Connect with us

Arkitekturë

10 filmat me arkitekturë të mrekullueshme që mund t’i shihni gjatë izolimit

Published

on

Me qindra miliona njerëz janë aktualisht në izolim, “Dezeen’s India Block” ka zgjedhur për t’i shikuar 10 filma artistikë që përdorin arkitekturën në mënyra emocionuese, si shpërqendrim nga mërzia e shkaktuar nga koronavirusi.

Parasite, 2019

Shtëpia e familjes së pasur në komedinë e errët që fitoi Oskar-in, i regjisorit Bong Joon-ho me linja moderne të shkëlqyera dhe mobilie të shtrenjta, është e ndërtuar nga arkitekti imagjinar Namgoong Hyeonja. Rezidenca ishte në të vërtetë puna e drejtorit të prodhimit Lee Ha-Jun dhe ishte e përbërë nga grupe të shumta, të prera së bashku për ta dhënë përshtypjen e një ndërtese.

Metropolis, 1927

Metropolis është një film fantastiko-shkencor nga vitet 1920 me regji nga regjisori Fritz Lang, ku një histori e robotëve dhe e luftës së klasave zhvillohet në një qytet ogurzi të rrokaqiejve.
Drejtorët e artit Otto Hunte, Erich Kettelhut dhe Karl Vollbrecht krijuan një qytet vizualisht mahnitës për biznismenë të pasur. Ndërtesat në art deco, gotik dhe stili Bauhaus janë krijuar për të dhënë një vizion mahnitës të së ardhmes.

Bluderunner, 1982

I Vendosur në të ardhmen – Los Angeles në vitin 2019, filmi flet për një gjuetar të bujarisë që gjurmon kopje të robotëve.
Ndikime të tjera vizuale dhe arkitekturore përfshijnë skicat e arkitektit futurist Antonio Sant’Elia, në veri-lindje të Anglisë, ku Scott u rrit.

Ghost in the Shell, 1995

Përralla e cyberpunk e Mamoru Oshii merr shenjat e saj arkitekturore nga Hong Kongu i viteve 1990, qyteti më futuristik i Azisë.
Drejtoresha e artit Hiromasa Ogura vizitoi qytetin dhe prodhoi një mori fotografish, skicash dhe pikturash që formuan bazën e peizazhit të animacionit.

Black Panther, 2018

Filmi me superhero i Marvelit “Black Panther”, zë vend në vendin imagjinar të Wakanda – një mbretëri e fshehtë afrikane e teknologjisë së lartë. Dizajneri i vendosur Hannah Beachler shikoi punën e arkitektit Zaha Hadid për të krijuar një vizion atrofuturist të një qyteti të lirë nga kolonializmi.
Për Dezeen, Beachler ka thënë se ajo që ai ka synuar është që njerëzit ta ndiejnë punën e Zaha Hadid për arkitekturën moderne.

Playtime, 1967

Jacques Tatischeff drejtoi dhe luajti në komedinë Playtime, ajo tërheq argëtim në një Paris absurd, modernist nga e ardhmja.
Skenat u filmuan në grupe të mëdha të ndërtuara posaçërisht për filmin, të quajtura Tativille.

Hight-Rise, 2015

Bazuar në romanin e JG Ballard në 1975 me të njëjtin emër, High Rise shënon zbritjen në kaos të një blloku kullash luksoze 40-katëshe në Londër, ku banorët humbasin kontaktin me botën e jashtme ndërsa shpërthen lufta e klasave.
Regjisori britanik Ben Wheatley i tha Dezeen se filmi nuk është një kritikë e arkitekturës së vendit pas luftës, por u frymëzua nga mosmiratimi i tij për blloqet e kullave.

Rear Window,1954

Thrilleri klaustrofobik i Alfred Hitchcock, Rear Window, tregohet nga këndvështrimi fiks i një fotografi të mbërthyer në ambiente të mbyllura me një këmbë të thyer, i cili bëhet i fiksuar kur po kalon nëpër dritaret e fqinjit të tij.
Apartamentet e Greenwich Village të vendosura rreth një oborri bëhen hapësira për vrasje dhe intriga.

2001: A Space Odyssey, 1968

I adhuruar nga arkitektët dhe projektuesit kudo, udhëtimi shkencor i Stanley Kubrick në hënë, 2001: A space Odyssey ka shumë pak dialog e më shumë pamje.
Brendësitë e anijeve kozmike shfaqin dysheme të ndezura të rrjetave të ngushta me mobilie moderne të qershisë së kuqe,ku estetika dalluese e filmit ka nxitur shumë nderime dhe ekspozita.

Isle of Dogs, 2018

Përralla e çuditshme e animuar e Wes Anderson për një djalë dhe një ishull të karantinuar plot qen është vendosur në një Japoni dystopiane 20 vjet në të ardhmen.
Dizajneri i prodhimit Paul Harrod i tha Dezeen-it se ai ishte frymëzuar nga arkitektura Japoneze Metaboliste, veçanërisht nga puna e Kenzo Tange, kur hartonte grupe të ndërlikuara.
Harrod gjithashtu tërhoqi ilustrimet e periudhës Edo dhe “Hotel Imperial” të Frank Lloyd Eright në Tokio për të krijuar botën “djallëzore dhe të bukur” të “Trash Island” dhe qytetit Megasaki.

Arkitekturë

Formimi i përvojave të thella përmes arkitekturës dhe artit

Published

on

Hapësirat zhytëse janë mjedise shumë ndijore të destinuara për të krijuar përvoja ndikuese të krijuara përmes arkitekturës, dritës, imazheve, zërit dhe ndonjëherë edhe aromës së kuruar qëllimisht. Të “zhytesh” veten do të thotë të jesh tërësisht i mbështjellë në një botë të formuar vetëm nga të dhëna të menjëhershme shqisore. Përdorimi i mjeteve dixhitale për të krijuar këto mjedise për të shfaqur artin, për të krijuar ekspozita bindëse dhe për të shfaqur ngjarje të performancës është bërë gjithnjë e më popullor.

Përvojat evokuese si këto mund të ofrojnë një lehtësim nga përmbytja e përmbajtjes dixhitale të personalizuar dhe të nxisin takime të përbashkëta, të bazuara. Dizajni i tyre mund të ekzistojë në kryqëzimin e arkitekturës, dizajnit grafik, artit pamor, dizajnit të ndriçimit, muzikës dhe performancës. Ata nënvizojnë fuqinë e bashkëpunimit ndërdisiplinor për të krijuar momente të paharrueshme. Pra, çfarë roli luan arkitektura në formësimin e këtyre?

Përdorimi i arkitekturës stimuluese ndijore për të krijuar përvoja të fuqishme nuk është një tendencë e re. Pikturat afreske në kishat mesjetare, të përziera me dritën që rrjedh nëpër dritaret e tyre me njolla dhe me erën e temjanit, kishin për qëllim t’u jepnin vizitorëve të kishave ndjenjat e transcendencës. Imazhet e tyre, të kombinuara me rituale dhe aktivizime të tjera estetike ndijore, synonin të kuronin momente fetare eterike. Një shembull bashkëkohor i dizajnit zhytës është Muzeu Hebre në Berlin nga Daniel Libeskind.

Arkitektura është projektuar si një mënyrë tregimi, me dhoma që do të thotë të përcjellin ftohtësinë, zbrazëtinë, mungesën dhe konfuzionin. Dhomat e gjata dhe të ngushta me copa të vogla dritaresh qiellore shkaktojnë një ndjenjë mbylljeje. Në të njëjtën kohë, zonat me dysheme të pjerrëta ju bëjnë të ndiheni të paqëndrueshëm dhe të çorientuar.

Hulumtimet e reja tregojnë se këto takime estetike të krijuara nga angazhimi aktiv hapësinor kanë fuqinë për të gjeneruar raste me ndikim që mund të ndryshojnë në mënyrë aktive trurin e njerëzve. Neuroarts është një fushë psikologjike në zhvillim që studion se si artet dhe përvojat estetike mund të ndryshojnë trupin, trurin dhe sjelljen. Në kryqëzimin e artit, shkencës dhe teknologjisë, kërkimet e tyre tregojnë se shembujt artistikisht tërheqës mund të përmirësojnë shëndetin dhe mirëqenien e individëve dhe komuniteteve. Hapësirat që ngjallin një ndjenjë pranie të bazuar dhe inkurajojnë një lidhje aktive me mjedisin përmes ndjenjave të kuriozitetit dhe frikës mund të krijojnë përvoja transformuese.

Përhapja e këtij lloji mjedisi zhytës pasqyron dëshirën e njerëzve për të ndarë momente të thella artistike. Arkitektët kanë shumë për të kontribuar në këto mjedise, dhe ka gjithashtu shumë për të mësuar prej tyre. Popullariteti i dizajnit eksperimental flet për fuqinë e arkitekturës bindëse dhe fuqinë e mjedisit tonë të ndërtuar për të magjepsur njerëzit. Duke nxitur bashkëpunimin ndërdisiplinor, arkitektët mund të shfrytëzojnë potencialin e hapësirave angazhuese për të pasuruar jetën publike dhe për të nxitur lidhje domethënëse. Në një botë të etur për infrastrukturën sociale që ushqen instanca artistike në lëvizje, arkitektët mund të luajnë një rol kryesor në realizimin e këtij vizioni./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Ndërtesat industriale plotësojnë identitetin urban të qyteteve

Published

on

Në të njëjtën mënyrë që shoqëritë transformohen, kohët ndryshojnë dhe qytetet evoluojnë, arkitektura industriale modernizohet dhe teknikohet, ndonjëherë duke arritur në një gjendje braktisjeje ose rrënimi.

Duke kuptuar vlerën e saj si një trashëgimi e ndërtuar dhe duke qenë gjurmë e ndryshimeve teknologjike, sociale dhe kulturore, rinovimi dhe ose shndërrimi i fabrikave dhe depove të shumta industriale mund të çojë në rivitalizimin, rimëkëmbjen ose rritjen e zonave të ndryshme në qytetet e mëdha, duke përfshirë të reja përdorime dhe hapësira për kënaqësinë e qytetarëve të tyre.

Ndërtesat industriale plotësojnë identitetin urban të qyteteve dhe përfaqësojnë një mundësi për të vepruar sipas kushteve para-ekzistuese, duke ofruar mundësinë për të reflektuar mbi kriteret e restaurimit, konservimit, ndërhyrjes dhe rehabilitimit, ndër të tjera.

Duke marrë parasysh të menduarit dhe vizionin përpara, transformimi i këtyre hapësirave mund të arrijë përfitime në habitatin urban në afat të shkurtër, afatmesëm dhe afatgjatë, si dhe përmirësime të gjithanshme në cilësinë e jetës së komuniteteve. Tani, si mund të ndërhyhet në një ndërtesë industriale në mënyrë të përshtatshme dhe ta përshtatë atë në një përdorim të ri për t’i dhënë asaj një jetë të dytë?

E shpërndarë në të gjithë gjeografinë e qyteteve, thjeshtësia e ndërtesave të fabrikave karakterizohet nga një thjeshtësi materiale ku tulla ose betoni zakonisht dallohen në përbërjen dhe hapësirën e tyre. Përdorimi i strukturave me hapësirë ​​të madhe të ekspozuar pasqyron një arkitekturë kryesisht të një natyre funksionale, të projektuar për një qëllim specifik, por që përfaqëson një objekt dokumentar nga epokat e kaluara që shpesh mund të përdoret ose ruhet.

Duke pasur parasysh përshtatshmërinë dhe fleksibilitetin e tyre për të akomoduar përdorime të ndryshme, shumë profesionistë të arkitekturës propozojnë mbajtjen e hapësirave të punës, zyrave ose praktikave të bashkëpunimit në hapësirat ku kanë funksionuar më parë fabrika të mëdha, magazina dhe magazina industriale./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

A është arkitektura projektimi i hapësirave për okupimin e njeriut

Published

on

Pavarësisht aftësive të arkitektëve në projektimin e hapësirave për të ndikuar në sjelljen njerëzore, shpesh ka një mungesë në parashikimin dhe reagimin ndaj sjelljes së banorëve. Për të krijuar mjedise që nxisin mirëqenien, produktivitetin dhe angazhimin social, duhet të nxitet një marrëdhënie simbiotike midis ndërtesave dhe sjelljes njerëzore.

Kryqëzimi i studimeve arkitekturore dhe antropologjike formon një kornizë depërtuese për projektimin e hapësirave fizike të informuara nga sjellja njerëzore dhe konteksti kulturor.

Antropologjia është studimi i shoqërive njerëzore, kulturave dhe zhvillimit të tyre me kalimin e kohës. Tema shpesh ofron informacion se si njerëzit ndërveprojnë me mjedisin e tyre rrethues, një temë që përfiton nga praktika arkitekturore. Rëndësia e antropologjisë për arkitekturën qëndron gjithashtu në sigurimin e ndjeshmërisë kulturore dhe konsideratave të barazisë sociale, të gjitha duke promovuar dizajnin e hapësirave me në qendër përdoruesin.

Arkitektura dhe antropologjia kanë ndarë prej kohësh interesa të ngjashme në lidhje me mjedisin e ndërtuar dhe lidhjen e tij me sferën sociale të jetës njerëzore. Tradicionalisht, arkitektët fokusoheshin në aspektet fizike të ndërtesave, duke i parë ato si qëllime në vetvete. Ndërkohë, antropologët i kanë konsideruar strukturat e ndërtuara si mundësi për të kuptuar praktikat e ndryshme sociokulturore.

Një ndryshim ka ndodhur në të dy disiplinat në dekadat e fundit. Arkitektët janë larguar nga modernizmi dhe kanë përqafuar dizajne specifike kontekstuale, ndërsa antropologjia dhe shkencat e tjera shoqërore kanë adoptuar një “kthesë hapësinore”, duke u fokusuar në ndërveprimet midis njerëzve, elementeve jo-njerëzore dhe mjedisit të ndërtuar. Arkitektët tani janë gjithnjë e më shumë të shqetësuar me aspektet performuese të ndërtesave, duke zgjeruar interesin e tyre në studimet antropologjike. Të dy fushat ndajnë të përbashkëta metodologjike dhe teorike, duke lënë të kuptohet për një bashkëpunim të mundshëm si “antropologji arkitekturore”.

Thelbi i antropologjisë arkitekturore qëndron në njohjen se arkitektura shtrihet shumë përtej sferës së ndërtesave dhe hapësirave. Ai përmban një sërë elementesh, nga vetë strukturat fizike te materialet e përdorura, kontekstet kulturore që ato mishërojnë dhe praktikat e përditshme të banimit të tyre. Duke adoptuar një qasje ndërdisiplinore që kombinon njohuri nga antropologjia dhe arkitektura, projektuesit mund të fitojnë njohuri më të thella se si hapësirat i japin formë jetëve.

Antropologjia arkitekturore ofron një lente për të eksploruar tre aspekte themelore të praktikës arkitekturore: projektimin, arkivimin dhe banimin. Secili prej këtyre dimensioneve hedh dritë mbi aspekte të ndryshme të marrëdhënies njeri-mjedis, duke zbuluar rrjetën e ndërlikuar të ndërveprimeve që përcaktojnë botën tonë të ndërtuar.

Arkitektura shërben si reflektim i shoqërisë njerëzore. Mes kompleksitetit të epokës antropocene, kur ndërhyrjet njerëzore kanë ndryshuar planetin në një shkallë gjeologjike, të kuptuarit e marrëdhënieve midis njerëzve dhe vendit bëhet gjithnjë e më domethënës.

Për të kuptuar me të vërtetë këtë lidhje dhe për të projektuar ndërtesa më të jetueshme, ka nevojë për qasje të reja ndërdisiplinore që kombinojnë antropologjinë dhe arkitekturën. Kjo nuk është thjesht antropologjia e arkitekturës apo etnografia e përshtatur për arkitektët, por një qasje e re që i kapërcen këto këndvështrime: Antropologjia Arkitekturore./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending