Connect with us

Arkitekturë

Yasmeen Lari: Arkitektura sociale këmbëzbathur që përfiton njerëzimi dhe planeti tokë

Published

on

Arkitektja dhe humanistja pakistaneze argumenton për “arkitekturën sociale këmbëzbathur”, një filozofi dizajni që thekson bashkë-krijimin dhe materialet neutrale ndaj karbonit.

Current Work është një seri leksionesh që paraqet figura kryesore në botën e arkitekturës, urbanizmit, dizajnit dhe artit.

Current Work vë në pah praktikat me ndikim dhe inovativ të projektimit që sjellin perspektiva të ndryshme për sfidat bashkëkohore të strehimit.

Yasmeen Lari është bashkëthemeluesi dhe CEO i Fondacionit Heritage të Pakistanit, një organizatë që punon për të ruajtur artin dhe arkitekturën historike të vendit duke ofruar ndihmë humanitare në shkallë të gjerë për komunitetet lokale.

Që nga tërmeti i Kashmirit të vitit 2005, ajo e ka ripërqendruar karrierën e saj në materialet, teknologjitë dhe arkitekturat tradicionale në një proces që ajo e përshkruan si “mësim”.

Duke vendosur një model të qëndrueshëm, bazë për zhvillimin e mjedisit të ndërtuar të Pakistanit, ajo mbron “arkitekturën sociale të zbathur”, një qasje neutrale ndaj karbonit në qendër të grave për strehimin që thekson bashkëkrijimin dhe përdorimin e materialeve të qëndrueshme si bambu, gëlqere dhe baltë.

Nën udhëheqjen e Larit, Fondacioni Heritage ka ndihmuar në ndërtimin e mbi 40,000 strukturave neutrale ndaj karbonit në të gjithë Pakistanin.

Projektet e fundit përfshijnë:

Pakistan Chulah, një sobë me karbon zero të ndërtuar nga përdoruesi që zëvendëson flakët e rrezikshme të hapura në shtëpitë në të gjithë Pakistanin.

Qendra e Grave Bamboo, një strukturë bambu dykatëshe në të cilën gratë mund të shoqërohen dhe studiojnë, e ndërtuar mbi shtylla për mbrojtjen nga përmbytjet.

Qendra Kulturore Zero Carbon, një strukturë e madhe bambu e ndërtuar si pjesë e “kampusit me zero karbon” të Lari, një koleksion ndërtesash të komunitetit ngjitur me Nekropolin historik Makli pranë Thatta, Pakistan.

Yasmeen Lari u diplomua në Shkollën e Arkitekturës së Oksfordit (tani Universiteti i Oxford Brookes) në 1964 dhe u zgjodh në Institutin Mbretëror të Arkitektëve Britanikë (RIBA) në 1969. Ajo u zgjodh presidente e Institutit të Arkitektëve Pakistan në vitin 1978 dhe ishte kryetarja e parë e Këshillit të Arkitektëve dhe Planifikuesve të Qytetit të Pakistanit (PCATP) në 1983.

Ajo u tërhoq nga praktika arkitekturore në vitin 2000 pas projektimit të disa projekteve historike në Pakistan, duke përfshirë Hotelin Taj Mahal në Karaçi dhe Shtëpinë e Naftës Shtetërore të Pakistanit. Për punën e saj arkitekturore dhe humanitare, Lari është vlerësuar me Sitara-i-Imtiaz (Ylli i Dallimit), Hilal-i-Imtiaz (Gjysmëhëna e Dallimit), Çmimi Fukuoka për Artin dhe Kulturën Aziatike dhe Çmimin Jane Drew. . Ajo është autore dhe bashkëautore e disa librave dhe ka dhënë leksione të shumta brenda dhe jashtë vendit./Media Ndërtimi.

Programi do të moderohet nga urbanisti, regjisori dhe shkrimtari Cassim Shepard. Shepard jep mësim në programin e dizajnit urban në Columbia GSAPP dhe konsulton organizatat e drejtuara nga misioni mbi strategjinë editoriale dhe mediatike, angazhimin publik dhe projektet e planifikimit urban. Ai ishte redaktori themelues i Urban Omnibus.

Arkitekturë

Zaha Hadid përqafoi potencialin e arkitekturës dekonstruktive

Published

on

Duke rishikuar arkitekturën dekonstruktiviste, arkitektja e ndjerë, Zaha Hadid, “mbretëresha e kurbës” që projektoi Qendrën Heydar Aliyev dhe Qendrën Ujore në Londër, kishte mendime pozitive për potencialin e këtij lloji të ndërtimit.

Si arkitektja femër më e suksesshme në histori, Hadid i shtyu kufijtë e strukturës në lartësi të reja.

Momenti përcaktues për arkitekten e ndjerë britaniko-irake erdhi kur në vitin 1983, në moshën 32-vjeçare, ajo fitoi konkursin arkitektonik për të projektuar klubin privat The Peak në kodrat e Kowloon, Hong Kong.

Me kënde të guximshme, pamje që nxisin marramendje dhe konsolë që sfidojnë gravitetin, të gjitha të dala nga një “mal i krijuar nga njeriu”, pikturat e Hadid të Majës ishin një shfaqje e fuqishme e mundësive të dekonstruktivizmit.

Megjithëse nuk u ndërtua kurrë, skema ishte dëshmi e asaj që mund të pritej nga arkitekti në të ardhmen.

Ishte ky dizajn që formoi kontributin e Hadid në ekspozitën kryesore të Arkitekturës Dekonstruktiviste në Muzeun e Artit Modern të Nju Jorkut në 1988, ku ajo u shfaq së bashku me Frank Gehry, Rem Koolhaas, Daniel Libeskind, Peter Eisenman dhe Coop Himmelb(l)au.

Dekonstruktivizmi është një nga lëvizjet më me ndikim të arkitekturës së shekullit të 20-të. Seria profilizon ndërtesat dhe punën e përkrahësve të saj kryesorë – Eisenman, Koolhaas, Gehry, Hadid, Libeskind, Tschumi dhe Prix./Media Ndërtimi.

 

Continue Reading

Arkitekturë

“Vdekja e George Floyd është bërë një katalizator për ndryshimet sociale dhe rizhvillimin urban”

Published

on

Një e ardhme e re premtuese për Minneapolis po del nga trauma e vrasjes së George Floyd nga një oficer policie dy vjet më parë, shkruan një arkitekt vendas që e njihte atë, James Garrett Jr.

“Kam arritur të kuptoj vuajtjet dhe vdekjen e George Floyd (ose Big Floyd, siç e njihnim ne) si një katalizator dhe përshpejtues për një valë të re ndryshimesh shoqërore dhe rizhvillimit urban në të gjithë rajonin Minneapolis-St Paul. Qytetet janë organizma jashtëzakonisht të qëndrueshëm dhe elastikë, por kompleksiteti i sistemeve dhe strukturave të tyre organizative është i pasigurt edhe në kohët më të mira.”, shkruan arkitekti James Garret.

Mijëra procese të zakonshme duhen të ndodhin çdo ditë për t’i mbajtur gjërat në rregull: ndërtimi dhe mirëmbajtja rutinë e rrugëve publike, trotuareve, parqeve, shërbimeve komunale dhe infrastrukturës. Prodhimi, montimi dhe transporti. Transporti i zinxhirit të furnizimit nga portet e hyrjes në magazina, dyqane, restorante, shtëpi dhe biznese.

Mjekët, infermierët dhe stafi mbështetës i mbajnë spitalet dhe dhomat e urgjencës në punë. Zjarrfikësit dhe oficerët e zbatimit të ligjit u përgjigjen thirrjeve të krizës. Kjo valle e përditshme zhvillohet si orë, pa u vënë re, derisa nuk ndodh.

Hapësira e kontestuar urbane u bë shpejt shprehja më e dukshme e mosmarrëveshjes

Pasojat e menjëhershme të vrasjes së transmetuar globalisht të George Floyd rezultuan në një spirale të shpejtë në rënie të civilizimit dhe rendit në Qytetet Binjake, e vendosur në sfondin e një recesioni ekonomik brenda një pandemie globale.

Hapësira e kontestuar urbane u bë shpejt shprehja më e dukshme e kësaj mosmarrëveshjeje. Dhjetra kampe joformale të FEMA-blu-blu me sa duket lulëzuan brenda natës në lagjet tona.

Mijëra të rinj të privuar nga e drejta pushtuan rrugët e qytetit, trotuaret dhe rrugët e shpejta si një pararojë e rezistencës së unifikuar ndaj klimës së pabarazisë që bëri të mundura vrasje si Big Floyd. Ndërkohë, agjitatorët e bardhë nacionalistë dhe anarkistë të maskuar u fshehën mes protestuesve paqësorë, duke qëlluar, goditur, plaçkitur, djegur dhe shkatërruar pa dallim në çdo rast që paraqitej.

Megjithatë, nga kjo mjegull kaosi dhe përçarjeje, dolën disa iniciativa që sot po na ndihmojnë të rikrijojmë veten dhe t’i transformojmë komunitetet tona në vende më të drejta dhe gjithëpërfshirëse.

Në kohë reale, kushtet e patolerueshme dhe pabarazitë e pandërgjegjshme si në mundësi ashtu edhe në rezultate të vuajtura prej kohësh nga Black Minesotans u përballën me valë shpërthyese të rezistencës nga të rinjtë e pakënaqur në mënyra që rezonuan në të gjithë globin./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Kjo është ndërtesa më dekonsktruktive e projektuar nga Zaha Hadid Architects

Published

on

E projektuar nga Zaha Hadid Architects në vitin 1993, ndërtesa ishte një vepër kyçe në vendosjen e stilit të dekonstruktivizmit dhe tani shërben si një hapësirë ​​ekspozitash dhe ngjarjesh.

Forma dinamike e stacionit ishte përkthimi i ndërtuar i pikturave të hershme, vizionare të Hadid, të cilat portretizonin forma të çrregullta, dinamike “duke shpërthyer në copa të vogla” me një ndjenjë lëvizjeje që do të bëhej karakteristikë e stilit dekonstruktivist.

Në Stacionin e Zjarrfikësve Vitra në Gjermani, kjo ndjenjë lëvizjeje kapet në rrafshet fshirëse prej betoni të ekspozuar që prenë në të gjithë vendin përgjatë shtigjeve të informuara nga rrethina, e demonstruar në një animacion të shkurtër të prodhuar nga praktika.

Hapësirat jashtëzakonisht të ngushta, të pjerrëta të krijuara ku këta avionë përplasen së bashku, synojnë të krijojnë një ndjenjë “tensioni”, duke parashikuar nxitimin e papritur të aktivitetit që mund të ndodhë në çdo kohë nëse bie alarmi i stacionit.

“Kjo ndërtesë është ‘lëvizja e ngrirë’ – një shprehje e gjallë, e qartë e tensioneve të nevojshme për të qëndruar ‘vigjilentë’, për të shpërthyer në veprim siç kërkohet,” thonë nga Zaha Hadid Architects.

Për kritikët e dekonstruktivizmit, raportet se zjarrfikësit dyshohet se e kishin gjetur të vështirë për t’u përdorur ndërtesën shërbyen si provë se stili i jepte përparësi formës mbi funksionit. Sot, Muzeu i Dizajnit Vitra vazhdon të përdorë hapësirat për evente dhe ekspozita të vogla.

Përdorimi i betonit të ekspozuar për të krijuar mure këndore, të pjerrëta dhe skaje të dhëmbëzuara do të bëhej një shenjë dalluese e projekteve të hershme të Zaha Hadid, duke përfshirë Muzeun MAXXI në Romë dhe Qendrën Shkencore Phaeno në Ëolfsburg./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending