Connect with us

Aktuale

Zvicra është vendi ku njerëzit më shumë jetojnë me qira se në shtëpi të blera, ja pse?

Published

on

Pse kaq shumë zviceranë preferojnë të marrin me qira në vend që të blejnë shtëpinë e tyre?

Mund të jetë akoma kështu, por rritja e qirave po i shtyn shumë njerëz të mendojnë nëse blerja e një shtëpie apo apartamenti është e duhura për ta, përcjell albinfo.ch.

Natyrisht, kostoja kryesore me të cilën do të përballeni është vetë prona, por tarifat e tjera, si kostot ligjore, tarifat e agjentëve, taksat dhe të ngjashme, mund ta bëjnë blerjen shumë më të shtrenjtë se sa mund të mendoni ndryshe.

Së pari, mendoni nëse blerja e një shtëpie është apo jo e duhura për ju.

Në përgjithësi, blerësit ka të ngjarë të jenë përgjegjës për kosto shtesë deri në katër për qind, ndërsa shitësit mund të duhet të paguajnë deri në gjashtë për qind.

Këtu janë disa nga kostot e fshehura të blerjes së një shtëpie në Zvicër.

Shpenzimet noteriale

Ndërsa kjo mund të duket si shumë para vetëm për një nënshkrim ose një vulë, noterët luajnë një rol të rëndësishëm për të siguruar që gjithçka të kryhet ligjërisht dhe në parandalimin e mashtrimit.

Disa kosto noteriale janë gjithashtu një kërkesë ligjore, kështu që nuk mund të dilni nga pagesa e tarifave.

Kostot noteriale janë standarde në shumicën e marrëveshjeve të blerjes së pronave, megjithatë ajo që është disi unike në Zvicër është se blerësit dhe shitësit shpesh i ndajnë kostot e noterëve.

Shkalla në të cilën do të ndodhë kjo do të varet nga kantoni, prandaj kontrolloni noterin në kantonin ose komunën tuaj për më shumë informacion.

Tarifat e noterit do t’ju rikthejnë kudo deri në një për qind të çmimit të blerjes.

Tarifat e noterëve janë më të larta në Zvicrën frëngjisht dhe italishtfolës dhe priren të jenë më të ulëta në Zvicrën gjermanishtfolëse, përveç Bernës.

Kini kujdes të kontrolloni të gjitha kostot e fshehura përpara se të blini një shtëpi në Zvicër. Foto nga Firmbee.com në Unsplash

Depozitë

Para se të filloni të mendoni për blerjen e një shtëpie, duhet të dini se në Zvicër kërkohen depozita më të larta se shumë vende të tjera.

Depozita minimale në Zvicër është rreth një e pesta (20 për qind) e kostos totale të blerjes.

Kjo është shumë më e lartë se pesë për qind që shihet shpesh në vendet anglishtfolëse, por është shumë më e ulët se 40 për qind që ndonjëherë kërkohet në Gjermani.

Ndërsa ju mund të keni ndjerë që ëndrrat tuaja për pronësinë e shtëpisë të zhduken me një zhurmë, vetëm gjysma e atyre parave duhet të vijnë në para.

Gjysma tjetër mund të dalë nga fondi juaj i pensionit – edhe pse nëse sapo keni ardhur në Zvicër, mund të mos keni aq shumë para të depozituara atje.

Kostot e hipotekës

Nëse nuk jeni një nga të paktët njerëz me franga të mjaftueshme në bankë vetëm për të blerë një shtëpi plotësisht, do t’ju duhet të merrni një hipotekë për të blerë një shtëpi në Zvicër (shikoni pikën e mëparshme mbi depozitat për një tregues të për sa nga çmimi i blerjes do të jeni përgjegjës).

Mbani në mend se ndërsa normat e hipotekës priren të jenë më të ulëta në Zvicër, periudhat e shlyerjes janë më të gjata.

Pra, ndërsa periudha më e gjatë që mund të paguani hipotekën tuaj në vende të tjera është 30 vjet, hipotekat zvicerane që zgjasin nga 50 deri në 100 vjet mund të jenë relativisht të zakonshme.

Ju gjithashtu do të duhet të paguani një ‘tarifë regjistrimi të hipotekës’.

Vlera e qirasë së pronës

Për shumë të ardhur nga jashtë, kjo mund të jetë paksa e papritur, por Eigenmietwert është një shifër tatimore që duhet të keni parasysh nëse blini një pronë.

Pavarësisht nëse jeni duke blerë për një investim apo jo, mund t’ju duhet të llogaritni shifrën Eigenmietwert, e cila është një vlerë teorike e qirasë për pronën.

Ndërsa do të varet nga një sërë gjërash të ndryshme që këshilltari ose kontabilisti juaj tatimor është në pozicion më të mirë për të diskutuar, tarifa Eigenmietwert të paktën pjesërisht do të kompensohet nga zbritjet, por ia vlen të dini kur jeni duke menduar të blini.

Ndoshta çuditërisht, Eigenmietwert është jopopullor në mesin e shumë njerëzve. Politikanët kanë shtyrë legjislacionin për të kërkuar heqjen e tij për dekada – duke përfshirë deri në shtator 2021 – por mbetet jashtëzakonisht e vështirë të vrasësh./Media Ndërtimi

Aktuale

Pas Danimarkës, edhe Belgjika propozon ta ndërtojë një burg në Kosovë

Published

on

Pas Danimarkës, edhe në Belgjikë është hedhur ideja për ndërtimin e një burgu në Kosovë ku shteti belg do t’i sillte të burgosurit pa dokumente për të vuajtur dënimin. Këtë ide e ka thënë deputeti belg Theo Francken nga partia “N-VA” në një intervistë për gazetën “Het Nieuwsblad”.

Sipas deputetit Francken, kjo ide përshtatet në mënyrë të përkryer me ndalimin e azilit, gjë që partia e tij e ka kërkuar prej kohësh.

Propozimi i deputetit Francken është përfshirë në manifestin zgjedhor të N-VA. Ai e sheh edhe si zgjidhje për dekonstruksionin e burgjeve.

Mediat belge shkruajnë se stafi i burgjeve belge do të jetë i lumtur për një ide të tillë, megjithatë sa është e realizueshme?

An-Sofie Vanhouche, profesoreshë e kriminologjisë në VUB, ka zbutur pritshmëritë lidhur me këtë ide. Sidomos nëse krahasimi bëhet me Danimarkën, sepse marrëveshja Danimarkë-Kosovë nuk është zhvilluar plotësisht.

“Burgu në vetvete është ndërtuar tashmë. Megjithatë shumë gjëra duhet të rregullohen dhe shumë mbeten të paqarta,” tregon Vanhouche nga bisedat që ajo pati me kolegët e saj danezë në shkurt.

Ndërtimi i një objekti është mjaft i thjeshtë, transferimi i njerëzve në Kosovë nuk është, thotë ajo.

“Të arrestuarit nuk duan thjesht të transferohen në një vend tjetër. Vetëm për shkak se janë dënuar nuk do të thotë se ata nuk i ruajnë të drejtat e tyre.”, ka thënë ajo.

Vanhouche ka ngritur edhe pikëpyetje nëse mund të garantohen të drejtat e njeriut në burgjet në Kosovë.

“Ky është problemi i parë për Danimarkën. Shumë avokatë nuk e konsiderojnë këtë të realizueshme.”, ka shtuar ajo./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Mbahet “Konferenca Studentore Ndërkombëtare e Inxhinierisë së Ndërtimit” (ISCCE 2024)

Published

on

Sot, në mjediset e Fakultetit të Inxhiniersië së Ndërtimit këtu në UP, filloi maratonën tre-ditore “Konferenca Studentore Ndërkombëtare e Inxhinierisë së Ndërtimit” (ISCCE 2024). Rektori i Universitetit të Prishtinës, Prof. Qerim Qerimi, bashkë me Rektorin e Universitetit Politeknik të Tiranës, Prof. Andrea Maliqari, dhe Dekanët e Fakulteteve të Inxhinierisë së Ndërtimit në Prishtinë, Prof. Florim Grajçevci dhe Tiranë, Prof. Neritan Shkodrani, nën një tempull të dijes ngritën në piedestal arritjet e studentëve të fushave të inxhinierisë së ndërtimit, duke i kurorëzuar në këtë Konferencë Ndërkombëtare.

Në panele të rezervuara iu kushtua rëndësi edhe folësve të ftuar nga anë e mbanë bota. Profesorë e inxhinierë të shquar nga Prishtina, Tirana, Stambolli, Praga, Vjena e Shkupi, shpalosën para më shumë se 300 pjesëmarrësve, hulumtime shkencore e tema inxhinierike të prekura për herë të parë në rajon.

Ky event i shënuar është arritje e madhe për të gjitha institucionet e Universitetit të Prishtinës, marrë parasysh gamën e madhe shkencore që po e shpalosë.

Nën organizimin e Fakulteteve të Inxhinierisë së Ndërtimit në Universitetin e Prishtinës dhe Universitetin Politeknik të Tiranës, sot filloi kjo konferencë me përmasa tejet të kënaqshme duke ngritur nivelin akademik të studentëve në Universitetin tonë dhe më gjerë.

Maratona e kësaj ngjarje të shënuar vazhdon edhe për dy ditë të tjera radhazi, për të shpërfaqur edhe punën e shkencore të studentëve pjesëmarrës./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Një e treta e evropianeve nuk e kuptojnë se si funksionon inflacioni

Published

on

Një e treta e evropianeve nuk e kuptojnë se si funksionon inflacioni, sipas një sondazhi të Eurobarometrit. I njëjti sondazh zbuloi se vetëm 18% e qytetarëve të BE-së ishin në gjendje të tregonin një nivel të lartë edukimi financiar. Sipas sondazhit, 65% e qytetarëve të BE-së janë të vetëdijshëm se, në kohë inflacioni pozitiv, fuqia blerëse e parave të tyre ulet, që do të thotë se ata mund të blejnë më pak se më parë me të njëjtën sasi parash.

Në tetor 2022, inflacioni vjetor në BE arriti nivele të papara në katër dekadat e mëparshme në 11.5%. Ndërsa rritja e kostos së jetesës ishte shqetësimi më urgjent për 93% të evropianëve në atë kohë, me sa duket një e treta e qytetarëve të BE-së nuk e dinë se si inflacioni ndikon në jetën e tyre. Sondazhi i Eurobarometrit, i kryer në mars-prill 2023, përfshiu pyetje mbi njohuritë financiare dhe sjelljen për të matur njohuritë financiare në të gjithë vendet e BE-së.

Vetëm rreth një e katërta e të anketuarve (26%) në BE iu përgjigjën saktë të paktën katër nga pesë pyetjet mbi njohuritë financiare. Gjysma iu përgjigj saktë vetëm dy ose tre pyetjeve, ndërsa një tremujor tjetër i gjeti pyetjet veçanërisht sfiduese. Performuesit më të mirë ishin Holanda (43%), Danimarka (40%), Finlanda (40%) dhe Estonia (39%) ku rreth katër në 10 të anketuar shfaqin një nivel të lartë njohurish financiare. Rumania dhe Portugalia raportuan rezultatet më të këqija në nivelet e larta të njohurive financiare me 13% dhe 16%, respektivisht.

Ndër katër ekonomitë e mëdha të BE-së, vetëm Gjermania kishte një rezultat më të lartë se mesatarja e BE-së në këtë tregues. Ndërsa rezultatet e Francës dhe Italisë ishin pak më poshtë mesatares së BE-së, kjo shifër ishte dukshëm e ulët në Spanjë me 19%.

Anasjelltas, përqindja me një rezultat të ulët ishte më e larta në Qipro dhe Rumani (të dyja 30%), e ndjekur nga Greqia (29%) dhe Portugalia (28%). Sondazhi zbuloi se 35% nuk e kuptonin se si inflacioni ul fuqinë e tyre blerëse. Pyetja ishte: Në BE, 22% thanë se mund të blinin të njëjtën sasi, dhe 7% u përgjigjën se mund të blinin më shumë se sot. Gjashtë përqind e pjesëmarrësve nuk kishin përgjigje.

Përqindja që iu përgjigj saktë kësaj pyetjeje (“Më pak se sa mund të blini sot”) ishte nën 60% në Qipro, Portugali, Greqi, Rumani dhe Itali, ndërsa Finlanda dhe Estonia kishin përqindjen më të lartë me 84%. Njohuria e përgjithshme financiare bazohet në njohuritë financiare dhe rezultatet e sjelljes. Mesatarisht, në të gjithë BE-në, 18% e të anketuarve kanë një rezultat të lartë për nivelin e përgjithshëm të edukimit financiar, 64% kanë një rezultat mesatar dhe 18% një rezultat të ulët.

Përqindja me një rezultat të lartë varionte nga 11% në Portugali dhe Letoni në 27% në Danimarkë, Slloveni dhe Suedi dhe 28% në Holandë. Përkundrazi, përqindja me një rezultat të ulët ishte më e larta në Finlandë (27%), Letoni (24%), Belgjikë (22%) dhe Spanjë (22%). Duke parë rezultatet e nivelit socio-demografik, proporcioni me një rezultat të lartë në arsimimin e përgjithshëm financiar është më i lartë midis:

meshkuj (24% krahasuar me 13% të femrave);

të anketuarit e moshës mbi 39 vjeç (20%, krahasuar me 13% të moshave 18-24 dhe 16% të atyre të moshës 25-39 vjeç);

të anketuarit me nivel të lartë arsimor (26%, krahasuar me 16% të atyre me nivel të mesëm dhe 12% për ata me nivel të ulët arsimor).

BE-ja po punon për të siguruar që qytetarët e saj të kenë njohuritë dhe aftësitë që u nevojiten për të marrë vendime të mira financiare./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending