrje të gjithëve që urgjentisht të ndalojnë këto veprime të paligjshme dhe të parandalojnë rrezikimin e mëtejshëm të paqes, sigurisë ligjore dhe fizike të popullit tonë nga regjimi i Albin Kurtit”, kanë njoftuar Lista Serbe përmes një komunikate./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending