Connect with us

Auto

‘Volkswagen’ tërheq 260 mijë automjete të vogla për rrezik zjarri

Published

on

Kompania “Volkswagen” po i tërheq për mbi 260,000 automjete kompakte në SHBA, për shkak të një rreziku të mundshëm të rrjedhjes së karburantit që rrjedh nga një pompë brenda rezervuarit të gazit, e cila potencialisht mund të çojë në një rrezik zjarri, raporton media amerikane CNN.

Automjetet e prekura përfshijnë modele të ndryshme si Volkswagen Golf, Golf GTI, Golf Sportwagen, Jetta dhe Audi A3 të prodhuara ndërmjet viteve 2015 dhe 2020.Megjithatë, jo të gjitha vitet e modelit të secilit automjet janë të prekura dhe janë përfshirë vetëm versionet me rrota të përparme. Audi, e cila është marka luksoze e Volkswagen, ndan modele të lidhura ngushtë me “Volkswagen.”

Problemi është shfaqur nga një vulë e instaluar në mënyrë jo të duhur rreth një pompe thithëse pranë rezervuarit të gazit, e cila mund të lejojë që karburanti të grumbullohet në sistemin e bllokimit të avullit, duke çuar në rrjedhje të mundshme. Ndërsa “Volkswagen” ka deklaruar se nuk janë raportuar zjarre për shkak të këtij problemi, por rreziku mbetet i pranishëm.

Duke filluar nga mesi i prillit 2024, “Volkswagen” do t’u dërgojë letra pronarëve të automjeteve të prekur, duke i këshilluar ata që t’i vizitojnë shitësit për një zëvendësim të pompës pa asnjë kosto.Vlen të përmendet se disa nga këto modele janë tërhequr më parë në vitin 2016 për të njëjtin problem. Megjithatë, dokumentet në dosjen e tërheqjes së “Volkswagen” në Administratën Kombëtare të Sigurisë së Trafikut në Autostrada tregojnë se pompa e mëparshme e zëvendësimit të karburantit nuk e adresoi plotësisht problemin.

Pronarët e automjeteve mund të verifikojnë nëse automjeti i tyre është në listwn e automjeteve me këtë problem duke e vizituar faqen e internetit Safecar.gov të Administratës Kombëtare të Sigurisë së Trafikut në Autostrada ose duke kontaktuar shërbimin e klientit të Volkswagen në 800-893-5298 ose shërbimin e klientit Audi në 800-253-2834./Media Ndërtimi

Auto

Telsa prezanton versionin e përmirësuar të Model 3 Performance

Published

on

Tesla ka prezantuar zyrtarisht modelin e përmirësuar Model 3 Performance, i cili përdor aftësitë më të fundit të prodhimit dhe inxhinierisë.

Kompania pretendon se rezultati është “vetura e përsosur e përditshme me performancë të lartë”

Model 3 Performance u bë me njësi të re të energjisë që siguron një përmirësim prej 22 për qind në fuqinë e vazhdueshme, si dhe një rritje prej 32 për qind në fuqinë maksimale.

Falë këtyre ndryshimeve, sistemi me katër rrota, i përbërë nga dy motorë elektrikë, jep 517 kuaj-fuqi, i cili lejon veturën të përshpejtojë nga 0 në 100 kilometra në orë për 2.9 sekonda dhe të arrijë një shpejtësi maksimale prej 262 km/h. Mund të përshkojë 476 kilometra me një mbushje të vetëm të baterisë.

Përveç fuqisë së përmirësuar motorike, Tesla gjithashtu tregon për një “shasi më të aftë të orientuar drejt performancës”, por jo shumë detaje janë zbuluar.

Tesla Model 3 Performance tashmë mund të porositet, me dërgesat që fillojnë në maj ose qershor. Çmimi bazë është 52,990 dollarë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Tesla ul çmimet e modeleve të saj në mbarë botën

Published

on

Raportohet se Tesla ka ulur çmimet e tre prej pesë modeleve të saj në SHBA, e më pas vazhdoi me uljen e çmimeve në mbarë globin, duke përfshirë edhe Kinën dhe Gjermaninë.

Ky hap nga kompania vjen pasi ajo po përballet me rënie të shitjeve dhe ndodhet në luftë të intensifikuar shitjen e automjeteve elektrike.

Bëhet e ditur se kompania e Elon Musk ka ulur çmimet e Modeleve Y, X dhe S.

Tashmë Modeli Y në SHBA kushton 42,990 dollarë, Modeli S 72,990 dollarë dhe Modeli X 77,990 dollarë, shkruan the Guardian, përcjell Telegrafi.

Gjithashtu, Tesla ka ulur edhe çmimin e softuerit “Full Self-Driving” nga 12 mijë në 8 mijë dollarë.

Ndërkohë, në Gjermani çmimi i Modelit 3 është ulur në 40 mijë euro nga 42 mijë sa ka qenë. Ulje çmimesh ka pasur edhe në vende tjera evropiane, në Lindjen e Mesme dhe në Afrikë.

Ndryshe, kompania e Musk ka njoftuar edhe për shkurtimin e 10 për qind të stafit global të saj.

E këto veprime thuhet se i kanë dhënë fund një jave kaotike që përfshinte tërheqjen e të gjithë Cybertrucks shkaku i një defekti në pedalin e gazit.

Kompania ka njoftuar se shitjet e saj në mbarë botën kanë rënë ndjeshëm pasi konkurrenca është rritur dhe shitja e automjeteve elektrike është ngadalësuar./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Ford “tërheq” më shumë se 450,000 automjete për shkak të humbjes së mundshme të fuqisë lëvizëse

Published

on

Ford pritet “të tërheq” më shumë se 450,000 SUV dhe kamionçina kompakte në Shtetet e Bashkuara sepse mund të humbasin fuqinë e makinës si rezultat i një problemi të baterisë, tha në një alarm Administrata Kombëtare e Sigurisë së Trafikut në Autostrada.

Modelet e prekura përfshijnë SUV-të Ford Bronco Sport të prodhuara nga viti 2021 deri në 2024 dhe kamionçinat Ford Maverick të prodhuara nga viti 2023 deri në 2024, konkretisht në 456,565 njësi, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

NHTSA tha se Ford zbuloi se një “karikim i ulët” i baterisë mund të rezultojë në një “humbje të aksesorëve elektrikë si dritat e rrezikut, ose të shkaktojë humbje të fuqisë së makinës, duke rritur rrezikun e një përplasjeje”.

“Ne jemi të përkushtuar për të garantuar sigurinë dhe kënaqësinë e klientëve tanë”, tha Ford në një deklaratë për CNN./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending