Connect with us

Infrastrukturë

A do të ketë karburante të reja për të zëvendësuar benzinën dhe naftën? Inxhinierët diskutojnë në Samitin vjetor të Progresit të Dizelit

Published

on

Në këto kohë të trazuara, është e vështirë të jesh inxhinier në një kompani prodhuese të pajisjeve origjinale. Çfarë po ndodh me motorët?

A do të ketë karburante të reja për të zëvendësuar benzinën dhe naftën tradicionale? Cilat teknologji do të shfaqen në të ardhmen dhe si mund të zbatohen ato?

Por ka një vend ku edhe inxhinieri më i stresuar mund të marrë disa përgjigje – Samiti vjetor i Progresit Diesel.

Tani në vitin e tij të katërt, Samiti vjetor i Progresit Diesel është një ngjarje njëditore kushtuar eksplorimit të teknologjive aktuale dhe atyre në zhvillim.

Dhe me temën e këtij viti “Rrugët drejt dekarbonizimit të fuqisë elektrike”, ngjarja e 2022 do të mbulojë më shumë terren se kurrë më parë për të ndihmuar inxhinierët të kuptojnë rrugën përpara në dizajnimin e makinerive dhe automjeteve të tyre.

“Nëse do të isha inxhinier në një OEM, Samiti i Progresit të Diesel është diçka që nuk do të doja ta humbisja,” tha Mike Brezonick, nënkryetar – Editorial për Diesel Progress dhe kryetar i Samitit të PD. “Ju do të mësoni më shumë brenda një dite për atë që po ndodh në motorë, karburante dhe teknologji të reja të fuqisë dhe grupit të fuqisë sesa në çdo vend tjetër.”

Samiti i Progresit Diesel 2022 do të mbahet të martën, më 27 shtator në Çikago të Amerikës./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending