Connect with us

Infrastrukturë

Arabia Saudite vendos të shtroj trotuare me “karbon-negative”

Published

on

Një kompani fillestare e teknologjisë amerikane ka bindur një ndërtues saudit të pronave që të vendosë 11,000 nga pllakat e saj të shtrimit të “karbonit negativ” në një projekt provë.

Red Sea Global (RSG), zhvilluesi i destinacioneve turistike Amaala dhe Deti i Kuq ka rënë dakord të vendosë pllakat në çerdhen e saj të peizazhit.

Pllakat janë bërë nga Partanna, një kompani me bazë në Kaliforni e krijuar në vitin 2015 nga arkitekti Sam Marshall dhe sipërmarrësi Rick Fox.

Pllakat e shtrimit do të vendosen në fidanishten e RSG-së prej një milion metrash katrorë, e cila po ngrihet për të rritur 30 milionë bimë për të peizazhuar dy destinacionet turistike.

Partanna Global pretendon se ka qenë pionier i “materialit të parë ndërtimor me karbon negativ në botë”, i cili thotë se shmang emetimet dhe largon CO₂ nga atmosfera në mënyrë natyrale.

Materiali është një zëvendësues i çimentos dhe Partanna pretendon se është po aq i lirë, i gjithanshëm dhe i qëndrueshëm dhe çimentoja e zakonshme Portland. Materiali përdor një “përzierje të veçantë të përbërësve natyralë dhe të ricikluar” dhe shërohet në temperaturat e ambientit.

Kompania thotë se një bllok standard murature prej betoni Partanna do të shmangë dhe heqë 14.3 kg karbon dhe një shtëpi prej 1250 metrash katrorë e ndërtuar me këtë material do të largojë pothuajse 130 ton karbon nga atmosfera duke shmangur emetimin e 54 tonëve të tjerë./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Fillon asfaltimi i rrugës së Patrikanës në drejtim të Rugovës

Published

on

Mëngjesin e sotëm ka nisur asfaltimi i rrugës së Patrikanës që çon në drejtim të Rugovës.

Kjo rrugë ka kohë që ishte në gjendje te mjerueshme dhe shkaktonte ndotje nga pluhuri i madh pas kalimit të veturave.

Ky është një lajm i mirë edhe për turistët që frekuentojnë bukuritë e Rugovës gjatë stinës së verës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Komuna e Prishtinës fton qytetarët në diskutim të përgjithshëm publik

Published

on

Komuna e Prishtinës përmes një njoftimi ka bërë të ditur se kryetari Përparim Rama do mbajë diskutim të përgjithshëm publik me qytetarët më 25.06. 2024 në Sallën e Kuvendit Komunal me anë të live stream.

Në diskutim përpos kryetarit, të pranishëm do jenë edhe nënkryetarët, Alban Zogaj, Donjeta Lushaku si dhe ekipi i drejtorëve të drejtorive komunale.

Komuna u ka bërë thirrje qytetarëve të marrin pjesë, si mundësi për hapjen e temave të rëndësishme në interesin e përgjithshëm.

Qytetarët mund të lënë koment dhe sugjerime deri më 25.06.2024 në adresat e publikuara në link.

https://prishtinaonline.com/lajmet/4171/komuna-e-prishtines-organizon-diskutim-te-pergjithshem-publik

Continue Reading

Infrastrukturë

Ferrovial shet aksionet e kompanisë indiane të ndërtimit të rrugëve për 214 milionë euro

Published

on

Kompania e infrastrukturës me seli holandeze Ferrovial ka shitur aksionet e saj të kompanisë indiane të ndërtimit të rrugëve IRB Infrastructure Developers nëpërmjet degës së saj Cintra.

Ferrovial njoftoi se kishte shitur 5% të aksioneve të saj në IRB për 214 milionë euro (231.4 milionë dollarë amerikanë) nëpërmjet një ‘marrëveshjeje blloku’ ose vendosjes së 301.9 milionë aksioneve me investitorët institucionalë në Bursën Kombëtare të Stock (NBE) dhe Bursën e Bombeit (BSE). ).

Pavarësisht shitjes, Ferrovial mbetet aksioneri i dytë më i madh i IRB me 19.9% ​​të aksioneve.

Kompania holandeze gjithashtu do të mbajë të njëjtin përfaqësim në bordin e drejtorëve të IRB dhe se shitja e 5% të aksioneve do të rriste likuiditetin e aksioneve të IRB.

Operacioni vjen pas njoftimit të fundit për blerjen e 24% në IRB Infrastructure Trust. Ferrovial tha se kjo do të “plotësonte” strategjinë e saj në Indi, një treg me “perspektiva të shkëlqyera rritjeje afatgjata”./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending