Connect with us

Infrastrukturë

Të rinjtë në Britani thonë se ndërtimi është ndër zgjedhjet kryesore të punës

Published

on

Sipas një sondazhi të kryer nga Careers & Enterprise Company (CEC), ndërtimi është ndër pesë zgjedhjet kryesore të karrierës për të rinjtë në MB.

Sondazhi, i cili përfshiu 100,000 të rinj, zbuloi se ndërtimi është një nga rrugët e preferuara të karrierës për studentët deri në moshën 11 vjeç, së bashku me kreativitetin dhe median, kujdesin shëndetësor, biznesin dhe financat dhe inxhinierinë.

Sondazhi nxjerr në pah ndikimin që kompanitë mund të kenë në nxitjen e interesit në sektorin e tyre duke punuar me shkollat dhe kolegjet. Sipas raportit të fundit nga Build UK dhe CITB, sektori i ndërtimit duhet të rekrutojë rreth 50,000 hyrje të rinj çdo vit për të ruajtur produktin.

Kompanitë e ndërtimit si Mace, Thakeham, Wilmott Dixon, Morgan Sindall dhe Wates janë tani aktive në sektorin e arsimit, duke punuar me të rinjtë për të zhvilluar aftësitë që kërkon industria dhe për të treguar rrugët e karrierës.

Hulumtimi i mëtejshëm midis komunitetit të biznesit nga KQZ tregon se më shumë se nëntë në dhjetë kompani ndërtimi (97%) thonë se puna me shkollat dhe kolegjet po ndihmon në zhvillimin e tubacioneve të reja të talenteve dhe po inkurajon të rinjtë të ndërmarrin karrierë në sektorin e tyre.

Më shumë se katër në pesë (87%) thonë se po ndihmon në mbylljen e boshllëqeve të aftësive, me 91% që thonë se po rrit rekrutimin për punë dhe role praktike. 84% thonë se kjo po ndihmon në përmirësimin e diversitetit të fuqisë së tyre punëtore./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Prokuroria Themelore në Gjakovë në aksion kundër shkatërruesve të mjedisit

Published

on

Një kamion transportues dhe një ekskavator janë sekuestruar për shkak të aktivitetit ilegal të nxjerrjes së zhavorrit përgjatë shtratit të lumit Drini i Bardhë.

Lajmin e ka bërë të ditur Prokuroria Themelore në Gjakovë, përmes një njoftimi për media, teksa ka bërë të ditur se në disa fshatra të Komunës së Rahovecit, është duke u degraduar ambienti për shkak të aktivitetit të tillë ilegal.

“Prokurori koordinator për hetimin e krimeve kundër mjedisit, Kastriot Memaj, ka urdhëruar inicimin e rastit për veprën penale ‘Ndotja, degradimi ose shkatërrimi i mjedisit’ nga neni 338 i KPRK-së. Njëkohësisht, në koordinim me policinë, janë duke u ndërmarrë veprime aktive në drejtim të kapjes së kryesve të kësaj vepre penale”, thuhet në njoftim.

Tutje, thuhet se prokuroria mbetet e përkushtuar maksimalisht në luftimin e dukurive të tilla të kundërligjshme që degradojnë ambientin dhe u bëhet thirrje qytetarëve për bashkëpunim në luftimin e këtyre dukurive./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Ura e Kukësit pritet të hapet më 1 qershor

Published

on

Segmenti tre kilometra i aksit Kukës-Morinë, pjesë e Rrugës së Kombit nga mbikalimi i Gostilit deri te ura e Kukësit tashmë është hapur për qarkullimin e mjeteve.

Plot tri javë iu deshën kompanisë koncensionare për vendosjen e shtresave të stabilizantit dhe asfaltimin e njërit segment rrugor që lidh dy anët e Urës së Re me Rrugën e Kombit, ndërsa po punohet për përgatitjen për asfaltimin e segmentit tjetër rrugor në hyrje të Urës së Re.

Konstrukti metalik i urës së re mbi Drin, tashmë është pozicionuar në bazamentin përfundimtar të saj ndërsa po punohet për montimin e pjesëve dhe vendosjen e shtresave të nevojshme drejt përmbylljes së projektit dhe vënien në funksion të plotë brenda muajit qershor, e gatshme për sezonin e verës.

I gjithë trafiku i mjeteve nga Shqipëria drejt Kosovës dhe anasjelltas, përgjatë tri javëve u devijua në qytetin e Kukësit përmes tri hyrjeve dhe një dalje.

Gjatë gjithë kësaj periudhe, nuk u shënuan incidente që kishin të bënin me pengesa në qarkullim për shkak të fluksit, ndërsa u arrit të mirëmenaxhohej siç duhet e me një orar të paracaktuar për mjetet e vogla dhe ato të transportit të mallrave.

Ura e Madhe lidh Rrugën e Kombit dhe dy brigjet e liqenit të Fierzës dhe konsiderohet si një nga urat me hapësirën më të madhe në Ballkan në tipologjinë e saj./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Inspektorati aksion për lirimin e hapësirave publike në Prishtinë

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike.

Rama përmes një postimi në ‘Facebook’, ka bërë me dije se po lirohen hapësirat që janë zënë me terrasat e lokaleve, në qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë”.

“Nuk lejohet uzurpimi i pronës publike! Inspektorati i Kryeqytetit po vazhdon me lirimin e hapësirave publike të cilat ishin nxënë dhe po shfrytëzoheshin si pjesë (terrasa) të lokaleve. Këto ditë një e tillë është duke u larguar në zonën qendër në afërsi të “Pallatit të Rinisë””, ka shkruar Rama./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending