Connect with us

Aktuale

Rregullimi i sheshit në qytetin e Ferizajt nuk përfundon brenda afatit kohor

Published

on

Derisa banorët e fshatrave të Komunës së Ferizajt po e urojnë pushtetin lokal për asfaltimin e rrugicave të tyre, në anën tjetër banorët e qytetit po ankohen se qeverisja Svarqa i ka lënë anash me investime.

Këto reagime, për kryetarin e Komunës po duken të paarsyeshme, pasi sipas tij, investimet kapitale po realizohen në bazë të prioriteteve. Gjatë një përurimi të asfaltit në Dogana të Ferizajt, Svarqa paralajmëroi projektet që do të nisin shpejt në qytet.

“Investimet janë duke u bërë në qytet, kanë përfunduar procedurat e tenderimit për katër llote në katër pjesë të qytetit, ku në tri llote kanë filluar punë në terren dhe pritet që të fillojnë edhe për lloton e katër dhe beson që ne do të arrijmë që së paku t’i kemi të përfunduara të gjitha procedurat e tenderimit për asfaltimin e të gjitha rrugëve të qytetit. Ky projekt do të vazhdoj edhe në vitin e ardhshëm por që përfundimisht përmbyll ciklin e investimeve rrugore në qytet, sado që qyteti ka nevojë vazhdimisht për investime, pasi që po zgjerohet çdo ditë”, tha Svarqa, raporton Televizioni Tema.

I pyetur nga gazetarë pse sheshi i qyteti nuk u rregullua brenda afateve kohore, Svarqa u arsyetua se përmirësimi i vërejtjeve që kanë dhënë mikëqyrësit e punimeve, ka bërë që punët në këtë projekt kapit të zgjasin më shumë se 140 ditë, sa ishte zotuar ai.

“Unë kam thënë që sheshi do të ndërtohet në segmente, pavarësisht që është tenderuar si tërësi, pasi që vlera e këtij projekti hap një gjatësi të jashtëzakonshme që është 50 % më lirë sesa shuma që ka qenë 50 %më e vogël e sheshit të kaluar, që është ndërtuar nën pushtetin e PDK’së .Është duke u punuar sipas dinamiës së paraprë, menaxherët që merren me kontrollimin e punimeve në vërejtjet që kanë dhënë disa herë kanë ndikuar që një numër i atyre pllakave të zhvendosen prapë dhe kjo ka kushtuar pak në kohë. Por gjithsesi të përmbyllet ky projekt që do ta ketë pamjen me estetike në qytet dhe më estetike në qytet dhe më funksionale”, theksoi Svarqa.

U bë e ditur se në fshatin Doganaj do të asfaltohen 7 rrugica në gjatësi mbi 1 mijë e 350 metra, të cilat do t’iu mundësojnë banorëve të këtushëm të lidhen me lagjet e fshatit edhe me qytetin.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Aktuale

Rasti ‘Brezovica’, arrestohen 4 persona, dy të tjerë mbeten në arrati!

Published

on

Prokuroria e Ferizajt, ditën e djeshme ka njoftuar se ka bastisur gjashtë lokacione dhe ka arrestuar katër persona, ndërsa dy të tjerë mbeten në arrati pasi nuk ishin hasur në vendbanimet e tyre.

Ndër të arrestuarit është edhe Bekim Pireva i cili është ortak në një biznes në Ulqin më Idriz Thaçin, vëllain e ish Presidentit Thaçi. Kallxo.com ka kontaktuar me avokatin e Pirevës, Arben Shala, por ai ka qenë shumë i shkurtër.

“I vetmi bashkëpunim i yni me z.Idriz Thaçi është në projektin ndërtimor në Ulqin. Të dhënat e kompanisë dhe aksionarëve janë të gjitha publike dhe online”, pati deklaruar Bekim Pireva, drejtor i kompanisë “Premium Bau Ulqin”.

Bekim Pireva, gjithashtu e kishte pranuar se ka qenë aksionar edhe me qytetarë serbë, por kishte deklaruar se ato nuk janë bërë asnjëherë aktive. Ai pati deklaruar se është aksionar me 70% të aksioneve në biznesin “Energy Power” Sh.P.K. me seli në Zubin Potok, në të cilën janë aksionarë edhe Bojan Jakshiq (20% të aksioneve) dhe Millovan Simiq (10% të aksioneve).

“Jemi vetëm tre aksionarë atje në Ulqin, unë bashkë me Arben Jetullahun dhe Idriz Thaçin, që të dy i njoh në Prishtinë kohë më parë. Po, Idrizi është vëllai i Hashim Thaçit, unë kam pas edhe një kompani tjetër me disa serbë të Zupqit por nuk është më sepse nuk kemi mujtë me hapë fabrikën”, theksoi Pireva.

Emisioni KallxoPernime i titulluar ‘Veriu dhe investimet në Ulqin’, të transmetuar vitin e kaluar mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm.

Sipas njoftimit të Prokurorisë në Ferizaj, personat e arrestuar janë me inicialet Xh. B., I. F., Xh. Sh., dhe B. P. Ata janë ndaluar për shkak të dyshimit se të njëjtit kanë kryer veprat penale “Marrja e ryshfetit” “Ushtrimi i ndikimit” dhe “Dhënia e ryshfetit”./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Nexhat Krasniqi mbetet pa pozitën e shefit të Prokurimit në Ministrinë e Infrastrukturës

Published

on

Shefi i Prokurimit në Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, MMPHI, Nexhat Krasniqi nuk mban më pozitën udhëheqëse të këtij divizioni.

Në një përgjigje të MMPHI për Kallxo.com bëhet e ditur se më datë 24 maj Ndriçim Mustafa është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit.

“Më datë: 24.05.2022, Ndriçim Mustafa, është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit, në kuadër të MMPHI-së, si rezultat i bashkimit të Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, me qëllim të koordinimit të aktiviteteve të dy Divizioneve të Prokurimit, deri në hyrjen në fuqi të rregullores së re për organizimin e brendshëm të MMPHI-së”, thuhet në përgjigjen e tyre.

MMPHI nuk kanë treguar se cilat kanë qenë arsyet e largimit të Krasniqit dhe nëse do mbajë ndonjë pozitë tjetër brenda ministrisë ku udhëhoqi divizionin e Prokurimit.

Në emisionin “KallxoPernime” më 27 prill 2022, zëvendësministri i Infrastrukturës Hysen Durmishi ka folur për raportet e tij me tashmë ish shefin e prokurimit Nexhat Krasniqi, ku deklaroi se nuk takohet çdo ditë me të.

“Jo, nuk rri natë e ditë në zyrën time. Në zyrën ku punoj unë, çdo drejtor i departamentit, çdo shef i divizionit, çdo zyrtar që punon në ministri, e ka derën çelur sa unë jam aty. Ai (Nexhat Krasniqi), nuk vjen shpesh te unë. Ai vjen vetëm kur ka nevojë për m’u konsultu me mua. Së pari, unë përveç që jam zëvendësministër jam edhe inxhinier dhe për ashtu unë nuk duhem me bo kurrgjë e veç duhet me pritë kur të ma sjellin ndonjë dokument me e nënshkru”, deklaroi Durmishi.

Durmishi ka thënë se Krasniqi ka ardhur 2-3 muaj në punë para se të vinin në qeverisje, kjo pasi ky i fundit ka qenë i suspenduar./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Anulohet vendimi për miratim të Planit Zhvillimor Komunal të Gjilanit

Published

on

Anulimi i vendimit për miratim të Planit Zhvillimor Komunal, sipas kryetarit Alban Hyseni i hap rrugë plotësim ndryshimit të materialit bazë dhe garanton mundësi zhvillimi për Komunën e Gjilanit.

“Bartja e dy aktiviteteve, atij të mirëmbajtjes dhe sigurimit të objekteve komunale, objekteve të arsimit dhe atyre të shëndetësisë në kuadër të ndërmarrjes “Tregu” siguron shërbime me të mira për komunën dhe i jep fund një problemi shumëvjeçar për të cilin asnjëherë nuk është gjetur vullneti politik për t’u trajtuar dhe zgjidhur.

Falënderoj asambleistët e Kuvendit Komunal të Gjilanit për mbështetjen e këtyre dy propozimeve tejet të rëndësishme për Komunën dhe qytetarët.”, deklaroi kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending