Connect with us

Ndërtim

Këto ishin top 5 ngjarjet kryesore në ndërtim për vitin 2022

Published

on

Lufta në Ukrainë pati ndikimi në industrinë e ndërtimit

Kur shpërtheu lufta në Ukrainë në fund të shkurtit, pasojat u ndjenë në mbarë botën. Një zinxhir tashmë i brishtë furnizimi u ndikua më tej nga ngjarjet, ndërsa çmimet e naftës dhe gazit u rritën me shpërthimin e lajmit.

Kjo, natyrisht, u ndje nga sektori i ndërtimit, me prodhuesit që mbështeteshin në materialet dhe naftën dhe gazin nga Rusia.

Përgjigja fillestare nga shumë brenda sektorit ishte të dënonin veprimet e Rusisë, dhe gjatë javëve dhe muajve të ardhshëm, kompani të tilla si Agregko, Dinolift, Hitachi Construction Machinery, Komatsu dhe JCB pushuan të gjitha aktivitetet në Rusi.

Kohët e fundit, BE-ja konfirmoi se mund të konfiskonte 300 miliardë euro nga Banka Qendrore Ruse për të rindërtuar Ukrainën.

Rikthehet panairi gjigant i ndërtimit në Munih të Gjermanisë

Me vonesë për shkak të pandemisë, ekspozita globale e lartpërmendur Bauma u rikthye për herë të parë në tre vjet e gjysmë në Munih, Gjermani, në tetor.

Megjithëse numri i vizitorëve ishte më i ulët në krahasim me vitet e mëparshme, organizatori Messe Munchen tha se gati gjysmë milioni vizitorë morën pjesë, me një sërë pajisjesh ndërtimi të shfaqura gjatë ngjarjes njëjavore.

Ndërsa kishte shumë makineri me naftë në shfaqje në Bauma, këtë vit panë që makineritë elektrike të zënë vendin në qendër, me prodhuesit të prirur të shfaqin zhvillimet më të fundit në makineritë miqësore me mjedisin.

Prodhimi i ndërtimit të BE-së u rrit me 2.5% në 2022

Specialisti i analizës ekonomike globale ING publikoi në shkurt raportin e tij të BE-së për Perspektivën e Ndërtimit për vitin 2022, i cili zbuloi një rritje të parashikuar të prodhimit prej 2.5% për vitin.

Kompania tha se gjetjet e saj zbuluan se besimi i biznesit në fillim të vitit 2022 ishte pozitiv dhe pavarësisht kostove në rritje dhe mungesës së materialeve, sektori i ndërtimit të BE-së mund të presë rritje në 2022 dhe 2023.

Megjithatë, raporti u krye para shpërthimit të luftës në Rusi, e cila ka ndikuar në sektor dhe si rezultat, ING publikoi gjetje të reja në shtator për të pasqyruar këtë.

Zbulohet makineritë e reja prototip elektrike Cat

Përfaqësuesi i gjigantit të ndërtimit Caterpillar në Bauma ishte tregtari i saj gjerman Zeppelin dhe në panairin tregtar kompania zbuloi katër makina prototipe elektrike.

Këto përfshinin ekskavatorin elektrik mesatar 20 ton 320, ngarkuesin elektrik me rrota të mesme 950 GC, ekskavatorin kompakt elektrik 301.9 dhe ngarkuesin kompakt elektrik 906 me rrota.

Makineritë mundësohen nga bateritë litium-jon 48v, 300v dhe 600v të Cat dhe, sipas specialistit të produktit, Alan Davies, secili model ka aftësinë e karikimit në bord.

Ekskavatori kompakt dhe ngarkuesi me rrota pritet të lansohen në vitin 2024, pa asnjë konfirmim ende se kur do të jenë në dispozicion 950 GC dhe 320.

Volvo prezantoi ekskavator elektrik 22 ton

Ngjarja e parë Volvo Days që u zhvillua që kur Covid pa kompaninë të zbulonte ekskavatorin e saj elektrik 22 tonësh EC230.

Makina elektrike me bateri funksionon me katër bateri litium-jon 66 kW, të cilat thuhet se i mundësojnë asaj të reduktojë kostot e funksionimit deri në 70% në krahasim me versionin e saj me naftë.

Edhe pse aktualisht i padisponueshëm komercialisht, EC230 po i nënshtrohet testimit përpara se të lansohet zyrtarisht./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Kompanitë e ndërtimit shohin përfitime në efikasitet për shkak të dimrave të butë?

Published

on

Në gjithë globin, ciklet rajonale të dimrit shihen si periudha në rënie për produktivitetin e ndërtimit, por një raport i ri nga institucioni financiar holandez ING sugjeroi se tregu evropian ka rritur efikasitetin mes stinëve të ftohtë.

“Moti më i ngrohtë i dimrit do të thotë që kontraktorët evropianë të ndërtimit po përjetojnë më pak ndërprerje të biznesit ndërsa klima jonë ngrohet,” tha ekonomisti i lartë i ING Maurice van Sante në raportin e titulluar Kompanitë e ndërtimit shohin përfitime në efikasitet për shkak të dimrave më të butë.

Duke ofruar të dhëna të përpiluara nga ING Research, NASA dhe Our World in Data, van Sante vuri në dukje se anomalitë e temperaturës në hemisferën veriore arritën lartësi rreth dy gradë (Celsius) më të larta, mesatarisht, se në 1985.

“Ne donim të shihnim nëse temperaturat në rritje kanë pasur tashmë një ndikim të matshëm në ciklet vjetore të prodhimit të kompanive evropiane të ndërtimit,” tha Van Sante, duke vënë në dukje se dy tregues janë përdorur në matje:

Pjesa e kompanive që përmendin nivelet e tyre të prodhimit ishte e kufizuar gjatë periudhave të dimrit (janar dhe shkurt) dhe verës (korrik dhe gusht) për shkak të kushteve të motit.

Ndryshimi i vëllimeve aktuale të ndërtimit në këto periudha

Ajo që gjeti studimi ishte një reduktim me më shumë se 30% i kontraktorëve të BE-së, gjatë tre dekadave të fundit, të cilët thanë se aktivitetet e tyre ishin të kufizuara për shkak të motit të keq nga janari në shkurt.

Vera me vapë mbytëse nuk është problem për ndërtimin evropian!

Gjersa fitimet në produktivitet në dimër mund të shihen si pozitive, temperaturat në rritje globale – në përgjithësi – nuk janë.

Megjithatë, van Sante tha se një humbje reciproke e produktivitetit në verë (nga nxehtësia ose moti ekstrem) thjesht nuk po ndodh në një mënyrë të matshme.

Megjithatë, ai vuri në dukje se nivelet rekord në verë po rrisin shpeshtësinë e ditëve të punës të anuluara.

Përderisa mund të duket sikur se një planet në ngrohje ka krijuar një mjedis ideal për aktivitetet e ndërtimit në disa seksione të Hemisferës Veriore, van Sante paralajmëroi në raportin e tij se këto ndryshime janë ‘diamante’ në atë që është bërë një mjedis gjithnjë e më i ashpër./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ndërtim

Rritja e shitjeve në sektorin e ndërtimit u frenua në vitin 2023

Published

on

Pas rritjes dyshifrore në vitin 2022, ritmet e shitjeve në volum në sektorin e ndërtimit janë frenuar disi në vitin 2023, sipas të dhënave që INSTAT ka grumbulluar te kompanitë e ndërtimit.

Zakonisht në 3-mujorin e fundit të çdo viti ka një rritje të shitjeve në banesa, për shkak të blerjeve që bëjnë kryesisht emigrantët në këtë periudhë (shiko grafikun bashkëngjitur).

Në 3-mujorin e fundit të 2023, volumi i shitjeve në ndërtim u rrit me vetëm 1% nga 16.1% që ishte rritja në tremujorin e fundit 2022.

Gjatë gjithë tremujorëve të 2023, ritmet e rritjes së shitjeve në volum ishin më të ulëta se më 2022.

P.sh. në tremujorin e dytë 2023, volumi i shitjeve u rrit me vetëm 0.2%, në tremujorin e dytë rritja ishte me 5.2% nga 11.5% në të njëjtën periudhë të vitit 2022, shkruan Monitor.al

Me gjithë frenimin e ritmeve të rritjes, volumet e ndërtimit dhe shitjeve po rriten në sektorin e ndërtimit, edhe pse treguesit demografikë dhe inflacioni i lartë nuk po e frenojnë këtë trend si në Europë.

Tregu i pasurive të paluajtshme në Europë është në një fazë stanacioni nga rënia e kërkesës, teksa lufta në Ukrainë ka krijuar një efekt psikologjik negativ për investime në pasuri të paluajtshme.

Pavarësisht ngadalësimit, ndërtuesit vendas mbeten optimistë. Pas një rënie me 8 pikë në janar 2024, treguesi i besimit në ndërtim që matet nga Banka e Shqipërisë u rrit me 6.8 pikë përqindje në muajin shkurt. Ky tregues qëndron rreth 25 pikë përqindje mbi mesataren afatgjatë.

Rritja këtë muaj u përcaktua kryesisht nga vlerësimet më të mira për aktivitetin aktual ndërtues. Paralelisht me të, pritjet për punësimin dhe ato për çmimet në të ardhmen janë në rritje. Nga ana tjetër indeksi i besimit konsumator u rrit në disvarfor të blerjeve të mëdha në dy muajt e parë të vitit 2024.

Sektori i ndërtimit pësoi një rritje të vrullshme pas vitit 2016, kryesisht në sektorin e banesave. Rritja e lejeve në rekorde historike dhe sipërfaqes në ndërtim në pesë vjeçarin e fundit erdhi në një kohë që popullsia po pakësohet dhe po plaket nga rënia e lindjeve dhe emigracioni lartë të rinjve. Në kontradite më këto zhvillime çmimi i banesave është rritur me shpejtësi.

Ndërtimi është kthyer në motorin e rritjes ekonomike vitet e fundit. Në vitin 2022, sektori kontribuoi me 11.1 pikë % të vlerës së shtuar nga 9.4 pikë % që kontribuoi në vitin 2019. Ky kontribut u rrit më tej në vitin 2023, referojnë të dhënat jo përfundimtare.

Aktualisht, Shqipëria është vendi më i varfër i Europës dhe ka ekspozimin më të lartë të sektorit të ndërtimit në kontinent. Sipas Eurostat, në vitin 2022, ndërtimi kontribuoi me 11.2% të vlerës së shtuar bruto, ndërsa në BE, ky sektor kontribuoi me 5.5%./Media Ndërtimi

Continue Reading

Ndërtim

Skanska do të ndërtojë një kampus të dhënash në vlerë prej 242 milionë dollarë në SHBA

Published

on

Skanska me bazë në Suedi, një kompani globale ndërtimi dhe zhvillimi, njoftoi se ka marrë një kontratë të re me vlerë rreth 2.5 miliardë SEK (242 milionë dollarë) në shtetin e Virxhinias në SHBA.

Projekti synon të ndërtojë një kampus të dhënash prej 23,000 m2.

Firma njoftoi se do të kryejë gjithashtu punë në terren dhe shërbime për qendrën e re.

“Fushërimi përfshin gjithashtu një përshtatje të një hapësire administrate dhe tre salla të dhënash,” tha Skanska.

Puna filloi këtë muaj me një datë të pritshme përfundimi deri në dhjetor 2025./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending