Connect with us

Aktuale

Arkitekti kinez gati të prodhojë veshjen që vret çdo patogjen në ajër

Published

on

Koronavirusi dita-ditës po përhapet në vende të ndryshme të botës, dhe kjo padyshim që ka ngjallë shqetësimë gjithandej.

Koronavirusi dita-ditës po përhapet në vende të ndryshme të botës, dhe kjo padyshim që ka ngjallë shqetësimë gjithandej.

Kështu, një arktitekt kinez është frymëzuar nga ‘lakuriqët’ dhe aftësia e këtyre krijesave për të qëndruar imun në mënyrë që të mbrojë publikun nga kjo sëmundje.

Projektuar nga Dayong Sun “Be a Batman” përbëhet nga një kornizë fibre në formë të krahëve që vishet sipër shpinës.

Tutje, një material termoplastik shtrihet midis mbështetësve dhe mbyll veshin në një flluskë personale për t’i mbrojtur ata nga kontraktimi i koronavirusit.

Kontraksioni është i pajisur me drita UV që nxehen deri në temperaturë të mjaftueshme për të vrarë çdo patogjen në ajër, duke rezultuar në një ambient të mbyllur të sterilizuar.

Sidoqoftë, Organizata Botërore e Shëndetit ka vërejtur që llambat UV nuk duhet të përdoren në zonat e lëkurës pasi ky lloj rrezatimi mund të shkaktojë acarim të lëkurës.

Megjithëse dizajni imiton ‘fajtorin’ që shkaktoi shpërthimin e koronavirusit, hulumtimet tregojnë se lakuriqët janë të butë dhe imun ndaj sëmundjes.

Kjo është për shkak të aftësive të tyre të fluturimit, pasi ato mund të rrisin temperaturën e trupit të tyre deri në 104 gradë Fahrenheit dhe gjithashtu të kenë një metabolizëm të shpejtë që frenon përhapjen e sëmundjes dhe patogjenëve në ajër.

Dayong tërhoqi frymëzimin nga superheroi imagjinar ‘Batman’.

Dayong aktualisht është në kërkim të një investitori për të realizuar këtë projekt i cili do t’i ofrojë shërbimet e tij falas për ta realizuar në realitet.

Aktuale

KAWA Group, tashmë pjesë e industrisë së ndërtimit në Mbretërinë e Bashkuar

Published

on

Kompania e njohur e ndërtimit KAWA Group, sapo ka inauguruar hapësirën në qendër të Londrës.

Përmes një ceremonie festive është hapur hapësira më e re e KAWA Group, e cila edhe zyrtarisht do të operoj në Mbretërinë e Bashkuar,

KAWA Group do të bëj eksportin e shtëpive modulare, kabinave, kontejnerëve, përpunimin e kuzhinave, dyerve dritareve dhe gjithçka tjetër rreth produkteve të drurit e metalit.

https://www.facebook.com/profile.php?id=61554337212013

https://www.instagram.com/kawagroup.uk/

Këtë vit, KAWA Group do të shënoj vitin jubilar, 15 vjetorin e themelimit, ndërsa si kompani vazhdon të jetë liderë në tregun e ndërtimeve.

Përgjatë viteve, KAWA i ka shtuar gamës së gjerë të ndërtimeve, njësi tejet inovative të banimit dhe biznesit.

Pas zyrës së hapur në Londër, KAWA Group shumë shpejt pritet që rrjetin e operimit ta zgjeroj edhe në qendrat kryesore të Evropës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Përfaqësuesit e personave me nevoja të veçanta kërkojnë t’iu sigurohet transporti për punë

Published

on

Në Komisionin për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media është mbajtur dëgjim publik për ndryshim plotësimin e Ligjit për zyrtarët publik. Kërkesa për votimin e këtij projektligji patën personat me aftësi të kufizuar, të cilët me anë të saj kërkojnë transport dhe mundësimi i punës online.

Përfaqësuesi i personave me aftësi të veçanta, Gentrit Zeqiri, është shprehur se mungesa e kushteve për transport po ua vështirëson krijimin e kushteve për punë të këtyre zyrtarëve.

“Propozimi i parë ka qenë sigurimi i transportit të zyrtarëve me nevoja të veçanta nga shtëpia në punë dhe anasjelltas dhe propozimi i dytë, është të ju lejohet zyrtarëve me aftësi të veçanta të punojnë edhe nga shtëpia së paku 3 ditë në javë. Sa i përket propozimit të parë është t’iu sigurohet transporti për shkak të mungesës së qasjes ku kemi shume raste, ankesa të këtyre zyrtarëve përkundër faktit që pranohen në shumë punë…për shkak të transportit ata detyrohen t’i lënë këto punë për shkak të vështirësive që kanë”, tha Zeqiri.

Për Zeqirin është e rëndësishme edhe mundësimi i punës online për këta zyrtarë, sipas tij kërkesa e këtij grupi është të mundësohet puna nga shtëpia së paku për tri ditë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Mbi 70 biznese promovohen në panairin “Pan Expo Group-Kosova 2024”

Published

on

Është hapur Panairi i Përgjithshëm Ndërkombëtar “Pan Expo Group-Kosova 2024”, në Prishtina Mall, për herë të parë në Kosovë, ku po marrin pjesë mbi 70 biznese nga vendi, rajoni dhe më gjerë.

Qëllimi i këtij panairi është që kompanitë pjesëmarrëse të ndajnë eksperiencën e tyre me njëra- tjetrën, të mund të shpalosin ofertat e tyre, si dhe të tërheqin klientë dhe bashkëpunëtorë rinj.

Përveç kësaj, qëllim tjetër i këtij organizimi është promovimi i ndërmarrësisë, inovacionit si dhe edukimit të gjeneratave të reja për iniciativën e lirë në biznes.

Organizimi i këtij panairi u vlerësua shumë i rëndësishëm edhe nga vetë bizneset pjesëmarrëse, për çka edhe u shprehën të kënaqur me mundësinë e dhënë për të promovuar produktet dhe shërbimet e tyre.

Drejtoresha e “Pan Expo Group”, Elisa Stefa tha se pavarësisht sfidave të kaluara për organizmin e një panairi të tillë, është e kënaqur me pjesëmarrjen, kualitetin dhe cilësinë e bizneseve. Ajo tregoi se në këtë panair po marrin pjesë biznese nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe vende të tjera jashtë rajonit.

Panairi “Pan Expo Group-Kosova 2024” do të jetë i hapur deri më datën 19 maj. Përgjatë ditëve të panairit do të ketë showroom-e, prezantime live, seminare, aktivitete dhe konferenca./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending