Connect with us

Infrastrukturë

Tenderi afro 1 milionësh në Prizren, dyshime për keqpërdorime

Published

on

Lëvizja Vetëvendosje në Prizren dyshon se tenderi 1 milionësh i pushtetit lokal është përshkruar me parregullsi të mëdha. Shkas është bërë zotimi i vogël i mjeteve në krahasim me shumën finale të tenderit.

Përfituesit e tenderit për hapjen e rrugës pyjore “Usha e Staneve në Vërmicë” u zgjodhën “G-PROJECT SH.P.K ; Gurëbardhi SH.P.K ; Renelual Tahiri SH.P.K“, me vlerën totale të ofertës 947 mijë e 778 euro e 75 cent, shkruan Insajderi.org

Në këtë tender kishin marr pjesë katër kompani, ku njëra prej tyre kishte ofruar rreth 300 mijë euro më pak se operatori fitues, por që është shpallur e papërgjegjshëm nga komuna.

Punët për këtë projekt janë paraparë të kryhen për rreth dy vite ose 600 ditë.

Lidhur me tenderin në fjalë, opozita ka hedhur dyshime për korrupsion. Nga Lëvizja Vetëvendosje – dega në Prizren kanë thënë se kjo kontratë u nënshkrua me çmim 15 herë më të lartë se që ishte paraparë fillimisht.

Shefi i Kabinetit të kryetarit Shaqir Totaj, Nehat Elshani tha se komuna në varësi prej rrethanave do ti siguroj mjetet financiare për realizimin e këtij projekti.

Komuna e Prizrenit zakonisht procedon në tenderim projekte dy vjeçare. Kontrata ne fjale ka kodin e planifikuar buxhetore nr. 52591 dhe numrin e kontratës së nënshkruar nr. 622-23-9232-511 ‘’Hapja e rrugës Udha e Staneve Vërmicë’’ dhe si te tilla keto projekte kanë dinamike të  madhe të punëve. Tradicionalisht në këto projekte Komuna iu është përmbajt obligimeve kontraktuale, andaj edhe në këtë projekt Komuna jonë do t’i kushtojë rëndësi dinamikes dhe obligimeve ndaj kontratës. Komuna e Prizrenit në varësi prej rrethanave do ti siguroj mjetet financiare për realizimin e këtij projekti“, ka thënë Elshani.

Tutje, ai tha se ky projekt është cilësuar me rëndësi dhe nuk ka mundur të jetë gjysmak.

Procedimi i këtij projekti është analizuar nga menaxhmenti komunal si projekt me rëndësi dhe si I tillë ky projekt nuk ka mundur te jetë gjysmak për arsye se nuk kishte mundur të jetë funksional“, tha Elshani për Insajderin.

Përkundër se zotimi i mjeteve ka qenë i vogël, vlera e paraparë e kontratës ka qenë në shumën prej 980 mijë eurosh. Që është më e lartë se sa shuma e ofertës që e ka fituar tenderin./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Dy kompani marrin dritën jeshile për projektin më të madh të sinjalizimit në botë me vlerë 1.1 miliardë dollarë

Published

on

Firma inxhinierike dhe e ndërtimit DT Infrastructure dhe specialisti i mjeteve lëvizëse dhe sinjalizimeve Alstom kanë fituar një marrëveshje prej 1 miliard dollarësh Australianë (1.1 miliardë dollarë) për të zëvendësuar sistemet ekzistuese të sinjalizimit dhe kontrollit të trenave në Perth, Australia Perëndimore.

Do të jetë projekti më i gjatë i sinjalizimit në botë për nga gjatësia e rrugës dhe do të shfaqë teknologjinë e kontrollit të trenave të bazuar në komunikimet Urbalis të Alstom (CBTC) të instaluar nga fuqia punëtore lokale e DT Infrastructure sipas një kontrate për Autoritetin e Transportit Publik të Australisë Perëndimore (PTA).

Pasi të përfundojë, projekti do t’i sigurojë Perth një rritje prej 40% në kapacitetin e rrjetit.

Projekti i sinjalizimit me kapacitet të lartë është pjesë e programit Metronet dhe siguron 750 vende pune në Australinë Perëndimore me një sërë ekspertësh globalë të Alstom dhe DT Infrastructure që vendosen ndërkombëtarisht në Perth për projektin./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Fillon punën fabrika e parë në Gjermani për prodhimin e ‘asfaltit të gjelbër’

Published

on

Fabrika e “parë” e përzierjes së asfaltit pothuajse pa karbon në Gjermani filloi prodhimin në Bavari pas një bashkëpunimi midis Benninghoven dhe kompanisë së ndërtimit të rrugëve Altomünster.

Marka Wirtgen Group tha se objekti i ri – i vendosur në Aichach, Bavari, Gjermani – është një hap tjetër në krijimin e “asfaltit të gjelbër” në zero.

Hapja e rrugës për një produkt më të qëndrueshëm është përdorimi i pluhurit të drurit në vend të naftës si burim energjie. Më parë, uzina përdorte rreth 600,000 litra vaj ngrohjeje për të prodhuar një prodhim vjetor prej 60,000 litrash asfalti, i cili rezultoi në emetime prej 1,800 ton CO2.

Kontraktori dhe operatori i një fabrike përzierjeje në Aichach, Gjermani, Christian Schweiger iu afrua Benninghoven më shumë se katër vjet më parë për të bashkëpunuar në një plan për përdorimin e burimeve të rinovueshme si burim energjie.

Benninghoven instaloi një kufizues fuqie që ndihmon në uljen e performancës së djegësit në 12 MW/h. Nëse impianti zgjerohet, djegësi është projektuar me kapacitet të mjaftueshëm rezervë për të shkallëzuar performancën në përputhje – një aspekt që Schweiger i sinjalizoi Benninghoven si jetik për projektin.

Fabrika e “parë” e asfaltit të gjelbër në Gjermani kaloi vite në purgatorin rregullator

Pavarësisht nga qëllimi i bashkëpunimit i rrënjosur në reduktimin e emetimeve të CO2 – pra reduktimin e dëmit publik – Wirtgen Group vuri në dukje se afati kohor nga ideja në prodhim kërkonte vite miratimi rregullator.

 

 

Continue Reading

Infrastrukturë

Mos dhënia e lejeve ilustron rënien e vazhdueshme të ndërtimit të banesave në Gjermani

Published

on

Sipas statistikave të reja zyrtare, rënia e numrit të lejeve të ndërtimit të lëshuara për apartamente në Gjermani u rrit në maj.

Rënia prej 24% e lejeve në maj, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, nënvizoi një rënie të vazhdueshme të kërkesës në industrinë e ndërtimit dhe të pasurive të paluajtshme, sipas një raporti të Reuters.

Rreth 17,800 leje u dhanë në maj, treguan të dhënat. Rënia prej 24% e majit ishte më e madhe se rënia prej 17% e muajit të kaluar dhe duke sjellë një rënie prej 44% gjatë dy viteve të fundit, ndërsa Gjermania po përballet me krizën e saj më të keqe të pronave në dekada.

Shifrat pasojnë të dhënat e kësaj jave se ndërtimi po tkurret më tej, me ndërtesat e reja që nisin të bien 26% në gjysmën e parë të vitit, duke u krahasuar me rëniet e mëdha të mëparshme. Javën e kaluar, një nga pronarët më të mëdhenj të vendit, CEO i Vonovia, Rolf Buch, parashikoi se më shumë kompani pronash do të shkatërroheshin.

Për vite me radhë, normat e ulëta të interesit dhe një ekonomi e fortë mbajtën një bum në të gjithë sektorin gjerman të pronave, por ky bum përfundoi në vitin 2022 kur inflacioni i shfrenuar e detyroi Bankën Qendrore Evropiane të rriste me shpejtësi kostot e huamarrjes./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending