Connect with us

Infrastrukturë

Këto janë 5 projektet e ndërtimit të energjisë së erës në Evropë që filluan në 2022

Published

on

Këtu janë pesë projektet më të mëdha të ndërtimit të energjisë së erës në Evropë që u iniciuan në tremujorin e dytë 2022, sipas bazës së të dhënave të projekteve të ndërtimit të GlobalData.

  1. Ferma me erë Dobele – 291 milionë dollarë

Projekti përfshin ndërtimin e një ferme me erë në komunat Dobele dhe Tukums, Letoni.

Punimet e ndërtimit kanë nisur në TM2 2022 dhe pritet të përfundojnë në TM3 2025.

Projekti synon të plotësojë kërkesën në rritje për energji në rajon.

  1. Ferma me erë lundruese Gruissan në det të hapur 30 MW – 236 milionë dollarë

Projekti përfshin ndërtimin e një ferme ere lundruese në det të hapur me një kapacitet gjenerues të energjisë prej 30 MW në Francë.

Puna e ndërtimit filloi në TM2 2022 dhe pritet të përfundojë në TM2 2024.

Objektivi kryesor i projektit është të plotësojë kërkesën në rritje për energji në Francë.

  1. Ferma me erë Maasvlakte 2 116,7 MW – 140 milion dollarë

Projekti përfshin ndërtimin e një ferme me erë 116.7 MW në Hollandën e Jugut, Holandë.

Puna e ndërtimit filloi në TM2 2022 dhe parashikohet të përfundojë në TM4 2022.

Projekti synon të gjenerojë rreth 416 GWh energji të gjelbër, e krahasueshme me konsumin e 138,000 familjeve.

  1. Ferma me erë Les Moulins de Lohan 65 MW – 130 milion dollarë

Projekti përfshin ndërtimin e një ferme me erë 65 MW në një 16 ha tokë në Lanouée, e vendosur në departamentin Morbihan të rajonit të Brittany, Francë.

Puna e ndërtimit filloi në TM2 2022 dhe pritet të përfundojë në TM4 2023.

Turbinat me erë janë të vendosura në pjesën juglindore të pyllit Lanouée që ndodhet në qytetin e Forges.

  1. Ferma me erë Askio III 50 MW – 100 milion dollarë

Projekti përfshin ndërtimin e një ferme me erë 50 MW Askio III në Kozani në Maqedoninë Perëndimore, Greqi

Puna e ndërtimit filloi në TM2 2022 dhe pritet të përfundojë në TM4 2023.

Projekti synon të prodhojë energji elektrike nga burimet e rinovueshme dhe do të jetë në gjendje të furnizojë me energji elektrike më shumë se 54,000 shtëpi.

Metodologjia: Kjo analizë është nxjerrë nga baza e të dhënave globale të projekteve të ndërtimit të GlobalData, e cila gjurmon projektet e reja të ndërtimit mbi 25 milionë dollarë nga shpallja deri në përfundim.

Kompania mëmë e Verdict GlobalData plc ofron informacion biznesi për 4000 kompanitë më të mëdha në botë./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending