Connect with us

Auto

Tesla synon prodhimin e 500 mijë veturave në vit në fabrikën në Gjermani

Published

on

Tesla po punon me vrull në Gjermani, por ka hequr dorë nga prodhimi i plotë i baterive në këtë vend. Shkaku: lehtësimet tatimore në SHBA.

Së pari lajmi i mirë: Prodhuesi amerikan i makinave elektrike Tesla tani punëson më shumë se 10.000 njerëz në fabrikën e tij në Greenheide afër Berlinit, në Brandenburg. Këto të dhëna i ka publikuar agjencia gjermane e lajmeve dpa, e cila i referohet qarqeve biznesore atje. Tesla bëri të ditur në Twitter se aktualisht atje po prodhon 4.000 makina në javë – që do të thotë rreth 200.000 në vit.

Por qëllimi i fazës së parë nuk është arritur ende: Tesla i ka vënë vetes synim të prodhojë gjysmë milioni makina në vit në Greenheide dhe të ketë rreth 12.000 punonjës. Tesla është duke prodhuar makina elektrike në Gjermani që nga marsi i vitit 2022.

Lajmi i mirë është se Tesla ka nisur edhe prodhimin e komponentëve të baterive në Greenheide. Siç u tha, këto sisteme baterish do të përdoren “në të ardhmen e afërt” në automjetet e prodhuara këtu në Gjermani.

Pronari i Tesla, Elon Musk, i tha Gigafactory Berlin se kjo do të jetë fabrika më e madhe e baterive në botë. Në hapjen në mars 2022, ai tha se fabrika e baterive do të arrinte prodhimin masiv deri në fund të vitit 2023.

Por tani vjen lajmi i keq: Tesla me sa duket ka braktisur planet për të prodhuar bateri të plota në Gjermani. Kompania ka vendosur të tërhiqet dhe këtë pjesë të prodhimeve, për shkak të lehtësimeve, ta kalojë në Shtetet e Bashkuara.

“Fokusi i prodhimit të baterive të Tesla është aktualisht në SHBA për shkak të kornizës së krijuar nga Akti i Reduktimit të Inflacionit (IRA),” kumtoi kompania, duke e bërë atë një nga firmat e para që njoftoi ndryshimin e strategjisë e saj për shkak të lehtësimeve të reja tatimore në këtë vend.

Tesla fillimisht kishte planifikuar të prodhonte të gjitha bateritë në Brandenburg,me një kapacitet maksimal prej mbi 50 gigavat orë në vit. Por duket se kjo ka ndryshuar. Ndaj një zëdhënës i ministrisë së Ekonomisë së Gjermanisë tha se ata “po punojnë tani për të sqaruar arsyet” pas vendimit të Tesla. Ministria e Ekonomisë e Brandenburgut tha për aq sa ishte ajo në dijeni, ndryshimi i kursit nuk do të ndikojë në numrin e vendeve të punës në Greenheide.

Eksperti i automjeteve Ferdinand Dudenhofer sheh rreziqe në rritje për investimet në prodhimin e baterive në Gjermani. “Ne besojmë se rritja e mobilitetit elektrik do të pengohet – edhe për shkak se subvencionet në Gjermani janë ulur”, tha drejtori i agjencisë gjermane të lajmeve CAR – Qendra për Kërkime Automobilistike në Duisburg. “Kjo do t’i bëjë motorët me djegie të brendshme më të lirë për klientët përsëri.” Kjo do të thotë se do të nevojiten më pak bateri në Evropë”.

Që nga fillimi i këtij viti, Gjermania nuk subvencionon më blerjen e automjeteve hibride, automjete që përdorin një motor me djegie të brendshme dhe një motor elektrik. Edhe subvencionet për makinat me bateri janë ulur. Rrjedhimisht, shitjet e e-makinave kanë rënë në janar. Ndërsa vitin e ardhshëm 2024, subvencioni për blerjen e makinave elektrike do të vazhdojë të ulet.

Dudenhofer në një deklaratë për mediat gjermane iu referua edhe rreziqeve të çmimeve të larta të energjisë elektrike në Gjermani. Vendimi i Teslës në Berlin duhet të merret shumë seriozisht, tha Dudenhofer për dpa. Nëse i ashtuquajturi ligji anti-inflacion i Amerikës (IRA) mbetet ashtu siç është, prodhuesit gjermanë të automjeteve do të përpiqen të prodhojnë dhe instalojnë bateri në SHBA.

Në fund të janarit, Tesla njoftoi se do të investonte më shumë se 3.6 miliardë dollarë në zgjerimin e kompleksit të saj Gigafactory në Nevada, ku do të ndërtojë dy fabrika të reja – njëra për prodhimin e kamionit gjysmë elektrik të vonuar prej kohësh dhe tjetra, për prodhimin e baterisë së re 4680.

Së shpejti pritet që të publikohet edhe lajmi se Tesla do të ndërtojë një fabrikë të madhe në veri të Meksikës. Bisedimet intensive për këtë po zhvillohen. Bëhet fjalë për faktin se lehtësimet tatimore zbatohen vetëm për prodhimin në SHBA – si dhe disa vende ku bën pjesë edhe Meksika – por jo për vendet e BE-së.

Rivali i Tesla, Stellantis bëri të ditur se tashmë ka zhvendosur prodhimin në SHBA. Edhe Holcim AG, prodhuesi më i madh i çimentos në botë, pret që IRA t’i japë një shtysë të fortë operacioneve të kompanisë në Amerikën e Veriut. Linde, e cila prodhon gazra industriale, vlerësoi se mundësitë e investimit mund të tejkalojnë 30 miliardë dollarë vetëm në SHBA gjatë dekadës së ardhshme. Ndërsa në fillim të këtij muaji Air Liquide, e cila gjithashtu prodhon gazra industrialë, u zotua të shfrytëzojë një mundësi historike për të investuar në energji të pastër me ndihmën e IRA-s, por nuk dha detaje specifike. Këta janë vetëm disa nga lojtarët globalë që kaluan prodhimet në SHBA, duke përfituar nga programi i subvencionimit./Media Ndërtimi

Auto

Ford arrin marrëveshje me Tesla për të fituar qasje në stacionet e tyre të karikimit

Published

on

Ford Motor bëri të ditur se ka arritur marrëveshje me Tesla e cila do t’i lejojë pronarët e veturave elektrike të saj të kenë qasje në mbi 12 mijë njësi të Tesla Supercharger në Amerikën e Veriut që nga fillimi i vitit 2024.

Lidhja midis rivalëve e bën Ford-in prodhuesin e parë të madh të veturave që përqafon standardin e karikimit të Tesla-s, duke i dhënë prodhuesit të automjeteve qasje në rrjetin më të madh të Superchargers me shpejtësi të lartë në Shtetet e Bashkuara.

Qasja në stacionet e karikimit deri më tani konsiderohet si një nga pengesat kryesore në pranimin më të gjerë të veturave elektrike, kanë deklaruar analistët e tregut, shkruan Reuters, përcjell Telegrafi.

Tesla nëntorin e vitit të kaluar ka bërë të ditur se do të hapte modelin e vet të tarifimit për prodhuesit e tjerë të automjeteve dhe operatorët e rrjetit të tarifimit.

Një përshtatës i zhvilluar nga Tesla do t’u sigurojë Ford EV-ve të pajisura me portin e Sistemit të Karikimit të Kombinuar (CCS) qasje në Superchargers V3 të Tesla.

Ford do t’i pajisë veturat elektrike të ardhshme me standardin e karikimit të Tesla-s, duke hequr nevojën për një përshtatës për qasje të drejtpërdrejtë në Tesla Superchargers, duke filluar nga viti 2025.

“Ideja është që ne nuk duam që rrjeti i Tesla Supercharger të jetë si një kopsht me mure. Ne duam që ai të jetë diçka që mbështet elektrifikimin dhe transportin e qëndrueshëm në përgjithësi”, tha drejtori ekzekutiv i Tesla, Elon Musk, gjatë një bisede në Twitter Spaces me drejtorin ekzekutiv të Ford, Jim Farley./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Tesla Model Y ishte makina më e shitur në botë në tremujorin e parë

Published

on

Tesla Model Y ishte makina më e shitur në botë në tremujorin e parë të 2023, duke shënuar herën e parë ndonjëherë që një veturë elektrike e arrin këtë gjë, sipas JATO Dynamics

Shitjet e Model Y janë rritur në mbarë botën gjatë viteve të fundit, duke e vendosur makinën në trajektoren për t’u bërë vetura më e shitur në botë.

Arritja u parashikua fillimisht edhe përpara se makina të dilte në treg, pasi Tesla mendonte se vetura në fjalë mund të kishte kërkesë prej deri në një milion njësive në vit, raporton electrek, transmeton Telegrafi.

Ishte një qëllim ambicioz në atë kohë, me shumë që e konsideronin atë një shembull tjetër të një parashikimi “optimist” të Tesla-s, por vitin e kaluar Tesla tha se Model Y ishte në rrugën e duhur për t’u bërë makina më e shitur në botë në 2023.

Vitin e kaluar, Model Y ishte automjeti më i shitur në Evropë dhe Kaliforni, i katërti më i shitur në Kinë, pavarësisht shijeve të ndryshme të Kinës dhe disponueshmërisë së modelit në krahasim me pjesën tjetër të botës, dhe ishte në listën e dhjetë të parave të SHBA, por shumë prapa disa kamionçinave dhe SUV-ve. Këto performanca e bënë atë makinën e tretë më të shitur në mbarë botën.

Por tani, duket se parashikimi numër 1 i shitjeve të Tesla-s është realizuar. Modeli Y ka rrëzuar Toyota Corolla si makina më e shitur në botë në tremujorin e parë dhe duket se mund ta ruajë këtë pozicion për të gjithë vitin.

Dhe duke pasur parasysh uljet masive të çmimeve të Tesla-s këtë vit për Model Y, kjo me siguri do ta bëjë makinën të qasshme për më shumë njerëz në krahasim me vitin 2022.

Në të vërtetë, shitjet e Model Y tashmë janë në rritje krahasuar me vitin e kaluar. Në vitin 2022, Tesla kishte dy nga dhjetë makinat më të mira në botë, me Model Y që arriti 759 mijë shitje./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

BMW prezanton tre automjete të reja elektrike si pjesë e linjës së verës 2023

Published

on

Modelet e reja përfshijnë atë i4 xDrive 40 (një variant i i4 me të gjitha rrotat), i7 eDrive50 me një motor dhe atë hibrid 750e xDrive.

Përveç kësaj, prodhuesi i automjeteve prezantoi një sistem operativ të përditësuar infotainment për disa modele.

Modeli i4 xDrive 40 2024 është një variant me të gjitha rrotat, 396 kuaj-fuqi i Gran Coupe popullor. Automjeti tërësisht elektrik ka motorë të dyfishtë që ofrojnë një distancë prej 494 kilometra duke përdorur gomat standarde 18 inç (zbret në 453 kilometra me rrota opsionale 19 inç).

Përveç kësaj, automjeti elektrik mund të përshpejtojë nga zero në 60 në 4.9 sekonda. Modeli i4 xDrive40 do të fillojë nga 61,600 dollarë me një tarifë destinacioni prej 995 dollarësh. BMW pret që dërgesat me bazë në SHBA të fillojnë në tremujorin e tretë të vitit 2023.

Ndërkohë, i7 eDrive50 me rrota mbrapa fuqizohet nga një motor i vetëm GENS, që sjell 449 kuaj fuqi.

BMW do të njoftojë për detajet e gamës dhe performancës “kur të jetë afër lansimit” këtë vjeshtë, por dihet se modeli do të fillojë nga 105,700 dollarë (plus tarifa e destiancionit).

Së fundi 750e xDrive ka një motor me djegie të brendshme me gjashtë cilindra 308 kuaj-fuqi me një motor elektrik 194 kuaj-fuqi.

Përveç tjerash, diapazoni elektrik i këtij modeli plug-in hibrid vlerësohet në 56 kilometra.

Modeli 750e xDrive do të fillojë me 107,000 dollarë dhe të njëjtën tarifë destinacioni prej 995 dollarësh. Makina do të lansohet edhe në SHBA këtë vjeshtë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending