Connect with us

Infrastrukturë

Rimodelimi i Stadiumit Santiago Bernabéu afër përfundimit

Published

on

Stadiumi Santiago Bernabéu tani njihet si simbol i Madridit, Spanjë. Shtëpia e ekipit të futbollit të Real Madridit, stadiumi i ndërtuar në vitin 1947 zë një pozicion kyç në qytet, ngjitur me një arterie kryesore tranzite.

Stadiumi kaloi nëpër disa rinovime që nga inaugurimi i tij, shumica që synonin rritjen e kapacitetit të vendeve. Një proces i madh modernizimi filloi në vitin 2012, pas një konkursi ndërkombëtar.

Ekipi fitues i projektimit është L35 Architects, në bashkëpunim me GMP dhe Ribas & Ribas. Projekti i rinovimit synoi të ripërcaktojë marrëdhëniet e ndërtesës me hapësirat urbane përreth, të përmirësojë aksesin dhe të integrojë më shumë aktivitete, nga sporti në funksionet e kohës së lirë, komerciale dhe socio-kulturore.

Për të prezantuar këtë program me përdorim të përzier, L35 Architects vazhduan kërkimet dhe ekspertizën e tyre në diversifikimin e funksioneve të stadiumit, siç ilustrohet në rinovimin e stadiumit Simón Bolívar në La Paz ose kompleksit Sportiv-Kultural Campín në Bogotá. Objektivi kryesor i projektit ishte krijimi i një hyrje të re kryesore për publikun për të forcuar marrëdhëniet e stadiumit me qytetin.

Në anën e Castellanës, në fasadën lindore, sheshi u rrafshua për të akomoduar këtë. Zgjidhja arkitekturore synon të krijojë një pikë referimi të njohur dhe një holl madhështor për stadiumin Santiago Bernabéu.

Fasada perëndimore është riimagjinuar në lidhje me një shesh të ri, që vepron si një paradhoma në hyrjen kryesore. Qasja e automjeteve është e organizuar në këtë zonë, e kamufluar me bimësi dhe peizazh. Përveç funksioneve të reja, struktura operacionale e stadiumit është përmirësuar, me një tunel logjistik të shtuar midis themeleve ekzistuese.

Kjo mundëson një shërbim më efikas operacional të të gjithë stadiumit pa ndërhyrë në funksionimin e tij të rregullt në ditët e ndeshjeve.

Infrastruktura sportive e një qyteti shpesh ofron disa nga monumentet më përfaqësuese të tij, por integrimi i dobët mund t’i transformojë lehtësisht këto struktura në elefantë të bardhë të vështirë për t’u përdorur. Për të shmangur këtë, stadiumet janë vende sportive shpeshherë kalojnë nëpër procese të gjera rinovimi për të siguruar qëndrueshmërinë e tyre afatgjatë.

Megjithatë, në disa raste, rinovimet konsiderohen shumë të vështira dhe strukturat propozohen për prishje dhe zëvendësim. Një shembull i tillë është stadiumi ikonik Giuseppe Meazza i Milanos, i njohur gjithashtu si San Siro, ose stadiumi ikonik Sardar Vallabhbhai Patel i Ahmedabad, i projektuar nga Charles Correa./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Qyteti i Barcelonës po përgatitet të organizojë edicionin e 15-të Manifesta

Published

on

Qyteti i Barcelonës dhe rajoni po përgatiten të presin Manifestën, bienalen nomade evropiane të artit, arkitekturës dhe urbanizmit, e cila do të festojë edicionin e saj të 15-të më 8 shtator 2024. Ngjarja do të zhvillohet në dymbëdhjetë qytete gjatë dymbëdhjetë javëve, ku një listë e gjerë pjesëmarrësish do të materializojë projekte që synojnë riimagjinimin e së ardhmes përmes artit dhe arkitekturës.

Edicioni i parë i Manifesta u zhvillua në Roterdam në vitin 1996. Gjatë 14 edicioneve të mëparshme përgjatë 25 viteve, ai ka vizituar qytete të ndryshme evropiane si Luksemburgu, Ljubljana, Frankfurt, San Sebastián, Trentino-Tirol Jugor, Murcia, Genk, Shën Petersburg, Cyrihu, Palermo, Marsejë dhe Prishtinë. Një nga shtyllat kryesore të Manifesta bazohet në kërkimin kritik urban, duke promovuar ndërtimin e komuniteteve dhe programeve kulturore me një identitet lokal që veprojnë si agjentë ndryshimi. Ndërsa karakteri nomad është një shenjë dalluese e ngjarjes, çdo qytet punon me komunitetet artistike lokale, qytetarët dhe organizatat për të realizuar projekte që adresojnë çështjet e natyrshme të vendndodhjes.

Për këtë edicion të ardhshëm, Barcelona paraqiti kandidaturën e saj për të pritur Manifesta me premisën për të rimenduar marrëdhëniet midis qendrës historike të qytetit dhe rrethinave të tij urbane dhe natyrore, duke përfshirë lumenjtë, malet dhe Detin Mesdhe. Për më tepër, ai synon të rishqyrtojë funksionet aktuale të këtyre zonave në lidhje me Barcelonën.

Edicioni i 15-të i Manifesta do të eksplorojë sfidat urbane, mjedisore dhe politike me të cilat duhet të përballet rajoni metropolitane dhe se si këto ndikojnë në zonë, duke i projektuar gjithashtu këto çështje në kontinentin evropian dhe në pjesën tjetër të botës.

Kuadri konceptual i programit Manifesta 15 fokusohet në eksplorimin e mënyrave të reja të jetesës në harmoni me mjedisin natyror dhe anasjelltas. Pjesëmarrës nga disiplina të ndryshme janë ftuar të zhvillojnë projekte dhe ndërhyrje të përshtatura në mënyrë specifike për secilin kontekst në vendndodhje të ndryshme në të dymbëdhjetë qytetet.

Programi organizohet në tre kategori tematike dhe gjeografike: Balancimi i konflikteve në deltën e Llobregatit, Kujdesi dhe kujdesi për veten, i cili do të zhvillohet në malet Collserola dhe zonën e Vallès, dhe Imagjinimi i së ardhmes në zonën e lumit Besòs dhe bregun verilindor.

Për më tepër, gjatë Manifestës 15, do të organizohen FocusWeeks, javë të dedikuara për të diskutuar tema të ndryshme specifike për çdo qytet pritës. Për të inauguruar secilën prej këtyre FocusWeeks, do të ndërtohet një “selinë e lëvizshme” në bashkëpunim me studentët nga IAAC (Instituti për Arkitekturën e Avancuar të Katalonjës), i cili do të veprojë si një qendër kulturore dhe hapësirë ​​e lëvizshme e komunitetit për të pritur aktivitete të ndryshme në çdo vend ku është. ngritur.

Manifesta 15 fton vizitorët të eksplorojnë hapësira të ndryshme ikonike të arkitekturës dhe historisë katalanase, si dhe të eksplorojnë rrugët brenda qyteteve pritëse të ngjarjes. Në këtë mënyrë, së bashku me projektet e përshtatura dhe të ndërtuara posaçërisht për bienalen, synohet të nxisë reflektimin mbi mjedisin e ndërtuar dhe natyror, drejt së ardhmes dhe ndryshimit, duke njohur fuqinë e arteve për të katalizuar transformimin shoqëror./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Hapet tenderi i projektit 7 milionë euro që ndërlidhë lagjen “Arbëria” me Pallatin e Rinisë

Published

on

Komuna e Prishtinës e ka hapur sot garën për tenderin me vlerë të parashikuar prej afro shtatë milionë eurosh për projektin që do të ndërlidhë lagjen “Arbëria” me Pallatin e Rinisë.

Afati i fundit për pranimin e ofertave për këtë tender është 14 gushti.

Sipas njoftimit të Komunës së Prishtinës, tenderi është titulluar: “Ndërtimi i ishullit urban Arbëri-Pallati i Rinisë” dhe vlera e parashikuar e kontratës është saktësisht 6.76 milionë euro.

Kompanitë e interesuara të marrin pjesë në tender janë njoftuar që të dërgojnë ofertat përmes platformës së prokurimit online, e-prokurimi.

“Projekti për këtë aktivitet për arsye të madhësisë që përmban fajlli, nuk ka mundësi që të ngarkohet në platformë. Andaj, secili OE i interesuar mund të vijë ta marrë projektin në zyrat e prokurimit me CD”, thuhet në njoftimin e Komunës së Prishtinës.

Continue Reading

Infrastrukturë

SHBA miratoi programin e qendrës së hidrogjenit prej 12.6 miliardë dollarësh

Published

on

Projektet e ndërtimit me vlerë miliarda po vijnë pasi qeveria federale e SHBA-së dhe një organizatë publike-private njoftuan financimin dhe miratimin e projektit e bëjnë shtetin amerikan të Kalifornisë një “Qendra hidrogjeni”

Aleanca për Sistemet e Energjisë së Hidrogjenit të Pastër të Rinovueshme (ARCHES), koalicioni publik-privat me bazë në Kaliforni, bëri njoftimin në 17 korrik.

ARCHES përfshin katër entitete: Zyrën e Guvernatorit të Kalifornisë për Zhvillimin Ekonomik dhe Biznesin, sistemin e Universitetit të Kalifornisë, Këshillin Shtetëror të Ndërtimit dhe Tregtisë së Ndërtimit të Kalifornisë dhe Institutin e Politikave të Rinovueshme 100.

Së bashku me Departamentin Amerikan të Energjisë, ARCHES nënshkroi një angazhim prej 12.6 miliardë dollarësh për të ndërtuar më shumë se 60 stacione të karburantit me hidrogjen në të gjithë shtetin. Skema e shtrirë do të kalojë gjithashtu termocentralet ekzistuese për të përdorur energjinë e hidrogjenit, si dhe do të zëvendësojë pajisjet me naftë në tre porte kyçe të Kalifornisë.Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending