Connect with us

Infrastrukturë

A mund të blejnë të huajt prona në Austri?

Published

on

Gjithnjë e më shumë njerëz po lëvizin në Austri nga jashtë, ndërsa të tjerë mund të planifikojnë ta bëjnë këtë në të ardhmen. Pra, sa e lehtë është për shtetasit e huaj të blejnë një shtëpi në Austri?

Pavarësisht pasigurisë ekonomike që godet sektorë të tillë, si turizmi, në vazhdën e pandemisë së koronavirusit, çmimet e pronave kanë vazhduar të rriten në Austri.

Çmimet janë rritur me 50 për qind gjatë dekadës së fundit, transmeton albinfo.at.

Pra, duke u bërë blerja një opsion më tërheqës për këdo që mund ta përballojë atë, a mund të blejnë të huajt në Austri pronë? Dhe cilat janë rregullat? Ja çfarë duhet të dini.

A mund të blejnë të huajt një shtëpi në Austri?

Përgjigjja e shkurtër për pyetjen është ‘po’, por shumë do të varen nga statusi juaj ligjor në lidhje me vendbanimin, llojin e pronës që dëshironi të blini dhe nga vendi – dhe shteti – në të cilin banoni.

Së pari, kontrolloni statusin tuaj të rezidencës

Nëse jetoni në Austri si qytetar i BE/EFTA, keni të njëjtat të drejta si shtetasit austriakë kur bëhet fjalë për blerjen e pronës, me kusht që të planifikoni të jetoni në të si vendbanimi juaj kryesor.

Po “shtetasit e vendeve të treta” që jetojnë në Austri?

Ju mund të mos jeni shtetas i BE/EFTA, por jetoni në Austri si shtetas nga një vend jashtë BE-së – duke ju bërë një “shtetas i vendit të tretë”.

Një shtetas i tretë mund të blejë pronë në Austri vetëm nëse ka një leje qëndrimi të përhershme, shkruan thelocal.

Austria përbëhet nga nëntë shtete federale, dhe ligjet për blerjen e pronave janë të ndryshme për secilin prej tyre. Në shumicën e këtyre shteteve, përpara se një blerës nga jashtë BE-së të mund të blejë një pronë, blerja duhet të miratohet nga komisioni i pasurive të paluajtshme, i cili ndryshon nga shteti në shtet.

Revista gjermane New Business raportoi në vitin 2019 se qytetarët e BE-së që blejnë një shtëpi pushimi në pjesët më turistike të Austrisë (Tirol, Salzburg ose Vorarlberg) duhet të marrin një leje qëndrimi për kohën e lirë (Freizeitwohnsitzbescheid) që mund të zgjasë “shumë vite”. Faqja e internetit Luxury Vienna komenton se është “praktikisht e pamundur” të blesh një shtëpi pushimi në këto zona.

Po ashtu, në këto shtete po shtohen masat kundër njerëzve që kanë blerë shtëpi, për të cilat ata pretendojnë se janë vendbanimi i tyre kryesor dhe më pas i kanë përdorur si shtëpi pushimi, sipas avokatit gjerman Dr. Hannes Wiesflecker.

Blerësit duhet të tregojnë që në fillim nëse po e blejnë rezidencën për përdorim të përhershëm banimi. Nëse pas nënshkrimit të dokumenteve zbulohet një shkelje e rregullores, si përdorimi i pronës për një shtëpi të dytë ose pushimi, blerësi rrezikon të paguajë një gjobë prej 25,000 euro./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending