Connect with us

Trashëgimia

Zbulohet një thesar arkeologjik nën dyshemenë e katedrales së Notre Dame

Published

on

Gërmimet arkeologjike në Katedralen Notre Dame në Paris e kanë zbuluar një pasuri të pabesueshme në formën e statujave, skulpturave, varrezave dhe copëzave të kulmit origjinal, që daton që nga shekulli i 13-të, bën të ditur gazeta The Guardian.

Në këtë zbulim arkeologjik përfshihen edhe disa varreza antike të mesjetës, si dhe një sarkofag i plumbit në formën e trupit të njeriut i cili ishte varrosur nën dyshemenë e katedrales së shkatërruar nga zjarri, kurse ekspertët francez e kanë përshkruar këtë zbulim si “të pabesueshëm dhe emocional”, shton kjo gazetë britanike.

“Gjithçka është zbuluar vetëm 10-15 centimetra nën pllakat e dyshemesë. Ishte goxha e papritur që të gjenim gjëra të tilla. Këtu gjenden artefakte të rëndësishme të cilat e dokumentojnë historinë e këtij monumenti”, ka deklaruar Christophe Besnier, i cili është duke e udhëhequr ekipin e shkencëtarëve të cilët janë duke i kryer gërmimet në përgatitje të terrenit për punimet e rindërtimit.

“Ky ishte një moment mjaft emocional. Papritur i gjetëm disa qindra pjesë, fragmente më të vogla dhe blloqe më të mëdha, në mesin e të cilave përfshihen skulptura të duarve, shputave të këmbëve, fytyrave, dekoreve arkitekturale dhe bimëve. Disa prej pjesëve e kanë ende ngjyrën origjinale,” theksoi arkeologu francez.

Zbulimi është bërë i ditur nga Instituti Kombëtar Arkeologjik i Francës. Ekipi që i ka gërmuar artefaktet, ishte ftuar nga ky institut për të kryer “gërmimet parandaluese” nën dyshemenë e katedrales, përpara se të ngrihej skela mbi 100 metra e lartë dhe 600 tonelata e rëndë, e cila do të shërbejë për renovimin e kulmit të kullës./Media Ndërtimi.

Trashëgimia

“Këndi i kurajos” me punime nga duart e viktimave të dhunës gjatë luftës së Kosovës

Published

on

Në Komunën e Skenderajt, të martën është përuruar “Këndi i kurajos”. Kënd, i cili përmban punime të punuara nga viktimat e dhunës gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Në njoftimin thuhet se, këto punime do të dhurohen për mysafirë të veçantë të kryetarit të komunës.

Në këtë ceremoni kanë marrë pjesë pjesë kryetari Fadil Nura, kryesuesja e Kuvendit, Adelina Spahiu, drejtoresha e Qendrës për Promovimin e të Drejtave të Grave në Drenas, Kadire Tahiraj, drejtoreshat e Ekzekutivit, zyrtare të Komunës dhe aktiviste.

Këtë nismë e ka ndërmarrë Qendra për Promovimin e të Drejtave të Grave në Drenas, e cila merret me identifikimin e viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës, thuhet në njoftim./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trashëgimia

Restaurohet shtëpia tradicionale ‘Ryshyt Këpuska’ në Gjakovë

Published

on

Ministri i Kulturës, Hajrullah Çeku ka publikuar disa pamja pas restaurimit e shtëpisë tradicionale ‘Ryshyt Këpuska’ në Gjakovë.

“Jemi krenarë për punën që po bëhet nga profesionistët, për restaurimet e aseteve të trashëgimisë kulturore.”, tha ministri i Kulturës, Hajrullah Çeku, teksa shtoi se kështu duhet ta ruajmë kujtesën historike të vendit dhe e formësojmë të ardhmen.

Continue Reading

Trashëgimia

Arkeologët nisin punën për zbulimin e plotë të amfiteatrit në Durrës

Published

on

Zbatimi i projektit që synon të nxjerr në pah të gjithë amfiteatrin e Durrësit filloi dy vjet pas bërjes publike të planeve me sondazhet arkeologjike në shpatin e kodrës ku monumenti mbështetet.

Në amfiteatrin e Durrësit kanë filluar të martën sondazhet, që synojnë zbulimin e elementeve të arenës ende të mbuluar, si dhe lidhjen me kodrën ku është mbështetur një pjesë e monumentit.

Drejtori i Qendrës Muzeore Durrës, Alban Ramohito tha për BIRN se sondazhet po realizohen nga firma “Altea & Geostudio 2000”. Leja e ministrisë së Kulturës ka mundësuar punimet e firmës së licensuar për ndërhyrje të këtij lloji – tha për BIRN Ramohito.

Specialistë dhe arkeologë po ndjekin nga afër punën që po kryhet në pjesën qendrore të amfiteatrit.

Ky është hapi i parë për zbatimin e projektit afatgjatë për hapjen e plotë të amfiteatrit të ndërtuar në shek II pas Krishtit. Projekti për hapjen e plotë të amfiteatrit si dhe për rehabilitimin e plotë e zonës qendrore të Durrësit u bë i njohur dy vjet më parë.

Bashkia e Durrësit, ministria e Kulturës dhe Fondacioni shqiptaro-amerikan për zhvillim AADF po bashkëpunojnë për zbulimin e plotë të monumentit më të madh që është gjetur deri tani në vendin tonë.

Amfiteatri i Durrësit u zbulua në vitin 1966 nga arkeologu i njohur Vangjel Toçi. Gjatë ekspeditave verore 1966-1970 u zbulua rreth 2/3 e monumentit, që ishte ndërtuar në periudhën e perandorit Trajan. Për hapjen e shkallareve dhe galerive autoritetet e kohës urdhëruan në pak javë prishjen e 33 shtëpive dhe transferimin e 50 familjeve, të cilat, pa e ditur, kishin banuar mbi një vepër monumentale 1900-vjeçare.

Megjithë kërkimet arkeologjike në hapësirën e amfiteatrit, në më shumë se 50 vjet nuk ka patur asnjë ndërhyrje me synim zbulimin e elementeve të tjerë të rëndësishëm. Projekti që pritet të zbatohet ka nisur me shpronësimet dhe kompensimet e familjeve që banojnë në pjesën veri-lindore të amfiteatrit./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending