Connect with us

Arkitekturë

9 ndërtesat më unike ekologjike në botë

Published

on

Me presionin e vazhdueshëm për të ulur kostot dhe për të zvogëluar ndikimin e një ndërtese në mjedis, arkitektët po vijnë me disa ide ndërtimi shumë interesante.

Nga përdorimi i burimeve gjithnjë e më të rinovueshme të energjisë deri tek përmirësimi i mënyrës së përdorimit të energjisë nga ndërtesat, shumë zgjidhje unike dhe eko-miqësore janë duke u zhvilluar. Me këtë në mendje, këtu janë disa nga ndërtesat më interesante dhe ekologjike në botë.

1. Ky është hoteli i parë me kursim energjie në botë, sipas arkitektëve të tij

Ky hotel në Norvegji është një nga ndërtesat më unike dhe eko-miqësore në botë. Projektuar nga firma arkitektore Snøhetta, ai është faturuar si hoteli i parë në botë me energji pozitive.

2. HS2 Interchange në Mbretërinë e Bashkuar

HS2 Interchange që është planifikuar të ndërtohet afër Solihull në U.K. është një tjetër nga ndërtesat më eko-miqësore në botë.

3. Kjo ndërtesë eko-miqësore në Berlin është përpara konkurrencës

E quajtur “Cube Berlin”, kjo ndërtesë e zyrave kërkohet të jetë 25% më e efektshme për energji sesa ndërtesat e tjera “të gjelbra” të llojit të saj. Kjo, sipas projektuesve, arrihet përmes sistemeve inteligjente të menaxhimit të energjisë që në të vërtetë studiojnë dhe mësojnë nga zakonet e energjisë të okupatorit të tij.

4. Zyra e Bankës së Amerikës në Nju Jork është gjithashtu një nga ndërtesat më eko-miqësore në botë

Projektuar nga firma e arkitekturës Cook dhe Fox, Kulla e Bankës së Amerikës në One Bryant Park, New York është shumë eko-miqësore. Ka sisteme që mund të riciklojnë ujërat e zeza dhe ujërat e shiut, dhe vetë kulla përdor ngrohjen pasive nga dielli sa më shumë që të jetë e mundur.

5. A keni dëgjuar për projektin “Island Crystal” në Moskë?

Projekti i ndërtimit “Crystal Island” në Moskë është një nga ndërtesat më eko-miqësore në botë. Ndërsa aktualisht vetëm në fazën e planifikimit, kjo ndërtesë do të bëhet një nga ndërtesat më të mëdha në botë me një hapësirë ​​të madhe prej 8.229,00 metra katrorë.

6. Kulla e Salesforce në San Francisko thith emetimet nga automjetet

Ish Kulla e Transbay (e quajtur tani Salesforce Tower) e përfunduar kohët e fundit në San Francisko është një nga ndërtesat më miqësore në botë. Dizajni i ndërtesës ka përfunduar për të zvogëluar nevojën për HVAC mekanike me çdo kat duke përdorur 100% ajër natyral. Ai gjithashtu përmban turbina masive me erë në çatinë e saj dhe panelet për kontroll diellor.

7. Ndërtesa e BMW Welt Mynih është një tjetër nga ndërtesat më eko-miqësore në botë

Ndërtesa e BMW Welt në Mynih është një tjetër ndërtesë eko-miqësore në botë. Eshtë e çuditshme dhe unike, dizajni përmban një strukturë të krijuar posaçërisht që mbështet çatinë. Kulmi i saj është i mbuluar me një koleksion masiv fotovoltaik që është i aftë të prodhojë mbi 800 kW energji të rinovueshme.

8. Ndërtesa e Clock Shadow në Wisconsin shfrytëzon fuqinë e energjisë gjeotermale

Ndërtesa e Shadow Clock në Wisconsin është gjithashtu një nga ndërtesat më eko-miqësore në botë. Muret dhe çatia e ndërtesës janë shumë të izoluara për të rritur masivisht efikasitetin e saj energjetik. Ajo gjithashtu vjen me një çati të gjelbër dhe një cisternë prej 5,000 gallon që siguron pjesën më të madhe të rezervuarit të ndricuar tualetet e ndërtesës.

9. Ndërtesa e Kërkimit dhe Zhvillimit të Aplikuar e Universitetit të Arizonës Veriore është gjithashtu një nga më të gjelbërtat në botë

Në fakt, kredencialet e saj të gjelbërta janë të tilla që renditet si një nga më të gjelbërtat në botë. Ndërtesa përmban sisteme të energjisë diellore që janë mjaft të mëdha për të siguruar rreth 20% të nevojave energjetike të ndërtesës në çdo kohë.

Arkitekturë

Rizhvillimi “i shëmtuar” në Liverpool, fiton çmimin për ndërtesën më të keqe të Britanisë

Published

on

Rizhvillimi i Lime Street në Liverpool nga studio britanike Broadway Malyan është emëruar ndërtesa e re më e keqe në vend në Kupën Carbuncle të këtij viti.

Organizuar nga revista e Mbretërisë së Bashkuar The Fence, gjyqtarët zgjodhën rizhvillimin e Lime Street si “ndërtesën e re shumë të keqe në Britani”, që kur konkursi u zhvillua për herë të fundit në 2018.

“Që nga shikimi i parë, dy nga paneli ynë e kishin këtë si përzgjedhjen e tyre numër një, dhe ndërsa lista e gjatë u ngushtua në një listë të ngushtë, kjo pjesë e tmerrshme e fatkeqësisë arkitekturore vazhdoi të qëndronte jashtë,” tha The Fence në njoftimin e çmimit.

Përfunduar në vitin 2019, dizajni i rizhvillimit të Broadway Malyan përmban panele metalike të gdhendura që përfshijnë një fasadë të rrugës që çon nga stacioni i trenit Liverpool Lime Street.

Panelet e gdhendura përshkruajnë ndërtesat shekullore që u shkatërruan për t’i hapur rrugë rizhvillimit, i cili tani përmban një hotel dhe strehim studentësh.

I ringjallur nga The Fence për vitin 2024, Carbuncle Cup synon të identifikojë ndërtesat më të këqija të Mbretërisë së Bashkuar. Ajo u drejtua çdo vit midis 2006 dhe 2018 nga revista e arkitekturës Building Design (BD)./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Arkitektura e kontrollit: Peizazhet e çuditshme postmoderne të Koresë së Veriut

Published

on

Rrokaqiejt postmodern bashkëjetojnë me monumente socialiste në shtetin e izoluar. Shumë prej fotografive janë të publikuara nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve dhe nuk kanë datë se kur janë bërë.

Ndërtesat e larta e shumëngjyrëshe shihen përreth një monumenti të vjetër në Phenian në Korenë e Veriut, 11 shtator 2018, shkruan Radio Evropa e Lirë.

Pamje gjatë natës e distriktit Songhua në lindje të Phenianit, në Korenë e Veriut. Fotoja është publikuar nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve (KCNA), por nuk ka datë se kur është bërë.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, gjatë një vizite në një zonë të zhvilluar banimi në rrethin Huaseong në Korenë e Veriut, në këtë foto të publikuar më 6 prill 2024 nga Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve, KCNA.

Pamje e përgjithshme gjatë ceremonisë së hapjes së Fermës së Serës Ryonpho për të shënuar përvjetorin e themelimit të Partisë së Punëtorëve në pushtet, në Korenë e Veriut, në këtë foto pa datë, e cila u publikua më 11 tetor 2022 nga KCNA-ja./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Historia e teknikave të hartimit të hartave në arkitekturë

Published

on

Duke u angazhuar me teknika të ndryshme, hartimi arkitektonik është një hetim ndërdisiplinor në të cilin rrëfimet hapësinore dhe vizuale kryqëzohen për të prodhuar njohuri arkitekturore. Duke ofruar njohuri të zgjeruara për qytetin, hartat alternative shfaqin lidhjen midis topologjisë, hapësirë-kohës dhe kujtesës kolektive për të kuptuar më tej gjërat, konceptet, kushtet, proceset ose ngjarjet që lidhen me atë vend specifik. Si proces i konvertimit të të dhënave në paraqitje hapësinore, hartimi arkitektonik është një hetim urban.

Hartbërja arkitekturore është tregimi i hapësirave kalimtare që shpalosen në kohë brenda sferave urbane. Mënyrat e rrëfimit hartografik janë shfaqur, evoluar dhe avancuar në kërkim të një kuptimi më të thellë hapësinor të qytetit që nga fillimi i praktikës arkitekturore. Megjithatë, ky artikull ka të bëjë me hartën moderne hapësinore dhe teknikat alternative të krijimit të hartave.

E përmendur si puna pioniere në hartimin hapësinor modern nga Felix Mayer, The Nuova Pianta di Roma dokumenton të gjitha ndërtimet e qytetit me një metodë të veçantë por me ndikim. Duke përdorur një perspektivë ortogonale në planimetrinë e tij të figurës, me përdorimin e çeljes dhe konturimit të detajuar, Nolli arrin të krijojë një fluks midis ndërtesave dhe rrugëve, shesheve dhe oborreve të lëna në të bardhë. Përtej regjistrimit të hapësirave pozitive dhe negative, dallimi midis ndërtesave antike dhe postantike dhe dallimet në lartësi midis strukturave tregohen thellësisht.

Hartbërja arkitekturore në studimin e hapësirës shkon përtej përshkrimit të gjendjes ekzistuese; në të kundërt, është një shprehje imagjinative e angazhimit brenda procesit hartografik. Një shembull i jashtëzakonshëm i një angazhimi të tillë mund të shihet në hartën kognitive të Guy Debord, një seri hartash ose udhërrëfyes psikogjeografikë të Parisit, që ilustron leximin e alternuar të qytetit dhe mënyrën e rrëfimit të realitetit të tij imagjinativ. Hartat janë rezultate të të dhënave të Debordit për bredhjet e tij përgjatë qytetit.

Një teknikë bashkëkohore për krijimin e hartave është shtresimi, i cili përfshin mbivendosjen e shtresave të ndryshme të pavarura mbi njëra-tjetrën. Sipas Corner, fokusi i ngushtë i masterplanit të vetëm ose i planit të zonimit, të cilat të dyja grupojnë, prioritizojnë dhe izolojnë elementët përbërës të tyre, nuk mund të japin një thellësi dhe kompleksitet të tillë. Çdo shtresë ka një kornizë, informacion dhe strukturë organizative specifike për përdorimin ose funksionin e synuar.

Nga ana tjetër, një larmi e konsiderueshme burimesh në internet përfshijnë cadmapper.com, mapacad.com dhe schwarzplan.eu, osm2world.org dhe Google Earth përdoren shumë në metodat e hartimit të hartave që mundësojnë përfaqësime me cilësi të lartë në hartimin e hartave arkitekturore. Arritjet në teknologji dhe përparimet në AI do të lejojnë dizajnerët urbanë, arkitektët, arkitektët e peizazhit dhe studentët e fushave të tejkalojnë teknikat e hartimit të hartave dhe të shtyjnë kufijtë e krijimtarisë në mënyrat e përfaqësimit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending