Connect with us

Aktuale

Kullat në Liverpool rrezikojnë heqjen e statusit të “Trashëgimisë Botërore”

Published

on

Disa kulla që shtrihen afër lumit Mersey në Liverpool mund ta humbasin statusin e “Trashëgimisë Botërore” të UNESCO-s pas miratimit të tyre 13 vite më herët në listë.

Pjesë e zhvillimit prej 5.5 miliardë sterlinash  të “Liverpool Waters”, kullat “Plaza 1821” dhe “Hive City Docks” të projektuara nga kompanitë  “Hodder me Partnerët” dhe “Brock Carmichael” ishin miratuar pavarësisht shqetësimeve të vazhdueshme.

Pasqyrimet e kullave tregojnë lartësinë e tyre shumë më të madhe se ato të ndërtesave fqinje, duke shkelur një nga kushtet për të ruajtur statusin e “Trashëgimisë Botërore”.

Komiteti i Trashëgimisë Botërore tani po shqyrton heqjen e kullave nga Lista e Trashëgimisë Botërore.

“Ne punojmë në bazë të asaj që ne e quajmë deklarata e vlerës së përgjithshme universale (OUV), e cila në rastin e Liverpulit në mënyrë specifike nënvizoi se shtimi i ndonjë ndërtimi të ri në pronë nuk duhet të tejkalojë atë të strukturave në rrethinën e drejtpërdrejtë”, tha për Dezeen Kreu i njësisë së UNESKO-s për Evropën dhe Amerikën e Veriut Isabelle Anatole-Gabrielle.

“Për fat të keq që nga viti 2011, një numër zhvillimesh të ndërtesave të larta janë miratuar nga Liverpuli, prandaj tani komiteti është përballur me një situatë ku vlera e jashtëzakonshme universale e pronësnuk mund të mbahet”, shtoi ajo. “Situata logjike është tërheqja e mundshme e pronës nga Lista e Trashëgimisë Botërore, e cila është ajo që u propozua nga komisioni vitin e kaluar dhe përsëri këtë vit”.

Propozimet fillestare për një serindërtesash të larta në vitin 2011 nxitën Komitetin e Trashëgimisë Botërore që të vendosë qytetin në Listën e Trashëgimisë Botërore në Rrezik.

Lajmet gjithashtu pasuan përfundimin e Muzeut të Liverpoolit të 3XN-së, i cili mori kritika të rënda nga shkrimtarët e arkitekturës duke përfshirë Rowan Moore të The Observer.

Gjashtë vende tregtare historike në qytet u regjistruan në Listën e Trashëgimisë Botërore në vitin 2004 për rolin e tyre në rritjen e Perandorisë Britanike.

Vendimi përfundimtar pritet të merret vitin e ardhshëm.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Aktuale

Rasti ‘Brezovica’, arrestohen 4 persona, dy të tjerë mbeten në arrati!

Published

on

Prokuroria e Ferizajt, ditën e djeshme ka njoftuar se ka bastisur gjashtë lokacione dhe ka arrestuar katër persona, ndërsa dy të tjerë mbeten në arrati pasi nuk ishin hasur në vendbanimet e tyre.

Ndër të arrestuarit është edhe Bekim Pireva i cili është ortak në një biznes në Ulqin më Idriz Thaçin, vëllain e ish Presidentit Thaçi. Kallxo.com ka kontaktuar me avokatin e Pirevës, Arben Shala, por ai ka qenë shumë i shkurtër.

“I vetmi bashkëpunim i yni me z.Idriz Thaçi është në projektin ndërtimor në Ulqin. Të dhënat e kompanisë dhe aksionarëve janë të gjitha publike dhe online”, pati deklaruar Bekim Pireva, drejtor i kompanisë “Premium Bau Ulqin”.

Bekim Pireva, gjithashtu e kishte pranuar se ka qenë aksionar edhe me qytetarë serbë, por kishte deklaruar se ato nuk janë bërë asnjëherë aktive. Ai pati deklaruar se është aksionar me 70% të aksioneve në biznesin “Energy Power” Sh.P.K. me seli në Zubin Potok, në të cilën janë aksionarë edhe Bojan Jakshiq (20% të aksioneve) dhe Millovan Simiq (10% të aksioneve).

“Jemi vetëm tre aksionarë atje në Ulqin, unë bashkë me Arben Jetullahun dhe Idriz Thaçin, që të dy i njoh në Prishtinë kohë më parë. Po, Idrizi është vëllai i Hashim Thaçit, unë kam pas edhe një kompani tjetër me disa serbë të Zupqit por nuk është më sepse nuk kemi mujtë me hapë fabrikën”, theksoi Pireva.

Emisioni KallxoPernime i titulluar ‘Veriu dhe investimet në Ulqin’, të transmetuar vitin e kaluar mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm.

Sipas njoftimit të Prokurorisë në Ferizaj, personat e arrestuar janë me inicialet Xh. B., I. F., Xh. Sh., dhe B. P. Ata janë ndaluar për shkak të dyshimit se të njëjtit kanë kryer veprat penale “Marrja e ryshfetit” “Ushtrimi i ndikimit” dhe “Dhënia e ryshfetit”./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Nexhat Krasniqi mbetet pa pozitën e shefit të Prokurimit në Ministrinë e Infrastrukturës

Published

on

Shefi i Prokurimit në Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, MMPHI, Nexhat Krasniqi nuk mban më pozitën udhëheqëse të këtij divizioni.

Në një përgjigje të MMPHI për Kallxo.com bëhet e ditur se më datë 24 maj Ndriçim Mustafa është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit.

“Më datë: 24.05.2022, Ndriçim Mustafa, është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit, në kuadër të MMPHI-së, si rezultat i bashkimit të Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, me qëllim të koordinimit të aktiviteteve të dy Divizioneve të Prokurimit, deri në hyrjen në fuqi të rregullores së re për organizimin e brendshëm të MMPHI-së”, thuhet në përgjigjen e tyre.

MMPHI nuk kanë treguar se cilat kanë qenë arsyet e largimit të Krasniqit dhe nëse do mbajë ndonjë pozitë tjetër brenda ministrisë ku udhëhoqi divizionin e Prokurimit.

Në emisionin “KallxoPernime” më 27 prill 2022, zëvendësministri i Infrastrukturës Hysen Durmishi ka folur për raportet e tij me tashmë ish shefin e prokurimit Nexhat Krasniqi, ku deklaroi se nuk takohet çdo ditë me të.

“Jo, nuk rri natë e ditë në zyrën time. Në zyrën ku punoj unë, çdo drejtor i departamentit, çdo shef i divizionit, çdo zyrtar që punon në ministri, e ka derën çelur sa unë jam aty. Ai (Nexhat Krasniqi), nuk vjen shpesh te unë. Ai vjen vetëm kur ka nevojë për m’u konsultu me mua. Së pari, unë përveç që jam zëvendësministër jam edhe inxhinier dhe për ashtu unë nuk duhem me bo kurrgjë e veç duhet me pritë kur të ma sjellin ndonjë dokument me e nënshkru”, deklaroi Durmishi.

Durmishi ka thënë se Krasniqi ka ardhur 2-3 muaj në punë para se të vinin në qeverisje, kjo pasi ky i fundit ka qenë i suspenduar./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Anulohet vendimi për miratim të Planit Zhvillimor Komunal të Gjilanit

Published

on

Anulimi i vendimit për miratim të Planit Zhvillimor Komunal, sipas kryetarit Alban Hyseni i hap rrugë plotësim ndryshimit të materialit bazë dhe garanton mundësi zhvillimi për Komunën e Gjilanit.

“Bartja e dy aktiviteteve, atij të mirëmbajtjes dhe sigurimit të objekteve komunale, objekteve të arsimit dhe atyre të shëndetësisë në kuadër të ndërmarrjes “Tregu” siguron shërbime me të mira për komunën dhe i jep fund një problemi shumëvjeçar për të cilin asnjëherë nuk është gjetur vullneti politik për t’u trajtuar dhe zgjidhur.

Falënderoj asambleistët e Kuvendit Komunal të Gjilanit për mbështetjen e këtyre dy propozimeve tejet të rëndësishme për Komunën dhe qytetarët.”, deklaroi kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending