Connect with us

Aktuale

Zhgënjehet nga autoritet në Kosovë, mërgimtari nga Zvicra investon në Ulqin

Published

on

Gjergj Paloshaj thotë se pas pensionimit do të kthehet për të jetuar në Klinë, ndërsa vetëm gjatë sezonit  verore do të jetë në Ulqin.

E kishte blerë një parcelë tokë në Shtoj të Ulqinit vetëm për ta ndërtuar një shtëpi për pushime por atë e ktheu në biznes. 58-vjeçari, Gjergj Paloshaj, nga komuna e Klinës i cili që prej vitit 1984 jeton dhe punon në kantonin e Schwyz-it, Zvicër,  tregon se gjithnjë ka punuar në ndërtimtari dhe herë pas herë ka ndier dhimbje në këmbë gjë të cilën, siç thotë ai, kur ka kaluar pushimet në Ulqin më nuk e ka ndier.

Ky edhe ka qenë qëllimi i tij kur ka vendosur që të investojë për fillim vetëm për një pushimore për familjen, por më pas e ka rritur atë dhe tash ka 25 apartamente në “VillaLeona”.

“Qëllimi kryesor  ishte që të investoj këtu në Ulqin pasi më përshtatet klima. Dhe se gjithnjë që kam ardhur këtu nuk kamë ndjerë më dhimbje në këmbë. Por e kamëparë që mund të bëj edhe një biznes familjar dhe kam investuar deri tash diku 980 mijë franga. Qëllimi im nuk ka qenë që të përfitoj nga kjo pasi unë kamë mjaft të ardhura por e kam nis për vete dhe më pas ja që u kthye në biznes”, ka thënë Paloshaj për albnifo.ch. Ai ka treguar se ka qenë i interesuar që të investojë në Kosovë por është zhgënjyer nga autoritetet atje dhe ka vendosur që investimin ta bëjë në qytetin bregdetar të Ulqinit.

“Autoritetet komunale më kanë pritur shumë mirë këtu dhe tash po bëhen 7 vite që jam këtu dhe kurrë nuk kam pasur asnjë problem, përkundrazi vetëm kamë pasur lehtësira”, thekson ai.

Paloshaj tregon se ka pasur mysafirë të ndryshëm por që kurrë nuk ka pasur probleme. ” Mysafirë kam pas nga vende të ndryshme këtu të rajonit, por përveç atyre nga diaspora kam pas turistë edhe zviceranë e gjermanë… Unë do mundohem që tu ofroj shërbime dhe mikpritje sa më mirë që të jetë e mundur”, thotë Paloshaj i cili tregon se në të ardhmen e afërt do të bëjë edhe një restaurant dhe do ta zgjerojë pishinën.

Më gjithë se ka investuar dhe do të investojë në Ulqin, Palosha thotë se pas pensionimit do të kthehet për të jetuar në Klinë, ndërsa vetëm gjatë sezonit  veror do të jetë në Ulqin, pasi thotë se vendin me asgjë nuk do e ndërron.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Aktuale

Rasti ‘Brezovica’, arrestohen 4 persona, dy të tjerë mbeten në arrati!

Published

on

Prokuroria e Ferizajt, ditën e djeshme ka njoftuar se ka bastisur gjashtë lokacione dhe ka arrestuar katër persona, ndërsa dy të tjerë mbeten në arrati pasi nuk ishin hasur në vendbanimet e tyre.

Ndër të arrestuarit është edhe Bekim Pireva i cili është ortak në një biznes në Ulqin më Idriz Thaçin, vëllain e ish Presidentit Thaçi. Kallxo.com ka kontaktuar me avokatin e Pirevës, Arben Shala, por ai ka qenë shumë i shkurtër.

“I vetmi bashkëpunim i yni me z.Idriz Thaçi është në projektin ndërtimor në Ulqin. Të dhënat e kompanisë dhe aksionarëve janë të gjitha publike dhe online”, pati deklaruar Bekim Pireva, drejtor i kompanisë “Premium Bau Ulqin”.

Bekim Pireva, gjithashtu e kishte pranuar se ka qenë aksionar edhe me qytetarë serbë, por kishte deklaruar se ato nuk janë bërë asnjëherë aktive. Ai pati deklaruar se është aksionar me 70% të aksioneve në biznesin “Energy Power” Sh.P.K. me seli në Zubin Potok, në të cilën janë aksionarë edhe Bojan Jakshiq (20% të aksioneve) dhe Millovan Simiq (10% të aksioneve).

“Jemi vetëm tre aksionarë atje në Ulqin, unë bashkë me Arben Jetullahun dhe Idriz Thaçin, që të dy i njoh në Prishtinë kohë më parë. Po, Idrizi është vëllai i Hashim Thaçit, unë kam pas edhe një kompani tjetër me disa serbë të Zupqit por nuk është më sepse nuk kemi mujtë me hapë fabrikën”, theksoi Pireva.

Emisioni KallxoPernime i titulluar ‘Veriu dhe investimet në Ulqin’, të transmetuar vitin e kaluar mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm.

Sipas njoftimit të Prokurorisë në Ferizaj, personat e arrestuar janë me inicialet Xh. B., I. F., Xh. Sh., dhe B. P. Ata janë ndaluar për shkak të dyshimit se të njëjtit kanë kryer veprat penale “Marrja e ryshfetit” “Ushtrimi i ndikimit” dhe “Dhënia e ryshfetit”./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Nexhat Krasniqi mbetet pa pozitën e shefit të Prokurimit në Ministrinë e Infrastrukturës

Published

on

Shefi i Prokurimit në Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, MMPHI, Nexhat Krasniqi nuk mban më pozitën udhëheqëse të këtij divizioni.

Në një përgjigje të MMPHI për Kallxo.com bëhet e ditur se më datë 24 maj Ndriçim Mustafa është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit.

“Më datë: 24.05.2022, Ndriçim Mustafa, është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit, në kuadër të MMPHI-së, si rezultat i bashkimit të Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, me qëllim të koordinimit të aktiviteteve të dy Divizioneve të Prokurimit, deri në hyrjen në fuqi të rregullores së re për organizimin e brendshëm të MMPHI-së”, thuhet në përgjigjen e tyre.

MMPHI nuk kanë treguar se cilat kanë qenë arsyet e largimit të Krasniqit dhe nëse do mbajë ndonjë pozitë tjetër brenda ministrisë ku udhëhoqi divizionin e Prokurimit.

Në emisionin “KallxoPernime” më 27 prill 2022, zëvendësministri i Infrastrukturës Hysen Durmishi ka folur për raportet e tij me tashmë ish shefin e prokurimit Nexhat Krasniqi, ku deklaroi se nuk takohet çdo ditë me të.

“Jo, nuk rri natë e ditë në zyrën time. Në zyrën ku punoj unë, çdo drejtor i departamentit, çdo shef i divizionit, çdo zyrtar që punon në ministri, e ka derën çelur sa unë jam aty. Ai (Nexhat Krasniqi), nuk vjen shpesh te unë. Ai vjen vetëm kur ka nevojë për m’u konsultu me mua. Së pari, unë përveç që jam zëvendësministër jam edhe inxhinier dhe për ashtu unë nuk duhem me bo kurrgjë e veç duhet me pritë kur të ma sjellin ndonjë dokument me e nënshkru”, deklaroi Durmishi.

Durmishi ka thënë se Krasniqi ka ardhur 2-3 muaj në punë para se të vinin në qeverisje, kjo pasi ky i fundit ka qenë i suspenduar./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Anulohet vendimi për miratim të Planit Zhvillimor Komunal të Gjilanit

Published

on

Anulimi i vendimit për miratim të Planit Zhvillimor Komunal, sipas kryetarit Alban Hyseni i hap rrugë plotësim ndryshimit të materialit bazë dhe garanton mundësi zhvillimi për Komunën e Gjilanit.

“Bartja e dy aktiviteteve, atij të mirëmbajtjes dhe sigurimit të objekteve komunale, objekteve të arsimit dhe atyre të shëndetësisë në kuadër të ndërmarrjes “Tregu” siguron shërbime me të mira për komunën dhe i jep fund një problemi shumëvjeçar për të cilin asnjëherë nuk është gjetur vullneti politik për t’u trajtuar dhe zgjidhur.

Falënderoj asambleistët e Kuvendit Komunal të Gjilanit për mbështetjen e këtyre dy propozimeve tejet të rëndësishme për Komunën dhe qytetarët.”, deklaroi kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending