Connect with us

Aktuale

Agjencitë turistike kosovare ankohen se po gjobiten pa arsye nga autoritetet shqiptare

Published

on

Kompanitë kosovare të agjencive turistike, të cilat udhëtojnë Kosovë-Shqipëri, dhe anasjelltas janë duke u përballur me telashe gjatë rrugës. Një pronar i një kompanie ka thënë për Insajderin se po iu kërkohen dokumente të shumta pa asnjë arsye dhe po dënohen me shuma marramendëse nga Task Forca e Transportit Rrugor në Shqipëri. E siç pretendon ai kjo si duket po u ndodh vetëm agjencive kosovare.

Një pronar i një kompanie të autobusave të Kosovës, në mënyrë anonimiteti në Redaksinë e Insajderit ka deklaruar se gjatë udhëtimit për në Shqipëri me pushues nga Kosova, po ndalohen nga Task Forca duke iu kërkuar dokumente nga më të ndryshmet, shkruan Insajderi.org

“Të lypin krejt dokumentat çka ekzistojnë, nëse je në rregull me dokumenta, nuk din qysh me të gjobit, të thotë a ki dokumenta që e ke bo kontratën me hotelin ku ki me i derguar pushuesit. As vet se dim se çka lypin. Tjetër të lypin librën e udhëtareve, kartonin e zjarrëfiksave, diskun e toporafit, çertifikatën e mjekut, renin e udhëtimit, çertifikatën e autobusit, numrin e biznesit, baranzhimin e topografit. Në fund të thotë pse e ke qitë tabelën Prishtinë-Durrës”, tha pronari i agjencisë turistike(i njohur për redaksinë).

Tutje ai tregoi se dënimet që po iu shqiptohen nga kjo njësi, po janë marramendëse.

“Janë dënime marramendëse deri në 1000 euro, nër 500 euro nuk ka. Ta merr patentën ta qon në komisijarjat, mbas një jave të thotë shkon e merr. Nuk e di sa kanë të drejtë kështu”.

Ai shtoi për Insajderin se po planifikojnë të organizohen dhe ta marrin vendim edhe me kompanitë tjera të agjensive, që kur ta ndalin një autobus, të ndalen të gjithë, si shenjë proteste ndaj këtyre kontrollave.

Ndërsa siç pretendon ai, kjo si duket po u ndodh vetëm agjencive kosovare.

“Vetëm na çka jemi të Kosovës, as nuk ndalin të Bosnjës, as Bullgari as të Serbisë, na s’kena pa asnjëherë, krejt firmave çka po i pyse s’shohin kompani të vendeve tjera, veç të Kosovës”.

Aktuale

Si të bëheni arkitekt në Inteligjencën Artificiale?

Published

on

Inteligjenca artificiale është larg të qenit një koncept i huaj dhe i ri. Arkitektët kanë eksploruar AI që nga vitet 1960, duke u thelluar në koncepte të tilla si shkrimi, arkitektura parametrike, algoritmet evolucionare, automata celulare, fraktale dhe sistemet L. Skriptimi është i ngjashëm me krijimin e një ekuacioni që gjeneron rezultate të projektimit në vend të vlerave numerike.

Në arkitekturë, një arkitekt i AI është përgjegjës për zhvillimin e skripteve, studimin e algoritmeve, sigurimin që rezultatet e projektimit plotësojnë nevojat e projektit dhe krijimin e algoritmeve kur është e nevojshme. Me fjalë të thjeshta, AI Architects janë projektues që ndërtojnë sisteme të inteligjencës artificiale për të zgjidhur problemet. Kompanitë në ditët e sotme varen nga arkitektura gjeneruese dhe mjetet e AI për të përfunduar projektet e tyre komplekse; Këtu nevojiten arkitektë të AI që kanë një kuptim të qartë në teknologjinë e informacionit dhe inteligjencën artificiale për të kontrolluar zgjidhjet e AI brenda organizatës duke siguruar që projekti të funksionojë pa probleme.

Roli i përgjithshëm i AI Architects është të përmirësojë operacionet e biznesit duke hartuar plane të detajuara për sistemet e AI, duke bashkëpunuar me anëtarët e ekipit si inxhinierë dhe shkencëtarë kompjuterikë për të siguruar një proces të qetë dhe për të mbikëqyrur zbatimin duke siguruar që zgjidhjet e AI që ata ofrojnë janë në përputhje me projekti duhet të prodhojë rezultate të sakta dhe të dobishme.

Është e rëndësishme të pranohet se inteligjenca artificiale nuk mund të zëvendësojë kurrë intuitën dhe ndjeshmërinë njerëzore në arkitekturë. Gjithmonë mbani mend se ju e kontrolloni mjetin, jo anasjelltas. Prandaj, është e nevojshme të shfrytëzojmë përparimet e vazhdueshme në teknologji, e cila ka qenë e vazhdueshme për 70 vitet e fundit, në dobinë tonë duke krijuar asistentë robotikë që na ndihmojnë të arrijmë të pamundurën duke ndikuar pozitivisht në mjedis, i cili ka nevojë të dëshpëruar për t’u marrë në konsideratë. dhe kujdesi./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Rritja e kërkesës për rrymë do t’i mbajë gjallë termocentralet me thëngjill

Published

on

Kërkesa për rrymë në botë është duke shënuar rritjen më të shpejtë në gati 20 vjet, për shkak të përdorimit të kondicionerëve, si pasojë e rritjes së temperaturave, ka thënë Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë, në një raport të publikuar të premten.

Sipas gjetjeve, ky trend, që pritet të vazhdojë edhe më 2025, nënkupton vazhdimësinë e përdorimit të energjisë me thëngjill, ndonëse do të rriten kapacitetet e energjisë së ripërtrishme.Shumë vende në botë janë duke regjistruar temperature rekorde dhe valë të të nxehtit, shkruan Radio Evropa e Lirë.

Rritja e konsumit global të energjisë pritet të shkojë në gati 4 për qind më 2024 – më e madhja prej vitit 2007.

Rritje e njëjtë është parashikuar edhe për vitin 2025, në krahasim me 2.5 për qind të rritjes së kërkesës më 2023.India pritet të jetë lidere në këtë aspekt, e pasuar nga Kina.Në gjetjet e raportit është përmendur që në këtë periudhë do të rriten edhe kapacitetet për energji të ripërtrishme dhe që kjo energji të tejkalojë atë me thëngjill më 2025.

Megjithatë, mënyrat për prodhim të energjisë që shkaktojnë më shumë ndotje, siç është ajo me thëngjill, do të vazhdojnë të jenë të qëndrueshme, sidomos në Kinë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Pas freskimit të motit, shfuqizohet ndalimi i qarkullimit të kamionëve mbi 7.5T

Published

on

Zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi, ka njoftuar se është shfuqizuar vendimi i datës 13 korrik 2024, për ndalimin e qarkullimit në Autoudhë, Rrugë Nacionale dhe Rajonale të automjeteve për transportin e mallrave me peshë më të madhe se 7.5T, shkruan Ekonomia Online.

“Duke marrë parasysh parashikimin e motit nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, sipas të cilit parashihen rënie të ndjeshme të temperaturave ditëve në vijim, kemi marrë vendim për shfuqizimin e vendimit të datës 13 korrik 2024, për ndalimin e qarkullimit në Autoudhë, Rrugë Nacionale dhe Rajonale të automjeteve për transportin e mallrave me peshë më të madhe se 7.5T”, ka njoftuar Durmishi.

“Faleminderit për mirëkuptimin tuaj gjatë këtyre ditëve me temperatura të larta”, ka shkruar ai./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Trending