Connect with us

Aktuale

Shkarkohet inxhinieri i Google shkaku i përdorimit të stereotipave gjinore

Published

on

Google të hënën pushoi një inxhinier softueri i cili shkroi një mesazh të brendshëm që vinte në pikëpyetje përpjekjet për diversitet të kompanisë dhe argumentoi se numri i ulët i grave në pozita teknike ishte rezultat i dallimeve biologjike në vend të diskriminimit.

Mesazhi, i quajtur “Dhoma Eko-Ideologjike e Google”, i zemëroi shumë në “Silicon Valley” sepse u mbështet në stereotipat e caktuara gjinore – si nocioni se gratë janë më pak të interesuara për punë të stresit të lartë sepse ato janë më të shqetësuara – të racionalizojnë boshllëkun gjinor në industrinë e teknologjisë. Mesazhi u përhap shpejt në vend të kompanisë, pasi punonjësit e tjerë të Google u ngritën kundër shumë supozimeve të tij, shkruan the New York Times, përcjellë Ndertimi.info.

Në një email të kompanisë, shefi ekzekutiv i Google, Sundar Pichai, tha se pjesët e mesazhit kishin shkelur kodin e sjelljes së kompanisë dhe kishin kaluar vijën “duke avancuar stereotipe të dëmshme gjinore në vendin tonë të punës”.

Teksti e vuri kompaninë në një shtrëngim. Nga njëra anë, Google ka promovuar për një kohë të gjatë një kulturë të hapjes ndaj të gjithëve pa dallim, me punonjësit të cilët lejohen të vënë në dyshim drejtuesit e lartë dhe madje tallen me strategjinë e tyre në forumet e brendshme. Megjithatë, Google, si shumë kompani të tjera të teknologjisë, po përballet me kritika se nuk ka bërë mjaftueshëm për të punësuar dhe promovuar gratë dhe minoritetet.

Ndërkohë, James Damore, inxhinier i softuerit i cili shkroi mesazhin origjinal, konfirmoi në një email për The New York Times se ai ishte shkarkuar. Z. Damore kishte punuar në Google që nga viti 2013. Ai tha në mesazhin e tij se ai e kishte shkruar atë me shpresën e të pasurit të një “diskutimi të ndershëm” rreth asaj se si kompania kishte një intolerancë për ideologjitë që nuk përshtaten në atë që ai besonte se ishte e majta – animi i paragjykimeve.

Damore, i cili ka punuar në infrastrukturën për produktin e kërkuar të Google, tha se ai besonte që veprimet e kompanisë ishin të paligjshme dhe se ai do të “gjente ndjekjen e veprimeve ligjore”.

“Unë kam një të drejtë ligjore për të shprehur shqetësimet e mia në lidhje me termet dhe kushtet e mjedisit tim të punës dhe për të treguar sjellje potencialisht të paligjshme, gjë që e bëra në dokumentin tim,” tha z. Damore.

Para se të shkarkohej, zoti Damore tha se ai kishte paraqitur një ankesë në Bordin Kombëtar të Marrëdhënieve të Punës duke pretenduar se menaxhimi i lartë i Google ishte “duke e keqtrajtuar dhe duke e mashtruar në mënyrë që të heshtnin ankesat e tij.” Ai shtoi se ishte “e paligjshme të hakmerrej” kundër një anëtari të këtij bordi.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Aktuale

Rasti ‘Brezovica’, arrestohen 4 persona, dy të tjerë mbeten në arrati!

Published

on

Prokuroria e Ferizajt, ditën e djeshme ka njoftuar se ka bastisur gjashtë lokacione dhe ka arrestuar katër persona, ndërsa dy të tjerë mbeten në arrati pasi nuk ishin hasur në vendbanimet e tyre.

Ndër të arrestuarit është edhe Bekim Pireva i cili është ortak në një biznes në Ulqin më Idriz Thaçin, vëllain e ish Presidentit Thaçi. Kallxo.com ka kontaktuar me avokatin e Pirevës, Arben Shala, por ai ka qenë shumë i shkurtër.

“I vetmi bashkëpunim i yni me z.Idriz Thaçi është në projektin ndërtimor në Ulqin. Të dhënat e kompanisë dhe aksionarëve janë të gjitha publike dhe online”, pati deklaruar Bekim Pireva, drejtor i kompanisë “Premium Bau Ulqin”.

Bekim Pireva, gjithashtu e kishte pranuar se ka qenë aksionar edhe me qytetarë serbë, por kishte deklaruar se ato nuk janë bërë asnjëherë aktive. Ai pati deklaruar se është aksionar me 70% të aksioneve në biznesin “Energy Power” Sh.P.K. me seli në Zubin Potok, në të cilën janë aksionarë edhe Bojan Jakshiq (20% të aksioneve) dhe Millovan Simiq (10% të aksioneve).

“Jemi vetëm tre aksionarë atje në Ulqin, unë bashkë me Arben Jetullahun dhe Idriz Thaçin, që të dy i njoh në Prishtinë kohë më parë. Po, Idrizi është vëllai i Hashim Thaçit, unë kam pas edhe një kompani tjetër me disa serbë të Zupqit por nuk është më sepse nuk kemi mujtë me hapë fabrikën”, theksoi Pireva.

Emisioni KallxoPernime i titulluar ‘Veriu dhe investimet në Ulqin’, të transmetuar vitin e kaluar mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm.

Sipas njoftimit të Prokurorisë në Ferizaj, personat e arrestuar janë me inicialet Xh. B., I. F., Xh. Sh., dhe B. P. Ata janë ndaluar për shkak të dyshimit se të njëjtit kanë kryer veprat penale “Marrja e ryshfetit” “Ushtrimi i ndikimit” dhe “Dhënia e ryshfetit”./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Nexhat Krasniqi mbetet pa pozitën e shefit të Prokurimit në Ministrinë e Infrastrukturës

Published

on

Shefi i Prokurimit në Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, MMPHI, Nexhat Krasniqi nuk mban më pozitën udhëheqëse të këtij divizioni.

Në një përgjigje të MMPHI për Kallxo.com bëhet e ditur se më datë 24 maj Ndriçim Mustafa është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit.

“Më datë: 24.05.2022, Ndriçim Mustafa, është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit, në kuadër të MMPHI-së, si rezultat i bashkimit të Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, me qëllim të koordinimit të aktiviteteve të dy Divizioneve të Prokurimit, deri në hyrjen në fuqi të rregullores së re për organizimin e brendshëm të MMPHI-së”, thuhet në përgjigjen e tyre.

MMPHI nuk kanë treguar se cilat kanë qenë arsyet e largimit të Krasniqit dhe nëse do mbajë ndonjë pozitë tjetër brenda ministrisë ku udhëhoqi divizionin e Prokurimit.

Në emisionin “KallxoPernime” më 27 prill 2022, zëvendësministri i Infrastrukturës Hysen Durmishi ka folur për raportet e tij me tashmë ish shefin e prokurimit Nexhat Krasniqi, ku deklaroi se nuk takohet çdo ditë me të.

“Jo, nuk rri natë e ditë në zyrën time. Në zyrën ku punoj unë, çdo drejtor i departamentit, çdo shef i divizionit, çdo zyrtar që punon në ministri, e ka derën çelur sa unë jam aty. Ai (Nexhat Krasniqi), nuk vjen shpesh te unë. Ai vjen vetëm kur ka nevojë për m’u konsultu me mua. Së pari, unë përveç që jam zëvendësministër jam edhe inxhinier dhe për ashtu unë nuk duhem me bo kurrgjë e veç duhet me pritë kur të ma sjellin ndonjë dokument me e nënshkru”, deklaroi Durmishi.

Durmishi ka thënë se Krasniqi ka ardhur 2-3 muaj në punë para se të vinin në qeverisje, kjo pasi ky i fundit ka qenë i suspenduar./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Anulohet vendimi për miratim të Planit Zhvillimor Komunal të Gjilanit

Published

on

Anulimi i vendimit për miratim të Planit Zhvillimor Komunal, sipas kryetarit Alban Hyseni i hap rrugë plotësim ndryshimit të materialit bazë dhe garanton mundësi zhvillimi për Komunën e Gjilanit.

“Bartja e dy aktiviteteve, atij të mirëmbajtjes dhe sigurimit të objekteve komunale, objekteve të arsimit dhe atyre të shëndetësisë në kuadër të ndërmarrjes “Tregu” siguron shërbime me të mira për komunën dhe i jep fund një problemi shumëvjeçar për të cilin asnjëherë nuk është gjetur vullneti politik për t’u trajtuar dhe zgjidhur.

Falënderoj asambleistët e Kuvendit Komunal të Gjilanit për mbështetjen e këtyre dy propozimeve tejet të rëndësishme për Komunën dhe qytetarët.”, deklaroi kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending