Connect with us

Arkitekturë

Identifikimi i arkitekturës së Ballkanit me shtëpitë e reja të Bullgarisë

Published

on

Arkitektura në Ballkan i ka rrënjët thellë në historinë dhe gjeografinë e tij, shkruan ArchDaily.

Përderisa Bullgaria me sa duket kalon nëpër qarqet regjionale të dizajnit e pavërejtur, arkitektura e vendit reflekton një lëvizje më të madhe drejt projekteve më moderne. Kjo është veçanërisht e dukshme në arkitekturën vendase të Bullgarisë, ku gjatë dekadës së fundit janë ndërtuar një varg shtëpishë një-familjare, transmeton Ndërtimi.info.

This slideshow requires JavaScript.

Emri i saj, Bullgaria, rrjedh nga bullgarët, një fis me prejardhje Turkic. Bullgaria u mbijetoi pushtimeve të një varg perandorive, që nga osmanët deri te romakët, të cilat e formësuan fushën e saj të ndërtimit. Ndërkohë, pasi që shtrihet në pjesën lindore të Ballkanit dhe kufizohet me pesë vende, arkitektura e saj ndjek vargmalet dhe rrafshinat e vendit. Këto ndërtesa janë zakonisht të ndërtuara në qendra urbane dhe qytete, duke mbrojtur pasurinë e njërit nga vendet me biodiversitet të lartë në Evropë.

Projektet në vazhdim eksplorojnë këtë arkitekturë dhe Ballkanin në përgjithësi përmes shtëpive një-familjare bullgare.

Eclipse House ( Shtëpi Eklipsi ) nga I/O Architects

Kjo shtëpi gjendet në copën e fundit të tokës të një lagjeje në periferi të Sofias, Bullgari. Ndërlikimet e programit dhe hapësira e tokës çuan në strukturën drurore të shtëpisë. Secila nga tri katet dallohet për nga hapësira dhe me katin përdhesë, i cili ka dalje direkt në rrugë dhe në kopësht. Së bashku, ata kombinohen me katin e hapur përdhesë dhe me kopshtine vogël për të krijuar vendin më të këndshëm të shtëpisë.

Vacation House ( Shtëpi Pushimesh ) nga Hristina Hristova

Idea për këtë shtëpi të vogël pushimesh ka lindur nga dëshira për të qëndruar larg nga turmat dhe për të kaluar kohën në një vend më të qetë dhe më afër natyrës. Me një buxhet të kufizuar, një familje e re ka zgjedhur të ndërtojë një shtëpi e cila lëvizë në rrota. Kufizimet që përcaktojnë madhësinë e një automjeti që lëvizë nëpër rrugë kanë diktuar madhësinë e shtëpisë së tyre e cila ka 9 metra katrorë.

Observation House ( Shtëpi Vështrimi ) nga I/O Architects

Shtëpia ndodhet në një kodër në këndin më të lartë të një fshati në mes të një zone agriculturore në verilindje të Bullgarisë. Vendi ku ndodhet shquhet për pamjen panoramike dhe dallueshmërinë në distancë.

Fishing Lodge ( Shtëpizë Peshkimi ) nga Simon Gill Architects

“Simon Gill Architects” e ka përfunduar këtë shtëpizë peshkimi në Batak të Bullgarisë në verën e vitit 2012. Ndërtesa 290 metër katrorëshe është e ndarë në dy seksione me njërën pjesë të shtëpisë të ndërtuar anës kodrës dhe tjetrën pjesë të ngritur nga toka. Kjo shtëpi ka pamje nga një liqen të madh dhe pyje të gjera që qëndrojnë prapa tij.

Large Home Tree (Shtëpi-Pemë e Madhe ) nga Ignatov Architects

E porositur nga mbështetësi i mirënjohur i artit dhe biznesmeni i sukseshëm George Bonin dhe e zhvilluar nga firma me bazë në New York, “Ignatov Architects”, koncepti i “Home Tree” është një përpjekje për definimin e arkitekturës adaptive rurale.

Slight Slope Long House ( Shtëpi e gjatë në Pjerrësi të Lehtë ) nga I/O Architects

Në projektin e kësaj shtëpie një-familjare përfshihet një hapësirë e madhe e ndejës dhe ushqimit dhe një zyrë shtëpie, dhoma gjumi dhe një verandë. Struktura e gjatë horizontale është e kthyer nga dielli dhe ka pamje nga shpati i vendit./Ndërtimi.info/

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Arkitekturë

“Arkitektura-Një vend për t’u dashuruar”, Japonia shpall pavijonin për Bienalen e Venecias 2023

Published

on

Pavijoni i Japonisë ka shpallur ekspozitën “Arkitektura, një vend për t’u dashur – kur arkitektura shihet si një krijesë e gjallë” të kuruar nga Maki Onishi, për Ekspozitën e 18-të Ndërkombëtare të Arkitekturës – La Biennale di Venezia.

E përqendruar rreth realitetit tonë post-pandemik të zhvillimeve pa fytyrë që pushtojnë qytetet në nivel global, pyetja kryesore e ndërhyrjes eksploron se si njerëzit mund të gjejnë edhe një herë habi në arkitekturë dhe gëzim në hapësirat e përbashkëta fizike.

“Arkitektura, një vend për t’u dashur” i referohet shumë formave të përdorimit që mund të tregojnë se dashuria ishte e pranishme në një hapësirë ​​të caktuar.

Për më tepër, ekrani shpalos se si arkitektura është më shumë se ndërtesa; është mënyra se si njerëzit lidhen dhe lidhen me hapësirën dhe mjedisin. Ai zgjerohet më tej se si këto mjedise të ndërtuara mund të mësojnë dhe të informohen nga kujtimet dhe historitë tona, duke marrë forma dhe kuptime në mënyrë fleksibël.

Arkitektura si konstrukt shihet në Pavijonin Japonez si një krijesë e gjallë, që merr frymë, që duhet të ushqehet për t’u zhvilluar me pjesën tjetër të komuniteteve të botës.

Nën kurimin e Onishit do të ketë pjesëmarrje si nga arkitektë ashtu edhe nga bashkëpunëtorë. Së bashku me arkitektët, do të ketë një gamë të gjerë artistësh, si stilistë tekstili, fotografë, stilistë dhe redaktorë. Të gjithë ata, duke përfshirë Onishin, do të diskutojnë llojet e arkitekturës që vlerësojnë, do të punojnë në projekte dhe do të bëjnë kërkime për t’i lidhur këto me ekranet. Për më tepër, specialiteti i secilit anëtar të ekipit do të eksplorohet përmes lenteve të mjedisit të ndërtuar. Pavijoni inkurajon vizitorët të konsiderojnë arkitekturën një hapësirë ​​në të cilën të duan dhe të duan./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Arkitektura dhe struktura mahnitëse urbane e Berlinit daton që nga shekulli i 13-të

Published

on

Qyteti i Berlinit ka një histori të gjatë, që daton në shekullin e 13-të, arkitektura dhe struktura e tij urbane kanë pësuar ndryshimet më të rëndësishme gjatë shekullit të kaluar, duke reflektuar ndikimin e ngjarjeve të mëdha historike që ndodhën në kryeqytetin gjerman.

Gjatë fillimit të shekullit të 20-të, Berlini u shndërrua në një metropol modern, i shënuar përmes ndërtimit të ndërtesave madhështore dhe strukturave imponuese për të demonstruar fuqinë në rritje ekonomike dhe politike të qytetit.

Vitet 1920 dhe 1930 panë shfaqjen e lëvizjes Moderniste, e cila, së bashku me shkollën e arkitekturës Bauhaus të themeluar në vitin 1919, ndikuan në imazhin dhe strukturën urbane të Berlinit.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore qyteti u bombardua rëndë, duke rezultuar në shkatërrimin e shumë ndërtesave historike. Gjatë periudhës së pasluftës, përpjekjet për rindërtim u fokusuan në rindërtimin e infrastrukturës dhe banesave, ndërsa qyteti mbeti i ndarë deri në vitin 1989, me rënien e murit të Berlinit.

Pas kësaj periudhe, Berlini dëshmoi një interes të ripërtërirë për arkitekturën dhe dizajnin urban. Ndërhyrje të tilla si Muzeu Neues i David Chipperfield synonin të rindërtonin monumentet historike pa fshirë shenjat e së kaluarës së tyre të vështirë.

Projekte të tjera si rinovimi i Rajhstagut kishin një qëllim tjetër.

Ndërhyrja e Norman Foster synonte të ruante imazhin e kësaj ndërtese, por të ndryshonte simbolikën e saj nga një strukturë përfaqësuese e regjimit nazist në një strukturë që përqafon idealet e demokracisë dhe barazisë.

Në fotografitë e mëposhtme paraqeten disa projekte të arkitekturës moderne dhe bashkëkohore që demonstrojnë diversitetin e asaj që Berlini ka për të ofruar.

 

Continue Reading

Arkitekturë

Brutalizmi: Stili i Arkitekturës që na pëlqen të duam

Published

on

Është e vërtetë që të gjitha tendencat janë rrethore, dhe ajo që dikur shihej si e vjetër dhe e vjetëruar, bëhet sërish e re dhe moderne – në modë, muzikë, art dhe veçanërisht arkitekturë. Nga mesi i shekullit të 20-të, arkitektura brutaliste u rrit në popullaritet përpara se të arrinte kulmin e saj në mesin e viteve 1970, kur ajo u shpërfill për të qenë shumë stiliste dhe jokonformuese me nevojat e klientëve që donin që ndërtesat e tyre të ndiheshin të përjetshme. Por dashuria për këto bisha konkrete po përballet me një ringjallje dhe një vlerësim i ripërtërirë për këtë stil arkitekturor është në rritje.

Ndoshta asnjë stil tjetër arkitekturor nuk shkakton reagimin emocional që bën brutalizmi. Arkitektura brutaliste duket e rëndë dhe e palëvizshme, por është artistikisht skulpturore duke i dhënë asaj cilësi unike që mbështeten në thellësi për të krijuar modele dhe kompozime me dritë dhe hije. Ndryshe nga ndërtesat moderne të cilat janë të hijshme dhe me shkëlqim vetëm me një shtresë të hollë të lëkurës së jashtme, ndërtesat brutaliste ngjallin ndjenjën e forcës dhe pavarësisht nga jopopullariteti i tyre me disa projektues, arkitektët dhe ruajtësit kanë bashkuar forcat dhe kanë bërë thirrje për të shpëtuar dhjetëra struktura të rëndësishme brutaliste nga prishja. dhe modifikim.

Por cila është forca shtytëse pas ringjalljes së brutalizmit? Ndonëse ka shumë pak gjasa që ky stil të kthehet në projektet kryesore të ndërtimit dhe projektimit, arkitektët dhe entuziastët e brutalizmit po punojnë shumë për të shpëtuar këto kafshë betoni. Një nga fushatat më të fundit për të shpëtuar një ndërtesë brutaliste ishte beteja një dekade për të ruajtur Kopshtin Robin Hood të Londrës, i projektuar nga Alison dhe Peter Smithson në vitet 1970. Megjithëse përpjekja për ta shpëtuar ishte e pasuksesshme, pasi prishja në bllokun perëndimor filloi gati 5 vjet më parë, tërhoqi një protestë nga arkitektë të profilit të lartë si Richard Rogers, të cilët kërkuan që kompleksi i banesave të ruhej dhe rivitalizohej. Kjo vazhdoi të nxiste flakët për një lëvizje edhe më të madhe ruajtëse të brutalizmit, me SOS Brutalism, një faqe interneti që përpilon ndërtesat brutaliste që përballen me rrezikun e prishjes nga e gjithë bota. Shumica e këtyre strukturave janë lënë pas dore dhe kërkojnë mirëmbajtje të konsiderueshme.

Nëse kjo dashuri për brutalizmin qëndron, është diçka që mbetet për t’u parë. A i pëlqen dikush të jetojë dhe të punojë në këto ndërtesa, apo thjesht janë të admiruar për veçantinë dhe aftësinë e tyre për të dalluar nga dizajnet moderne të ditëve të sotme? Mos lejoni që fasada e rëndë e betonit t’ju mashtrojë – edhe këto struktura konsumohen me kalimin e kohës dhe pak gjëra mund t’i bashkojnë njerëzit si kërcënimi i zhdukjes së një prej stileve arkitekturore më të dukshme dhe me ndikim./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending