Connect with us

Infrastrukturë

Vazhdon mungesa e fuqisë punëtore ndërtimore në SHBA

Published

on

Industria e ndërtimit në SHBA po përballet me një mungesë përkeqësimi të aftësive sipas një raporti të ri nga firma e kontabilitetit me bazë në Nju Jork Marcum.

Analiza vjetore e Marcum për Anketën e Hapjeve të Punës dhe Qarkullimit të Punës të Byrosë së Statistikave të Punës (JOLTS) tregon se teksa industria e ndërtimit në SHBA ka filluar ngadalë të rikuperojë vendet e punës të humbura në muajt e parë të vitit 2020, shkalla e rimëkëmbjes është dukshëm prapa asaj para- ritmin pandemik të rritjes së punësimit.

“Në dy muajt e parë të pandemisë, ndërtimi humbi rreth 1.1 milion vende pune, një rënie e barabartë me 14.2% të fuqisë punëtore të industrisë,” tha Dr Anirban Basu, kryeekonomisti i ndërtimit në Marcum dhe autor i raportit.

“Që nga janari 2023, të dhënat më të fundit të disponueshme që nga ky shkrim, janë afërsisht 7.9 milionë njerëz në listat e pagave të ndërtimit. Kjo është rreth 3.6% më shumë punonjës sesa industria kishte në fillim të pandemisë.

“Kjo është afërsisht 400,000 punonjës ndërtimi më pak se sa do të kishte pasur, bazuar në ritmin e punësimit 2015-2020, po të mos kishte ndodhur pandemia,” tha Basu.

Sipas raportit, sektori i ndërtimit të shtëpive ka shtuar punëtorë me një ritëm më të shpejtë se sektori jorezidencial.

Shkalla e rikuperimit në numrin e vendeve të punës do të ishte më e shpejtë nëse nuk do të ishte për mungesat e vazhdueshme të fuqisë punëtore në ndërtim.

“Industria e ndërtimit arriti mesatarisht 390,500 pozicione të hapura dhe të paplotësuara në vitin 2022, deri tani niveli më i lartë i regjistruar gjatë periudhës 21-vjeçare për të cilën Byroja e Statistikave të Punës ka të dhëna. Në janar 2023, një në 20 vende pune në ndërtim ishin të paplotësuara.”, tha Basu./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending