Connect with us

Aktuale

Top 5 Universitetet më të mira për të studiuar Arkitekturën në Evropë

Published

on

Të bëhesh arkitekt është sfiduese, dhe zgjedhja e kursit të duhur mund të jetë gjithashtu e vështirë. Në Evropë, ka shumë opsione, secila me stilin e saj unik të arsimit, shkollës dhe programit të mësimdhënies. Si një disiplinë që bie midis inxhinierisë dhe artit, zgjedhja e kursit të duhur kërkon kërkime të plota. Për më tepër, për studentët ndërkombëtarë, studimi në një vend tjetër paraqet sfidat e veta.

Studimi i arkitekturës në Evropë ofron mundësinë për të eksploruar periudha arkitekturore me ndikim si ato greke, romake, bizantine, romane dhe gotike. Ky eksplorim mund të ndikojë shumë në karrierën tuaj të ardhshme. Është e rëndësishme të mbani mend se të mësuarit nuk kufizohet në klasë, por gjithashtu përfshin marrjen e njohurive nga përvojat e përditshme.

Pra, këtu është një listë e universiteteve më të mira në Evropë për të studiuar Arkitekturë në 2025.

University College London (UCL)

 

Vendndodhja: Londër, Mbretëria e Bashkuar

Shkalla e pranimit: 7%

Si një nga shkollat ​​më të mira të arkitekturës në nivel global, e renditur si 1 në renditjen e universiteteve botërore të QS 2024 sipas Subject (Architecture & Built Environment), Shkolla e Arkitekturës Bartlett e UCL është e njohur për metodat e saj kërkimore dhe inovative të mësimdhënies. Programet e arkitekturës dhe urbanizmit fokusohen në bashkëpunimin ndërdisiplinor, dizajnin eksperimental dhe praktikat e qëndrueshme, duke përgatitur studentët për role udhëheqëse në këtë fushë. Gjithashtu, kur studioni në Londër, mund të keni një shans për të parë shumë muze të mëdhenj që janë afër kampusit kryesor të UCL, si Muzeu Britanik dhe Galeria Kombëtare.

AA School of Architecture

Vendndodhja: Londër, Mbretëria e Bashkuar Shkalla e pranimit: 10% Shkolla AA është e famshme për qasjen e saj inovative dhe eksperimentale ndaj edukimit arkitektonik dhe është e njohur për të diplomuarit e saj të famshëm: “Arkitektët më të famshëm kanë qenë këtu (herët a vonë).” Duke ofruar programe të ndryshme master të specializuara, shkolla thekson kërkimin e dizajnit, të menduarit kritik dhe bashkëpunimin ndërdisiplinor, duke tërhequr studentët dhe fakultetin në ballë të praktikës dhe teorisë arkitekturore. Gjithashtu, Shkolla AA ndodhet në Sheshin Bedford, i cili është afër Muzeut Britanik. Shkolla AA ofron programe master, duke përfshirë Masterin e Arkitekturës (MArch), MSc/MArch në Dizajn të Qëndrueshëm Mjedisor, MSc/MArch në Strehim dhe Urbanizëm, MSc/MArch në Urbanizëm të Peizazhit, MSc/MArch në Teknologjitë dhe Dizajn Emergjente. Programet njihen për mendimin e tyre kritik dhe bashkëpunimin ndërdisiplinor.

Delft University of Technology

Vendndodhja: Delft, Holandë Shkalla e pranimit: 65% Universiteti i Teknologjisë Delft renditet vazhdimisht në arsimin e arkitekturës dhe njihet për trajnimin e tij rigoroz teknik dhe qasjen inovative të dizajnit. Programi i arkitekturës në TU Delft fokusohet në integrimin e teknologjisë, kreativitetit dhe qëndrueshmërisë, duke nxitur një kulturë të fortë kërkimore dhe aplikim praktik. Qyteti ka më shumë gjasa të dominohet nga studentët dhe është gjithashtu i njohur me Johannes Vermeer.

ETH Zurich

Vendndodhja: Cyrih, Zvicër

Shkalla e pranimit: 27%

ETH Zurich vlerësohet shumë për përsosmërinë e saj në edukimin arkitektonik, duke kombinuar njohuritë teorike me aftësitë praktike të projektimit. Programi ofron një theks të fortë në dizajnin e qëndrueshëm, metodat llogaritëse dhe kërkimin ndërdisiplinor, duke e bërë atë një lider në inovacionin dhe teknologjinë arkitekturore.

ETH Zurich ofron një MSc në Arkitekturë, duke u fokusuar në dizajnin e qëndrueshëm, metodat llogaritëse dhe kërkimin ndërdisiplinor. Programi përfshin specializime në fusha të tilla si Sistemet e Integruara të Ndërtimit, Projektimi Urban dhe Historia dhe Teoria e Arkitekturës.

Manchester School of Architecture

Vendndodhja: Mançester, Mbretëria e Bashkuar

Shkalla e pranimit: 20%

Një bashkëpunim midis Universitetit Metropolitan të Mançesterit dhe Universitetit të Mançesterit, Shkolla e Arkitekturës së Mançesterit vlerësohet për qasjen e saj dinamike dhe të orientuar drejt praktikës. Departamenti thekson mësimin e bazuar në studio, dizajnin urban dhe të menduarit kritik, duke përgatitur studentët për karriera të ndryshme arkitekturore.

Shkolla ofron Master të Arkitekturës (MArch), MA në Arkitekturë dhe Urbanizëm, dhe MSc në Dizajn Urban dhe Planifikim Ndërkombëtar. Programet theksojnë mësimin e bazuar në studio, dizajnin urban dhe të menduarit kritik.

Politekniku i Milanos

Vendndodhja: Milano, Itali

Shkalla e pranimit: 32%

Si një ëndërr e shumë studentëve të interesuar për arkitekturën, Politecnico di Milano është një institucion i rangut të lartë për arkitekturë, i njohur për kurrikulën e tij gjithëpërfshirëse dhe theksin e fortë në dizajn dhe teknologji. Programi ofron trajnime teorike dhe praktike, duke u fokusuar në inovacionin, qëndrueshmërinë dhe ruajtjen historike në praktikën arkitekturore.

Polimi ofron disa programe master, duke përfshirë një MSc në Arkitekturë – Mjedis i Ndërtuar – Enterieri, një MSc në Arkitekturë – Dizajn Urban dhe Peizazh, dhe një MSc në Arkitekturë – Dizajn Arkitekturor dhe Histori. Programet fokusohen në inovacionin, qëndrueshmërinë dhe ruajtjen historike./Media Ndërtimi

Aktuale

Deodorantë, shishe uji plastike…: Çfarë nuk duhet të lini në vetura në ditët e nxehta?

Published

on

Dielli dhe nxehtësia kanë një efekt shkatërrues në disa gjëra që përdorim dhe nuk është e mençur t’i lëmë në vetura.

Duket e arsyeshme të mbani një shishe me ujë në veturën tuaj gjatë një vale të nxehtë. Megjithatë, bisfenoli A dhe ftalat në plastikë, kimikate që veprojnë si lidhës dhe e bëjnë plastikën fleksibël, po shkaktojnë shqetësim tek ekspertët që studiojnë efektet e tyre në shëndetin e njeriut. Lënia e ujit në shishe plastike në një makinë të nxehtë mund të bëjë që këto substanca të lëshohen në ujë, shkruan The Sunday Times.

Nxehtësia e madhe në vetura mund të dëmtojë bateritë e të gjitha pajisjeve që i përdorin, që nga kompjuteri, celularët… Ka edhe shishe me krem kundër diellit, të cilat nuk duhet t’i lini në diell (një paradoks interesant, apo jo?) sepse në disa raste mund të shpërthejnë. Më pas janë të gjitha spërkatjet, nga deodoranti tek llaku i flokëve. Kur temperatura arrin rreth 48 gradë Celsius, presioni në rezervuar rritet mjaftueshëm për të shkaktuar një shpërthim, thonë ekspertët. Kornizat plastike të syzeve të diellit mund të shtrembërohen dhe zbardhen, dhe lentet mund të shtrembërohen.

Disa ilaçe, si antibiotikët, duhen mbajtur në frigorifer. Ilaçet në përgjithësi nuk e tolerojnë nxehtësinë dhe disa prej tyre do të bëhen të papërdorshme pas ekspozimit ndaj temperaturave jashtëzakonisht të larta. Nëse përdorni injeksione adrenaline, dobia e tyre zhduket në automjetet e nxehta. E cila, natyrisht, është çështje jete ose vdekjeje.

Buzëkuqi do të shkrihet në temperatura të larta.

Është dokumentuar se kanaçet e gazrave mund të shpërthejnë kur ekspozohen ndaj nxehtësisë ekstreme. Edhe lëngu i portokallit mund të shpërthejë nëse lihet në makinë për një kohë të gjatë, dhe kjo do të thotë një brendshme ngjitëse…

Lënia e çakmakut të disponueshëm në makina në ditët e nxehta nuk është një ide e zgjuar. Shpërthimi i tyre mund të shkaktojë dëme të mëdha dhe madje të thyejë xhamin e përparmë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Themelohet Oda e Minierave të Kosovës

Published

on

Me ceremoni të mërkurën është bërë hapja e Odës së Minierave të Kosovës që u konsiderua një hap tejet i rëndësishëm për zhvillimin ekonomik, raporton Ekonomia Online.

Themeluesi, Mentor Demi, ka thënë se kjo ceremoni është një hap shumë i rëndësishëm në drejtim të zhvillimit të industrisë së minierave në Kosovë.

Alaudin Kodra, anëtar i Bordit në Odën e Minierave të Kosovës, ka thënë se gjeologjia e Kosovës, është e pasur dhe pikërisht kjo ka qenë një nga arsyet e fillimit të tij për punuar në Kosovë.

“Ligji minerar është ligj i mrekullueshëm i cilësisë së lartë për dallim nga. Pjesa perëndimore e Kosovës është një vazhdimësi e gjeologjisë së Shqipërisë. Kosovës i duhen kompani serioze, dua të iu urojë gjithë të mirat të keni suksese”, ka thënë nder tjera Kodra.

Zëvendësministri i Industrisë, Sipërmarrjes dhe Tregtisë, Mentor Arifaj, ka thënë se kontributi i madh për të ardhur deri te hapja e Odës është për tu vlerësuar.

“Do ta luajë një rol ndërmjet një katalizatori i akterëve të shumtë dhe investitorëve potencial qoftë vendor apo ndërkombëtarë. Oda do ta luajë një rol të rëndësishëm në kuptimin e avancimit duke përfshirë njësi të ndryshme në arenën ndërkombëtare në sektorin e minierave”, ka thënë ai.

Nurten Deva, Rektor i Universitetit Isa Boletini, ka thënë se zhvillimi i industrisë minerare ka një rol të rëndësishëm në zhvillimin ekonomik.

“E përgëzojë zotëri Demin për guximin që ka ndërmarrë një hap të tillë për themelimin e një odë nga privatët. Nuk e kanë pas mbështetjen e duhur për të arritur vizionin në planet e tyre strategjike”, ka thënë Deva. Andor Lips, Drejtori jo-ekzekutiv në Western Tethyan Resources, ka thënë se Osat kanë shumë të rëndësishme si një lloj urë lidhëse në mes të investitorëve të huaj dhe institucioneve shtetërore./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Gjykata e Apelit anulon vendimin për ndërtimin e hidrocentralit të Poçemit në Vjosë

Published

on

Pas 10 vitesh nëpër procese gjyqsore, banorët e Mallakastrës fituan të parën betejë ligjore për çështjet mjedisore në vendin tonë. Gjykata Administrative e Apelit në Tiranë anuloi të mërkurën vendimin për ndërtimin e hidrocentralit Poçem në lumin Vjosa. Gjykata i dha të drejtë banorëve dhe organizatave mjedisore, duke konfirmuar aktvendimin e plotë të shkallës së parë dhe argumentet e tij në mbështetje të pretendimeve të paditësve.

Vendimi shënon fitoren përfundimtare të çështjes së parë mjedisore të trajtuar nga Gjykata në Shqipëri.

Beteja ligjore ka nisur në dhjetor të vitit 2016 nga EcoAlbania, EuroNatur dhe Riverwatch, së bashku me 38 banorë të fshatit Kutë në Mallakastër. Ata kundërshtuan ndërtimin e hidrocentralit të Poçemit, duke pretenduar se “procedurat e ndjekura për dhënien e kontratës koncensionare si dhe procesi i konsultimeve me publikun, ishin zhvilluar në shkelje të legjislacionit shqiptar dhe të konventave ndërkombëtare”.

Banorët dhe organizatat fituan betejën e parë në maj të 2017, kur Gjykata Administrative e Shkallës së Parë vendosi në favor të tyre.

Palët e paditura janë Ministria e Mjedisit, Agjencia Kombëtare e Mjedisit, Avokati i Shtetit (në emër të Ministrisë së Energjisë) dhe shoqëria koncesionare (Kovlu Energy), të cilat apeluan vendimin e Gjykatës Administrative të Shkallës së Parë.

Pas 8 vitesh Gjykata e Apelit ka vendosur të rrëzojë padinë e tyre dhe të lërë në fuqi vendimin e Gjykatës Administrative të Shkallës së Parë.

Ndërkohë që vijonte kjo betje ligjore, banorë dhe organizata mjedisore si EcoAlbania nisën fushatën në mbrojtje të lumit Vjosa “Të shpëtojmë zemrën blu të Evropës”.

Pas një beteje të gjatë, në Mars 2023, lumi Vjosa dhe degët e tij Drino, Bënça, Shushica dhe Kardhiqi, u shpallën Park Kombëtar duke ofruar mbrojtje ligjore edhe nga 45 hidrocentralet e planifikura për t’u ndërtuar në gjithë basenin e Vjosës.

Drejtues i Eco Albania Olsi Nika në një reagim për mediat tha se “edhe pse ky vendim vjen në një tjetër realitet, pas shpalljes së Parkut Kombëtar të Vjosës, ne e konsiderojmë si një arritje për komunitetin, aktivistët dhe avokatët e angazhuar në mbrojtjen e lumit Vjosa, të cilët e kanë ndjekur këtë çështje me rigorozitet dhe vendosmëri”.

Hidrocentrali i Poçemit, ishte aktpadia e parë e një çështjeje mjedisore në Gjykatën Administrative në Shqipëri. Ajo i hapi rrugën shumë çështjeve të tjera mjedisore të ngritura nga organizatat dhe banorët për të kërkuar të drejtën për ruajtjen e pasurive natyrore të vendit.

Avokati i çështjes Vladimir Meçi tha se vendimi përfundimtar përbën një arritje në ndërtimin e praktikës gjyqësore administrative që lidhet me te drejtën mjedisore në Shqipëri.

“E gjithë ecuria e çështjes së kundërshtimit të ndërtimit të HEC-it të Poçemit në rrugë gjyqësore, është një model pioner për të gjithë ata që kanë qenë pjesë e tij, përfshirë Organizatat, komunitetin, ne avokatët por edhe vetë gjykatën”, tha Meçi./Mediqa Ndërtimi

Continue Reading

Trending