Connect with us

Arkitekturë

Këto qytetet njihen si “qytete të arkitekturës” [foto]

Published

on

Secili vend apo qytet shquhet për bukurinë që e ka dhe sigurisht që dallon nga qytetet e tjera. Por, jo shumë qytetet kanë një arkitekturë që të habit dhe të shtyn të mendosh se si ka mundur mendja njerëzore ta krijoj atë.

Në vazhdim po paraqesim listën e qyteteve më të mira arkitekturore, duke shpalosur edhe disa gjëra enigmatike rreth këtyre qyteteve.

Berlin

Po të shihni institucioni e qeverisë së Gjermanisë gjatë natës me të vërtetë do iu mahnisë. Ky vizion i bukurisë është vetëm një arsye shtesë për të vizituar Berlinin. Gjithashtu ju sugjerojmë të shihni struktura të tjera të arkitekturës së ftohtë, duke përfshirë Qendrën Sony të Potsdamer Platz, Altes Museum dhe Das Rotes Rathaus.

Çikago

Porta Cloud  dhe Willis Tower  janë disa objekte arkitekturore të populluara për shumë nga turistët. Qyteti Windy ishte gjithashtu shtëpia e arkitektit të madh Frank Lloyd Wright. Merrni një turne në shtëpinë dhe studion e tij për të parë “laboratorin” e tij arkitektonik, ku ai krijoi ide të mahnitshme dhe eksperimentoi me koncepte të shumta të projektimit.

Qyteti i Nju Jorkut

Kulla e Lirisë është ndërtesa më e lartë në New York City dhe shembulli  i fundit i arkitekturës mahnitëse të qytetit. Dhe kush mund të harrojë thesaret e tjera të Big Apple, duke përfshirë The Highline, Empire State Building, Central Park, Qendra Rockefeller, Sheshi i Kohës dhe ndërtesa Chrysler.

Pekin, Kinë

Arkitektët filluan ndërtimin e Murit të Madh të Kinës gjatë shekullit të 7 para Krishtit për të mbrojtur Perandorinë Kineze. Sot, miliona turistë udhëtojnë për të parë këtë mrekulli dhe njëkohësisht kënaqësi të tjera arkitekturore të mbushura me historinë e lashtë kineze, përfshirë Qytetin e Ndaluar në Pekin.

Roma

Megjithëse romakët kishin punuar në aspektet e arkitekturës së lashtë greke, Roma, Italia, ennde ndodhen në listën tonë të qyteteve të arkitekturës së lartë e të lashtë. Qyteti ka arkitekturë të mahnitëshme e dëshmon bukuria e Koloseumit.

Koloseumi romak është ndërtuar në vitin 72 pas Krishtit dhe konsiderohet si një nga veprat më të mëdha të arkitekturës dhe inxhinierisë romake. Turistët gjithashtu mund të shohin arkitekturën e lashtë romake në Aqueducts, Pantheon, Tempullin e Vesta, Vatikani dhe Banja e Caracalla.

Barcelona

Puna e arkitektit Antoni Gaudi mund të vërehet në të gjithë Barcelonën, dhe përgjithësisht Spanjën. Stili i tij shumë-ngjyrësh i pllakave është i pranishëm edhe në parkun Güell dhe Casa Batlló. Gaudi gjithashtu krijoi La Sagrada Familia, por vdiq para se puna e tij të përfundonte. Skulptorët kanë vazhduar të punojnë në bazilikën, e cila është gjithashtu një tërheqje popullore turistike. Puna është planifikuar të përfundojë deri në vitin 2026.

Brasilia

Udhëtoni në Brasilia, kryeqyteti i Brazilit. Qyteti nuk ka mundur të mos jetë i paprekur nga mendjet krijuese dhe artistët. Hidhni një sy kritik Katedrales së Brasilisë e cila është unike. Oscar Niemeyer e projektoi bazilikën në vitin 1970.

/Ndertimi.info/

1 Comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Arkitekturë

Zaha Hadid përqafoi potencialin e arkitekturës dekonstruktive

Published

on

Duke rishikuar arkitekturën dekonstruktiviste, arkitektja e ndjerë, Zaha Hadid, “mbretëresha e kurbës” që projektoi Qendrën Heydar Aliyev dhe Qendrën Ujore në Londër, kishte mendime pozitive për potencialin e këtij lloji të ndërtimit.

Si arkitektja femër më e suksesshme në histori, Hadid i shtyu kufijtë e strukturës në lartësi të reja.

Momenti përcaktues për arkitekten e ndjerë britaniko-irake erdhi kur në vitin 1983, në moshën 32-vjeçare, ajo fitoi konkursin arkitektonik për të projektuar klubin privat The Peak në kodrat e Kowloon, Hong Kong.

Me kënde të guximshme, pamje që nxisin marramendje dhe konsolë që sfidojnë gravitetin, të gjitha të dala nga një “mal i krijuar nga njeriu”, pikturat e Hadid të Majës ishin një shfaqje e fuqishme e mundësive të dekonstruktivizmit.

Megjithëse nuk u ndërtua kurrë, skema ishte dëshmi e asaj që mund të pritej nga arkitekti në të ardhmen.

Ishte ky dizajn që formoi kontributin e Hadid në ekspozitën kryesore të Arkitekturës Dekonstruktiviste në Muzeun e Artit Modern të Nju Jorkut në 1988, ku ajo u shfaq së bashku me Frank Gehry, Rem Koolhaas, Daniel Libeskind, Peter Eisenman dhe Coop Himmelb(l)au.

Dekonstruktivizmi është një nga lëvizjet më me ndikim të arkitekturës së shekullit të 20-të. Seria profilizon ndërtesat dhe punën e përkrahësve të saj kryesorë – Eisenman, Koolhaas, Gehry, Hadid, Libeskind, Tschumi dhe Prix./Media Ndërtimi.

 

Continue Reading

Arkitekturë

“Vdekja e George Floyd është bërë një katalizator për ndryshimet sociale dhe rizhvillimin urban”

Published

on

Një e ardhme e re premtuese për Minneapolis po del nga trauma e vrasjes së George Floyd nga një oficer policie dy vjet më parë, shkruan një arkitekt vendas që e njihte atë, James Garrett Jr.

“Kam arritur të kuptoj vuajtjet dhe vdekjen e George Floyd (ose Big Floyd, siç e njihnim ne) si një katalizator dhe përshpejtues për një valë të re ndryshimesh shoqërore dhe rizhvillimit urban në të gjithë rajonin Minneapolis-St Paul. Qytetet janë organizma jashtëzakonisht të qëndrueshëm dhe elastikë, por kompleksiteti i sistemeve dhe strukturave të tyre organizative është i pasigurt edhe në kohët më të mira.”, shkruan arkitekti James Garret.

Mijëra procese të zakonshme duhen të ndodhin çdo ditë për t’i mbajtur gjërat në rregull: ndërtimi dhe mirëmbajtja rutinë e rrugëve publike, trotuareve, parqeve, shërbimeve komunale dhe infrastrukturës. Prodhimi, montimi dhe transporti. Transporti i zinxhirit të furnizimit nga portet e hyrjes në magazina, dyqane, restorante, shtëpi dhe biznese.

Mjekët, infermierët dhe stafi mbështetës i mbajnë spitalet dhe dhomat e urgjencës në punë. Zjarrfikësit dhe oficerët e zbatimit të ligjit u përgjigjen thirrjeve të krizës. Kjo valle e përditshme zhvillohet si orë, pa u vënë re, derisa nuk ndodh.

Hapësira e kontestuar urbane u bë shpejt shprehja më e dukshme e mosmarrëveshjes

Pasojat e menjëhershme të vrasjes së transmetuar globalisht të George Floyd rezultuan në një spirale të shpejtë në rënie të civilizimit dhe rendit në Qytetet Binjake, e vendosur në sfondin e një recesioni ekonomik brenda një pandemie globale.

Hapësira e kontestuar urbane u bë shpejt shprehja më e dukshme e kësaj mosmarrëveshjeje. Dhjetra kampe joformale të FEMA-blu-blu me sa duket lulëzuan brenda natës në lagjet tona.

Mijëra të rinj të privuar nga e drejta pushtuan rrugët e qytetit, trotuaret dhe rrugët e shpejta si një pararojë e rezistencës së unifikuar ndaj klimës së pabarazisë që bëri të mundura vrasje si Big Floyd. Ndërkohë, agjitatorët e bardhë nacionalistë dhe anarkistë të maskuar u fshehën mes protestuesve paqësorë, duke qëlluar, goditur, plaçkitur, djegur dhe shkatërruar pa dallim në çdo rast që paraqitej.

Megjithatë, nga kjo mjegull kaosi dhe përçarjeje, dolën disa iniciativa që sot po na ndihmojnë të rikrijojmë veten dhe t’i transformojmë komunitetet tona në vende më të drejta dhe gjithëpërfshirëse.

Në kohë reale, kushtet e patolerueshme dhe pabarazitë e pandërgjegjshme si në mundësi ashtu edhe në rezultate të vuajtura prej kohësh nga Black Minesotans u përballën me valë shpërthyese të rezistencës nga të rinjtë e pakënaqur në mënyra që rezonuan në të gjithë globin./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Kjo është ndërtesa më dekonsktruktive e projektuar nga Zaha Hadid Architects

Published

on

E projektuar nga Zaha Hadid Architects në vitin 1993, ndërtesa ishte një vepër kyçe në vendosjen e stilit të dekonstruktivizmit dhe tani shërben si një hapësirë ​​ekspozitash dhe ngjarjesh.

Forma dinamike e stacionit ishte përkthimi i ndërtuar i pikturave të hershme, vizionare të Hadid, të cilat portretizonin forma të çrregullta, dinamike “duke shpërthyer në copa të vogla” me një ndjenjë lëvizjeje që do të bëhej karakteristikë e stilit dekonstruktivist.

Në Stacionin e Zjarrfikësve Vitra në Gjermani, kjo ndjenjë lëvizjeje kapet në rrafshet fshirëse prej betoni të ekspozuar që prenë në të gjithë vendin përgjatë shtigjeve të informuara nga rrethina, e demonstruar në një animacion të shkurtër të prodhuar nga praktika.

Hapësirat jashtëzakonisht të ngushta, të pjerrëta të krijuara ku këta avionë përplasen së bashku, synojnë të krijojnë një ndjenjë “tensioni”, duke parashikuar nxitimin e papritur të aktivitetit që mund të ndodhë në çdo kohë nëse bie alarmi i stacionit.

“Kjo ndërtesë është ‘lëvizja e ngrirë’ – një shprehje e gjallë, e qartë e tensioneve të nevojshme për të qëndruar ‘vigjilentë’, për të shpërthyer në veprim siç kërkohet,” thonë nga Zaha Hadid Architects.

Për kritikët e dekonstruktivizmit, raportet se zjarrfikësit dyshohet se e kishin gjetur të vështirë për t’u përdorur ndërtesën shërbyen si provë se stili i jepte përparësi formës mbi funksionit. Sot, Muzeu i Dizajnit Vitra vazhdon të përdorë hapësirat për evente dhe ekspozita të vogla.

Përdorimi i betonit të ekspozuar për të krijuar mure këndore, të pjerrëta dhe skaje të dhëmbëzuara do të bëhej një shenjë dalluese e projekteve të hershme të Zaha Hadid, duke përfshirë Muzeun MAXXI në Romë dhe Qendrën Shkencore Phaeno në Ëolfsburg./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending