Connect with us

Infrastrukturë

Vendoset gurthemeli për ndërtimin e hotelit të parë me 5 yje në Plazhin e Madh të Ulqinit

Published

on

Të shtunën në rivierën e bukur të Ulqinit është vendosur gurthemeli për ndërtimin e hotelit të parë me 5 yje në Plazhin e Madh. Resorti do të ketë 42.700 m2 dhe do të jetë një nga hotelet më të bukur në bregdetin e Adriatikut.

Ky resort është projektuar bazuar në parimet dhe rregullat e resorteve elitare me 5 yje dhe e gjithë përmbajtja e tij buron nga këto kërkesa. Përveç si një mundësi për të jetuar në një zonë bregdetare, ky transformim reflekton edhe përmirësimin e cilësisë së jetesës në mjedise të tilla të përziera.

Kompleksi përfshin rinovimin e hotelit ekzistues, si dhe ndërtimin e një të riu të kategorisë më të lartë, objekte të tjera të shumta dhe një shëtitore përgjatë Portit të Milenës. Ai do të gjenerojë shumë vende aktiviteti për qytetarët tanë dhe do të përfaqësojë, për tani një koncept unik në kilometrin e parë të Plazhës së Madhe.

Ofron një gamë të gjerë përmbajtjesh dhe hapësirash komerciale si restorante, dyqane, klube në çati, hapësira të gjelbra, kënd lojërash për fëmijë dhe hapësira të tjera rekreative, klub për fëmijë, qendër Wellness, vila, shëtitore dhe bulevarde të përdorura për të krijuar atë lidhje të pandërprerë midis të gjitha pamjet dhe përmbajtjet që ka për të ofruar vendpushimi.

Gjithçka funksionon në funksion të plotësimit të nevojave dhe rritjes së cilësisë së jetesës në këto koncepte rezidenciale dhe hoteliere./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending