Connect with us

Arkitekturë

10 dokumentarët dhe seritë e Netflixit për arkitekturën që duhet t’i shihni

Published

on

Netflixi nuk është vetëm një mundësi e mirë e relaksit, ai gjithashtu mund të përdoret si mjet i shkëlqyeshëm për të mësuar arkitekturën dhe urbanizmin. Për këtë arsye ne kemi përzgjedhur 10 seri dhe dokumentarë për arkitekturën të cilët duke i shikuar për t’u zbavitur në të njëjtën kohë mund të zgjeroni njohuritë tuaja, raporton Ndërtimi.info.

Më poshtë po ju ofrojmë listën e dokumentarëve dhe serive që duhet t’i shihni:

Abstrakti: Arti i Dizajnit (Abstract: The Art of Design)

Hyni brenda mendjes së dizajnerave më inovativ në shumëllojshmëri të disciplinave dhe mësoni se si dizajni ndikon në çdo aspekt të jetës.

Shtëpitë më të Jashtëzakonshme të Botës (The World’s Most Extraordinary Homes)

Arkitektët Piers Taylor dhe aktorja Caroline Quentin udhëtojnë rreth botës duke vizituar shtëpi të ndryshme. Një mundësi e mirë për të mësuar për programet e ndryshme të arkitekturës rezidenciale dhe zgjidhjeve dizajnuese.

Kombi i shtëpive të vogla (Tiny House Nation)      

Prezantuesi John Wisbarth dhe eksperti Zack Giffin përshkojnë Shtetet e Bashkuara duke ndihmuar familjet të shkëmbejnë shtëpitë e mëdha me shumë më të vogla, dhe me hapësira totalisht më të personalizuara.

Dizajne Madhështore (Grand Designs)

Prezantuesi Kivin McCloud prezanton njerëz të cilët i qojnë në një nivel tjetër shtëpitë e vetë-ndërtuara duke ndjekur çdo hap të ambicies së tyre që nga fillimi e deri në fund.

Minimalizmi: Dokumentar për Gjërat e Rëndësishme (Minimalism: A Documentary About the Important Things)

Njerëzit e dedikuar për të refuzuar idealin amerikan se gjërat sjellin lumturinë janë intervistuar në këtë dokumentar duke treguar se “sa më pak gjëra janë më shumë”.

Enteriere Mahnitëse (Amazing Interiors)

Në këto seri mësojmë se arkitektura nuk mund të gjykohet nga fasada e saj. Imagjinata e banuesve së bashku me profesionalistët krijon enteriere mahnitëse të cilat ofrojnë mënyra të reja të jetesës.

Sekretet e Kështjellave të Britanisë së Madhe (Secrets of Great British Castles)

Bashkohuni historianit Dan Jones në një udhëtim prapa në kohë kur strukturat ikonike të Britanisë ishin në zenitin e tyre dhe për banorët famëkeq të tyre.

Rri Këtu (Stay Here)

Dizajneri Genevieve Gorder dhe një ekspert i pasurive të paluajtëshme tregojnë se si të ktheni pronat e lëshuara me qera në një burim të madh të të hyrave.

 

 

Arkitekturë

Ruajtja e stilit arkitekturor në Beogradin Brutalist

Published

on

Brutalizmi është një stil arkitekturor thellësisht i ndarë – një nënkategori e lëvizjes moderniste që paraqiste përfundime të zhveshura prej betoni, forma të pazakonta dhe një estetikë padyshim unike.

Teksa rëndësia u shfaqë në Britaninë e Madhe të viteve 1950, shembujt më ikonë të këtij stili arkitekturor gjenden pa dyshim në Evropën Lindore – veçanërisht në territorin e ish-Jugosllavisë.

Duke kërkuar të rindërtonte një vend të prekur shumë nga Lufta e Dytë Botërore, qeveria socialiste ish-jugosllave u përpoq të rindërtonte shtetin, duke nxitur ndërtimin e blloqeve betoni të banimit, qendrave qytetare dhe monumenteve – një identitet vizual i vendosur midis lindjes dhe perëndimit.

Seriali fotografik i Alexey Kozhenkov “Hapësirat për erërat” është një eksplorim i arkitekturës brutaliste të Serbisë së sotme, veçanërisht arkitekturës së periferisë së Beogradit.

Një gamë ngjyrash e heshtur, prania e formave të grumbulluara dhe një ndjenjë dërrmuese e shkallës tipizojnë fotografitë në serinë e Kozhenkov, duke ofruar një pamje ndjellëse në një stil të qëndrueshëm arkitekturor.

Në serinë e Kozhenkov-it shfaqet dukshëm “Beogradi i Ri” – një komunë e Beogradit që paraqet arkitekturën moderniste që të kujton Brasilia dhe Chandigarh. Arkitektët e periudhës së pasluftës së dytë botërore ndërtuan lagje urbane me një mori ndërtesash brutaliste të larta, duke çuar në krijimin e pseudonimit “Blockovi” ose Blloqe, për të përshkruar karakterin arkitektonik të një qyteti që përqafoi të zhveshur- mbrapa, natyra monumentale e arkitekturës brutaliste.

Sidoqoftë, blloqet në vetvete nuk janë monolite në pamje. Konceptet dhe format e vetë blloqeve ndryshojnë nga blloku në bllok, duke krijuar zona dhe lagje urbane shumë të dallueshme, të cilat i përshtaten mirë përdorimit të tyre si hapësira publike – bosh dhe të ftohtë në dimër, por të gjalla dhe dinamike në muajt e verës.

Strukturat e shquara brutaliste në Beograd përfshijnë “Ndërtesën e TV” – një kompleks banimi me një fasadë ekspresive të përbërë nga nxjerrje kuboidale nga muri dhe “Genex Tower” – një pikë referimi artistike, e mirënjohur brutaliste që përmban një kullë rezidenciale dhe tregtare të lidhur. nga një urë dykatëshe.

Ndërtesat e apartamenteve Eastern City Gate gjithashtu shfaqen – një kompleks prej tre ndërtesash apartamentesh, secila prej 28 katesh. Forma trekëndore e ngjashme me hapat krijon një kontrast të thellë vizual me gjelbërimin përreth, dhe ato janë ndërtuar në një rreth, duke bërë që gjithmonë të duket se njëra ndërtesë është midis dy të tjerave.

Kohët e fundit, trashëgimia brutaliste e ish-Jugosllavisë po fiton njohje dhe vlerësim më të gjerë. Në janar të vitit 2021, pjesa qendrore e Beogradit të Ri u shpall monument kulture dhe në janar 2019, fotografitë e një prej ikonëve “Blockovi” – Blloku 23 – u bënë një ekspozitë e përhershme në Muzeun e Artit Modern të Nju Jorkut.

Autoritetet e Beogradit po mendojnë gjithashtu hapjen e më shumë pjesëve të një monumenti të shquar brutalist – ndërtesës së qeverisë së Pallatit të Serbisë – e cila aktualisht është e hapur vetëm një herë në vit.

Arkitektura brutaliste e Evropës, nga Polonia në Britani, është e gjerë në shtrirjen dhe diversitetin e saj, por është e diskutueshme në qytetin e Beogradit që stili arkitekturor gjeti vërtet një shtëpi.

Alexey Kozhenkov është një fotograf dhe entuziast i arkitekturës me bazë në Moskë. Ai është një admirues i zjarrtë i formave arkitekturore dhe një udhëtar, duke i mundësuar atij të fotografojë vende nga kënde që rrallë shihen në media. Veprat e tij përmbajnë një kombinim të gjeometrisë dhe atmosferës së menduar dhe njihen si në format online ashtu edhe në median e shkruar.(Archdaily)/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Stacioni i braktisur i trenit në Spanjë shndërrohet në hotel luksoz

Published

on

Në sfondin e maleve Pirinej të mbuluar me borë, thellë në luginën e Aragonit, shtrihet një ndërtesë mbresëlënëse dhe e bukur.

Mirë se vini në Stacionin Canfranc, dikur një stacion hekurudhor i braktisur, tani një hotel luksoz.

Stacioni Canfranc u hap si një qendër e pasur hekurudhore në vitin 1928, me një ceremoni inaugurimi ku morën pjesë Mbreti i Spanjës dhe Presidenti i Republikës Franceze; Hoteli ndodhet në Spanjë, por jo shumë larg kufirit francez.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Canfranc ishte dëshmitar i arrestimeve, spiunazhit dhe trafikut të arit. Në vitin 1970, stacioni i kishte mbyllur dyert.

Stacioni qëndroi i fjetur për dekada derisa filloi puna për të transformuar ndërtesën ende të bukur, por të lënë pas dore prej kohësh, në një hotel të operuar nga Barcelo Hotel Group.

Pas vitesh rigjenerimi, Canfranc Station mirëpriti mysafirët e tij të parë në janar 2023.

Adhuruesit e hekurudhave dhe historisë kanë zyrtarisht një destinacion të ri në listën e tyre, ndërsa kryebashkiaku i Canfranc Fernando Sánchez Morales thotë se vendasit e kanë pritur hapjen “me entuziazëm”.

“Ne jemi shumë të kënaqur që stacionin e kemi përsëri të gjallë dhe të ndritshëm,” thotë Sánchez Morales.

Edhe si një gërmadhë, Canfranc tërhoqi vizitorët: Fotografët u dyndën në stacion, i projektuar nga arkitekti spanjoll Fernando Ramirez de Dampierre, i etur për të kapur një pjesë të harruar të historisë hekurudhore evropiane.

Ata që gjejnë bukuri në ndërtesat e braktisura mund të sugjerojnë se hoteli ishte më tërheqës në këtë gjendje të frikshme dhe të rrënuar.

Por Stacioni Canfranc gjithashtu duket mjaft spektakolar pas rigjallërimit dhe tashmë po tërheq mysafirë të hotelit.

Arkitekti Thomas O’Hare për herë të parë hasi me Stacionin Canfranc rastësisht disa vjet më parë. Kur zbuloi se qendra e braktisur hekurudhore do të bëhej një hotel, O’Hare u zotua të kthehej pas përfundimit.

Sot, O’Hare, i cili jeton në Belfast në Irlandën e Veriut, është me pushime në hotel me familjen e tij.

“Pjesa e jashtme është shumë madhështore dhe sigurisht të jep përshtypjen e udhëtimit nga një kohë tjetër,” thotë O’Hare.

O’Hares po i kalojnë ditët e tyre duke skijuar në Candanchu, një nga vendpushimet më të vjetra të skive në Spanjë, i cili është fqinj me hotelin./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Arkitektët që nuk adoptojnë biomaterialet në projekte të ndërtimit janë “dinosaurë”, thotë arkitekti kanadez Michael Green

Published

on

Pionieri kanadez i drurit masiv, Michael Green, ka goditur arkitektët që projektojnë ndërtesa me forma të pazakonta në vend që të përqafojnë biomaterialet.

Përdorimi i produkteve të projektuara të drurit për të zëvendësuar betonin dhe çelikun është një hap në drejtimin e duhur, por nuk duhet të konsiderohet si fundi i lojës, tha Green, drejtor i Michael Green Architects me bazë në British Columbia dhe një avokat i hershëm për ndërtimin e lartë me dru.

“Shumë arkitektë thonë “Oh, bëra një ndërtesë me lëndë druri. Kontrollo kutinë. Unë jam një arkitekt i qëndrueshëm”, tha Green për Dezeen.

“Nuk ka gjë të tillë si të jesh një arkitekt i qëndrueshëm.”

“Unë mendoj se druri masiv është më i miri nga më të mirët tani,” vazhdoi ai. “I inkurajoj të gjithë ta ndjekin atë. Por mos u ndalni në ato dafina.”

Druri masiv është një material i projektuar që lidh së bashku fibrat e drurit në një proces industrial që do të thotë se shpesh mund të përdoret për të krijuar struktura si një alternativë ndaj çelikut dhe betonit, por me një gjurmë karboni shumë më të vogël.

Që lëvizja e masës së drurit të ketë rëndësi, ajo duhet të çohet përpara në një qasje vërtet globale ndaj një ndërtimi inovativ që merr parasysh ekosistemet lokale duke kufizuar ndërtimin e panevojshëm, argumentoi Green./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending