Connect with us

Infrastrukturë

Afaristët nuk shfrytëzojnë benifitet që ofron energjia diellore

Published

on

Afaristët në Maqedoninë e Veriut thonë se nuk arrijnë të shfrytëzojnë benifitet që ofron shfrytëzimi i energjisë diellore, pasi mbledhja e dokumenteve të shumta pamundëson ndërtimin e centraleve të vogla diellore për nevojat e kompanive.

Shfrytëzimi i energjisë elektrike nga centralet e vogla diellore dukshëm do të zvogëlonte koston e shpenzimeve pas shtrenjtimit të energjisë elektrike.

Nga Oda Ekonomike e Maqedonisë së Veriut kanë bërë të ditur se kompanitë në Maqedoninë e Veriut tashmë kanë instaluar ose janë në proces të instalimit të paneleve diellore me kapacitet prej 45 megavatesh në orë, por shtojnë se kanë probleme serioze me kyçjen në rrjetin furnizues të energjisë elektrike, shkruan Radio Evropa e Lirë.

Një nga ata që ka probleme është edhe afaristi Abedin Murati nga Tetova. Pas investimit prej 500 mijë eurosh, për vendosjen e paneleve diellore (fotovoltaikëve) thotë se tash e tetë muaj është duke pritur për t’u pajisur me leje që të kyçet në sistemin e rrjetit shpërndarës që të mund të shfrytëzojë rrymën e prodhuar.

“Në çatinë e dy fabrikave kam vendosur panele diellore, por nuk mund ta përdor rrymën e prodhuar për shkak të burokracisë së madhe rreth mbledhjes së dokumentacionit për lëshimin në përdorim. Tash e tetë muaj nuk mund ta kompletoj dokumentacionin, që ta vë në funksion centralin e paneleve diellore për nevojat e dy fabrikave që posedoj”.

“Na çojnë nga institucioni në institucion, për të nxjerrë këtë dokument apo atë dokument, kjo duhet, kjo jo… jo kanë shkuar në pushim administratorët… Unë edhe pse prodhoj rrymë, nuk mund ta shfrytëzoj, sepse nuk arrij të mbledh dokumentet për të marrë leje për kyçje në rrjetin furnizues me energji elektrike”, thotë Murati.

Afaristi tjetër, Angel Dimitrov, bën të ditur se në fabrikën e tij ka vendosur panele diellore prej 300 kilovatësh në orë.

Ekspertët thonë se as kjo nuk mjafton pasi në kushte krize çdo gjë duhet të orientohet në lehtësimin e prodhimit të energjisë elektrike dhe jo mbledhjen e dokumentacionit në kushte kur në vend ka një administratë shumë burokratike

“Tani më mirë çdokush që ka mundësi, t’i lejohet të prodhojë rrymë sesa shteti të vendosë kufizime. Nga prodhimi i energjisë elektrike përfiton shteti, qytetarët dhe jo vetëm kompanitë, sepse rryma e prodhuar në vend është shumë më e lirë nga ajo që blihet në tregun e lirë”, thotë Konstadin Dimitrov, ekspert i energjetikës.

Nga 1 korriku, në Maqedoninë e Veriut është shtrenjtuar energjia elektrike dhe është vendosur sistemi i të ashtuquajturave bllok-tarifa. Varësisht nga konsumi, faturat e rrymës janë shtrenjtuar nga 5.5 për qind deri në 138.7 për qind./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Gjendje e rëndë infrastrukturore në qendrën e Kulturës në Fushë Kosovë – Komuna s’përgjigjet

Published

on

Objekti i Qendrës së Kulturës në Fushë Kosovë është në gjendje të mjerueshme. Përveç se objekt i vjetër, shihet se edhe uji ka depërtuar, muret janë qarë e mbuluara nga myku.

Ambienti nuk duket aspak në nivel as për nga pastërtia e as për nga interieri. Këtu ushtrojnë një grup valltarësh, që jeta e puna e tyre po rrezikohet çdo ditë, raporton Insajderi.

Në këtë objekt ushtrojnë grupi i valltarëve “Ansambli Zëri i Kosovës”, ushtrimet e të cilëve janë ndërprerë për shkak të kushteve të rënda./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Infrastrukturë

Kurti: Procedura e tenderimit për rindërtimin e Stadiumit të Gjilanit në vlerë 15 milionë euro, javën e ardhshme

Published

on

Prej takimit të fundit në tetor 2022, Gjilani sot e ka Qendrën e Re të Mjekësisë Familjare, Mireshi shumë shpejt do të bëhet me çerdhe të re, ndërkaq sot përuruam parkun “Banja” me 17 mijë m2 dhe fillimin e punimeve për zgjerimin e rrugës “Hamdi Kurteshi” me vlerë 2.4 milionë euro.

Për vitin tjetër katër janë projektet kryesore:

– Stadiumi i qytetit për të cilin janë ndarë rreth 15 milionë euro. Procedura e tenderimit fillon javën e ardhshme.

– Unaza rrugore që në total do të kushtojë rreth 26 milionë euro e që është buxhetuar për vitin 2024.

– Bulevardi i qytetit në vlerë prej 12 milionë euro me 20 mijë m2, hapësirë publike, me infrastrukturë nëntokësore, me parking nëntokësor, gjithashtu i buxhetuar për vitin e ardhshëm.

– Autostrada e Gjilanit në të cilën po vazhdon puna në sajimin e problemeve që janë paraqitur së fundmi me rrëshqitjen e dheut e që kanë shkaktuar vonesa drejt finalizimit të saj deri në Bresalc, kurse për vazhdimin e saj deri në Dheun e Bardhë tashmë është ndarë buxheti dhe në fillim të vitit tjetër do të fillojnë procedurat e prokurimit.

Kryetari Alban Hyseni ka vazhduar që të paguaj borxhet e komunës nga e kaluara. Për dy vjet në zyre tashmë janë paguar rreth 10 milionë euro, e për vitin e ardhshëm kanë mbetur më pak se dy milionë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Shpejtim Bulliqi shpërblen me tender gjysmë milion euro kompaninë e pronarit të afërm me VV-në

Published

on

Pushteti i Shpejtim Bulliqit në Komunën e Podujevës, ka shpërblyer me tender kompaninë e pronarit të afërt me Lëvizjen Vetëvendosje, Eljesah Podvorica. Kompania “Eing Com” e “El-BAU” në Podujevë ka fituar tenderin për “Mirëmbajtje verore dhe dimërore të rrugëve”, në vlerë prej gjysmë milion euro.

Komuna e Podujevës ka hapur tender për kontratën “Mirëmbajtje verore dhe dimërore e rrugëve”. Tender ky që me datën 10 nëntor të këtij viti iu dha kompanisë “VIA EGNATIA” “VAAKAL” “Natyra”, Prishtinë, me vlerën totale të ofertës 330,268,29 euro.

Por, vetëm pas 19 ditëve kjo kontratë u anulua.

Me 29 nëntor të këtij viti u njoftua se për këtë kontratë është shpërblyer, kompania “Eing Com” e “El-BAU” Podujevë, me vlerë totale të ofertës, 547.492.12 euro.

Ky tender rriti vlerën për 237,224 euro, pothuajse njëfishin e shifrës paraprake.

Eljesah Podvorica, jo rrallë herë është parë në shoqërinë e njerëzve të Lëvizjes Vetëvendosje, shkruan Insajderi.org

Në vitin 2021, deputeti i LVV-së, Sali Zyba dhe pronari, Eljesah Podvorica ishin së bashku në një vizitë në Therandë.

Dyshja shihen në një fotografi në shoqëri edhe të disa personave për rreth.

Podvorica, gjithashtu në vitin 2019 ishte parë në shoqërinë e deputetit të VV-së, Nijazi Isakut.

Gazeta Insajderi ka kontaktuar me pronarin e “Eing Com” e “El-BAU”, Eljesah Podvorica, i cili e mohoi të ketë lidhje me pushtetin e VV-së në Podujevë.

“Une punoj edhe me Mitrovicën, punoj edhe me ndërkombëtarë, edhe atje paskam pushtet a”, tha Podvorica për Insajderin.

Gazeta Insajderi ka kontaktuar edhe me Komunën e Podujevës, por deri në publikimin e këtij teksti, nuk kemi marrë përgjigjje./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending