Connect with us

Arkitekturë

Projekti “Elefanti i bardhë” me afro 5 milionë euro ende i pakompletuar

Published

on

Qytetit të Kulturës së Galicës edhe pse i kushtoi qeverisë 475.9 milionë euro, mbetet i zbrazët dhe i pakompletuar.

Qeveria këtë projekt e quajti “Elefanti i bardhë”.

Më shumë se 15 vjet pas fillimit të saj, kompleksi kulturor i Peter Eisenman, qyteti i Kulturës së Galicisë, është i pakompletuar dhe i zbrazët.

Komisionuar tek arkitekti amerikan pas një gare ndërkombëtare të organizuar nga Parlamenti i Galicisë, qendra kulturore paraqiti një punë ambicioze të ndërtimit në shpatet e malit Gaia.

Megjithatë, ndërtimi i kompleksit të gjashtë ndërtesave gjatë krizës spanjolle 2008, dhe si shpenzimet për materialet dhe ndërtimet e ndërtesës vazhduan të rriten, projekti u bë një barrë e dëmtuar për qeverinë rajonale të Galicisë. Për më tepër, projekti prej 475.9 milionë euro, që përmbante një muze, një bibliotekë, një arkitekturë, një qendër arti dhe një qendër artistike, u konsiderua si një simbol i tepërt dhe kotësi gjatë kohëve të vështira ekonomike. Konsiderohet si një “elefant i bardhë” qeverisë dhe popullit të Galicisë, ndërtimi i projektit u ndal në vitin 2013.

Filmat e shkurtër të projektit ENTR_ECOT të projektit përshkruan fort se si ky ish simbol i krenarisë qytetare dhe qëndrueshmërisë kulturore është zbehur nga lavdia e tij e mëparshme. Shtënë gjatë një stuhie shiu, kompleksi është treguar në shtetet e ndryshme të saj të përfundimit: forma të mermerit që rrëzohen nga toka janë të rrethuara me skela, barriera metalike dhe shirit me kujdes. Shkurre dhe barërat e këqija tashmë kanë filluar të dalin midis të çarave të paneleve të granitit rozë. Përkundër disa këmbësorëve, faqja mbetet e zbrazët, e paprekur, duke përmbushur pamundësinë e vizionit të Eisenman për një vend “arkeologjik”.

Dizajni i konfiguruar në mënyrë parametrike u konceptua duke mbuluar hartën e qytetit të Galicisë në krye të topografisë pjerrët të Mount Gaias. Rezultati ishte një sërë shpatash të veshur me granita të ndërlidhura nga rrugë dhe sheshe të destinuara për të thirrur një mjedis urban. “Si një vend për konvergjencë dhe projeksion ndërkombëtar, Qyteti i Kulturës së Galicisë do të rigjallërojë në shekullin e 21-të thirrjen e dyfishtë – zhurmshme dhe mikpritëse – të popullit galician, duke kontribuar nga pikëpamja kulturore në zhvillimin social dhe ekonomik të vendit” Parashikoi Fondacionin e Qytetit të Kulturës.

Qyteti shpresonte që qendra kulturore do të ringjallte ekonominë e Galicisë duke ripërtërirë reputacionin e saj global si një metropol modern me një profil të lartë kulturor, ashtu si Bilbao e kishte kryer dhe sa shumë projekte të tjera u përpoqën të përsërisnin – të tilla si Guggenheim Helsinki . Ndërsa pozicionohet si një ftesë për botën, proceset e globalizimit në shumë raste kanë zbuluar projekte të tilla kulturore si të gabuara dhe kundër interesit publik të të cilit qyteti i braktisur i Eisenmanit është një testament.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Arkitekturë

Zaha Hadid përqafoi potencialin e arkitekturës dekonstruktive

Published

on

Duke rishikuar arkitekturën dekonstruktiviste, arkitektja e ndjerë, Zaha Hadid, “mbretëresha e kurbës” që projektoi Qendrën Heydar Aliyev dhe Qendrën Ujore në Londër, kishte mendime pozitive për potencialin e këtij lloji të ndërtimit.

Si arkitektja femër më e suksesshme në histori, Hadid i shtyu kufijtë e strukturës në lartësi të reja.

Momenti përcaktues për arkitekten e ndjerë britaniko-irake erdhi kur në vitin 1983, në moshën 32-vjeçare, ajo fitoi konkursin arkitektonik për të projektuar klubin privat The Peak në kodrat e Kowloon, Hong Kong.

Me kënde të guximshme, pamje që nxisin marramendje dhe konsolë që sfidojnë gravitetin, të gjitha të dala nga një “mal i krijuar nga njeriu”, pikturat e Hadid të Majës ishin një shfaqje e fuqishme e mundësive të dekonstruktivizmit.

Megjithëse nuk u ndërtua kurrë, skema ishte dëshmi e asaj që mund të pritej nga arkitekti në të ardhmen.

Ishte ky dizajn që formoi kontributin e Hadid në ekspozitën kryesore të Arkitekturës Dekonstruktiviste në Muzeun e Artit Modern të Nju Jorkut në 1988, ku ajo u shfaq së bashku me Frank Gehry, Rem Koolhaas, Daniel Libeskind, Peter Eisenman dhe Coop Himmelb(l)au.

Dekonstruktivizmi është një nga lëvizjet më me ndikim të arkitekturës së shekullit të 20-të. Seria profilizon ndërtesat dhe punën e përkrahësve të saj kryesorë – Eisenman, Koolhaas, Gehry, Hadid, Libeskind, Tschumi dhe Prix./Media Ndërtimi.

 

Continue Reading

Arkitekturë

“Vdekja e George Floyd është bërë një katalizator për ndryshimet sociale dhe rizhvillimin urban”

Published

on

Një e ardhme e re premtuese për Minneapolis po del nga trauma e vrasjes së George Floyd nga një oficer policie dy vjet më parë, shkruan një arkitekt vendas që e njihte atë, James Garrett Jr.

“Kam arritur të kuptoj vuajtjet dhe vdekjen e George Floyd (ose Big Floyd, siç e njihnim ne) si një katalizator dhe përshpejtues për një valë të re ndryshimesh shoqërore dhe rizhvillimit urban në të gjithë rajonin Minneapolis-St Paul. Qytetet janë organizma jashtëzakonisht të qëndrueshëm dhe elastikë, por kompleksiteti i sistemeve dhe strukturave të tyre organizative është i pasigurt edhe në kohët më të mira.”, shkruan arkitekti James Garret.

Mijëra procese të zakonshme duhen të ndodhin çdo ditë për t’i mbajtur gjërat në rregull: ndërtimi dhe mirëmbajtja rutinë e rrugëve publike, trotuareve, parqeve, shërbimeve komunale dhe infrastrukturës. Prodhimi, montimi dhe transporti. Transporti i zinxhirit të furnizimit nga portet e hyrjes në magazina, dyqane, restorante, shtëpi dhe biznese.

Mjekët, infermierët dhe stafi mbështetës i mbajnë spitalet dhe dhomat e urgjencës në punë. Zjarrfikësit dhe oficerët e zbatimit të ligjit u përgjigjen thirrjeve të krizës. Kjo valle e përditshme zhvillohet si orë, pa u vënë re, derisa nuk ndodh.

Hapësira e kontestuar urbane u bë shpejt shprehja më e dukshme e mosmarrëveshjes

Pasojat e menjëhershme të vrasjes së transmetuar globalisht të George Floyd rezultuan në një spirale të shpejtë në rënie të civilizimit dhe rendit në Qytetet Binjake, e vendosur në sfondin e një recesioni ekonomik brenda një pandemie globale.

Hapësira e kontestuar urbane u bë shpejt shprehja më e dukshme e kësaj mosmarrëveshjeje. Dhjetra kampe joformale të FEMA-blu-blu me sa duket lulëzuan brenda natës në lagjet tona.

Mijëra të rinj të privuar nga e drejta pushtuan rrugët e qytetit, trotuaret dhe rrugët e shpejta si një pararojë e rezistencës së unifikuar ndaj klimës së pabarazisë që bëri të mundura vrasje si Big Floyd. Ndërkohë, agjitatorët e bardhë nacionalistë dhe anarkistë të maskuar u fshehën mes protestuesve paqësorë, duke qëlluar, goditur, plaçkitur, djegur dhe shkatërruar pa dallim në çdo rast që paraqitej.

Megjithatë, nga kjo mjegull kaosi dhe përçarjeje, dolën disa iniciativa që sot po na ndihmojnë të rikrijojmë veten dhe t’i transformojmë komunitetet tona në vende më të drejta dhe gjithëpërfshirëse.

Në kohë reale, kushtet e patolerueshme dhe pabarazitë e pandërgjegjshme si në mundësi ashtu edhe në rezultate të vuajtura prej kohësh nga Black Minesotans u përballën me valë shpërthyese të rezistencës nga të rinjtë e pakënaqur në mënyra që rezonuan në të gjithë globin./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Kjo është ndërtesa më dekonsktruktive e projektuar nga Zaha Hadid Architects

Published

on

E projektuar nga Zaha Hadid Architects në vitin 1993, ndërtesa ishte një vepër kyçe në vendosjen e stilit të dekonstruktivizmit dhe tani shërben si një hapësirë ​​ekspozitash dhe ngjarjesh.

Forma dinamike e stacionit ishte përkthimi i ndërtuar i pikturave të hershme, vizionare të Hadid, të cilat portretizonin forma të çrregullta, dinamike “duke shpërthyer në copa të vogla” me një ndjenjë lëvizjeje që do të bëhej karakteristikë e stilit dekonstruktivist.

Në Stacionin e Zjarrfikësve Vitra në Gjermani, kjo ndjenjë lëvizjeje kapet në rrafshet fshirëse prej betoni të ekspozuar që prenë në të gjithë vendin përgjatë shtigjeve të informuara nga rrethina, e demonstruar në një animacion të shkurtër të prodhuar nga praktika.

Hapësirat jashtëzakonisht të ngushta, të pjerrëta të krijuara ku këta avionë përplasen së bashku, synojnë të krijojnë një ndjenjë “tensioni”, duke parashikuar nxitimin e papritur të aktivitetit që mund të ndodhë në çdo kohë nëse bie alarmi i stacionit.

“Kjo ndërtesë është ‘lëvizja e ngrirë’ – një shprehje e gjallë, e qartë e tensioneve të nevojshme për të qëndruar ‘vigjilentë’, për të shpërthyer në veprim siç kërkohet,” thonë nga Zaha Hadid Architects.

Për kritikët e dekonstruktivizmit, raportet se zjarrfikësit dyshohet se e kishin gjetur të vështirë për t’u përdorur ndërtesën shërbyen si provë se stili i jepte përparësi formës mbi funksionit. Sot, Muzeu i Dizajnit Vitra vazhdon të përdorë hapësirat për evente dhe ekspozita të vogla.

Përdorimi i betonit të ekspozuar për të krijuar mure këndore, të pjerrëta dhe skaje të dhëmbëzuara do të bëhej një shenjë dalluese e projekteve të hershme të Zaha Hadid, duke përfshirë Muzeun MAXXI në Romë dhe Qendrën Shkencore Phaeno në Ëolfsburg./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending